Շաքարավազի շուկայում եղած մենաշնորհը Կառավարության կողմից հնարավոր է սահմանվի օրենքով, քանի որ մոնոպոլիաները և օլիգոպոլիաները հովանավորվում են իշխանության ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ նշելով, որ այդ ոլորտին օրենքով մենաշնորհ տալն ակնհայտ է դարձել երեկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանի՝ լրագրողների հետ զրույցի բովանդակությունից։
Վերջինս նշել է, որ չի բացառվում, որ շաքարավազի ներկրման ոլորտում մենաշնորհ տրվի և այդ դեպքում պետք է լրացուցիչ պարտավորություններ առաջադրել մոնոպոլիստին․ «Պետք է առնվազն 90 տոկոս հզորությամբ աշխատես, պետք է ապահովես նվազագույնն այսքան աշխատատեղ, այսքան պետբյուջեի մուտքեր, պետք է ապահովես թափանցիկություն»։
Թերթը գրում է, որ մենաշնորհների օրինականացման հեռանկարը քննելով՝ արդեն իսկ Կառավարությունը ընդունում է, որ շաքարի մոնոպոլիան ջարդել հնարավոր չէ։
«Որովհետև մի օլիգարխ՝ Լֆիկ Սամո (ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյան ֊ Epress.am) մականունով ավելի հզոր է, քան ՀՀ կառավարությունը։ Հզոր է շնորհիվ իր անթաքույց հովանավորի՝ Սերժ Սարգսյանի․․․ պաշտոնյաները հայտարարում են մոնոպոլիաների դեմ պայքար, որին հաջորդում է «պայքարի» տրամաբանական հանգրվանը՝ մոնոպոլիաները սահմանվում են օրենքով»։
Հայաստանում շաքարը, նշում է «ՀԺ»-ն, վաճառվում է միայն մենաշնորհ ունենալու շնորհիվ, իսկ Արծվիկ Մինասյանի «հիմնավորումները», թե մենաշնորհը օրենքով սահմանելու դեպքում պետք է լրացուցիչ պարտավորություններ առաջադրել մոնոպոլիստին, ուղղակի ուտոպիա է։
«Ինչպե՞ս կարող են պարտադրել իր հզորության 20-30 տոկսով աշխատող գործարանին՝ աշխատել առնվազն 90 տոկոս հզորությամբ... Անցած տարի Հայաստան է ներկրվել 61 հազար տոննա շաքար, որից 56 հազարը բերել է հենց Լֆիկ Սամոն, իսկ մնացածն այլ տնտեսվարողները, որոնք իրենց արտադրության մեջ շաքար են օգտոգործում։ Կառավարությունում ոչ մեկի մտքով չի՞ անցել, թե այդ ինչու իրենց արտադրության մեջ շաքար օգտագործող մի քանի ընկերություններ նախընտրում են գնել ոչ թե Լֆիկի շաքարի գործարանի արտադրանքը, այլ գնալ «թանկուկրակ» եվրոպաներից փոքր խմբաքանակներով ներկրել․․․ ուրեմն մեր մոնոպոլիաների արտադրանքը թանկ է, կամ անորակ, կամ էլ երկուսն էլ միասին», -գրում է «ՀԺ»-ն։

Local Haykakan Zhamanak newspaper writes that Armenia's Government may soon establish a legal monopoly over the country's sugar market since “monopolies and oligopolies in Armenia are patronized by top-level government officials.” Speaking to journalists on Monday, Minister of Economy Artsvik Minasyan did not rule out the possibility that Armenia would give a legal monopoly over the import of sugar, imposing additional obligations on the monopolist. “[The monopolist]  should operate at 90% capacity, should ensure a certain number of jobs, a certain amount of revenue, should ensure transparency,” he stated.
By looking into the prospect of legalizing monopolies, Haykakan Zhamanak notes, the Government admits that it's impossible to break the sugar monopoly in Armenia. “Because an oligarch by the name of Lfik Samo (lawmaker from the ruling Republican Party of Armenia Samvek Aleksanyan) is more powerful than the Government. Is more powerful thanks to having a patron in [Armenian president] Serzh Sargsyan… Officials declare a fight against monopolies, followed by its logical conclusion: monopolies will henceforth be established by law.”
In Armenia, the newspaper continues, sugar is sold solely thanks to the existence of a monopoly, and Artsvik Minasyan's justification that a legal monopoly would impose additional obligations on the monopolist, according to Haykakan Zhamanak, is nothing but a utopia. “How can they make a plant that operates at 20-30 percent capacity work up to at least 90% of its capacity. Last year, Armenia imported 61 thousand tonnes of sugar, of which 56 were imported by Lfik himself, and the rest – by other business entities that use sugar in their production.
“Has no one in the Government have a thought as to why these entities would prefer importing small batches of 'exorbitant' European sugar to buying the sugar produced at Lfik's factory? Doesn't this mean that the product of our monopolist is either expensive, of poor quality, or – both?” the paper concludes.