Շաքարավազի շուկայում եղած մենաշնորհը Կառավարության կողմից հնարավոր է սահմանվի օրենքով, քանի որ մոնոպոլիաները և օլիգոպոլիաները հովանավորվում են իշխանության ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ նշելով, որ այդ ոլորտին օրենքով մենաշնորհ տալն ակնհայտ է դարձել երեկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանի՝ լրագրողների հետ զրույցի բովանդակությունից։
Վերջինս նշել է, որ չի բացառվում, որ շաքարավազի ներկրման ոլորտում մենաշնորհ տրվի և այդ դեպքում պետք է լրացուցիչ պարտավորություններ առաջադրել մոնոպոլիստին․ «Պետք է առնվազն 90 տոկոս հզորությամբ աշխատես, պետք է ապահովես նվազագույնն այսքան աշխատատեղ, այսքան պետբյուջեի մուտքեր, պետք է ապահովես թափանցիկություն»։
Թերթը գրում է, որ մենաշնորհների օրինականացման հեռանկարը քննելով՝ արդեն իսկ Կառավարությունը ընդունում է, որ շաքարի մոնոպոլիան ջարդել հնարավոր չէ։
«Որովհետև մի օլիգարխ՝ Լֆիկ Սամո (ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյան ֊ Epress.am) մականունով ավելի հզոր է, քան ՀՀ կառավարությունը։ Հզոր է շնորհիվ իր անթաքույց հովանավորի՝ Սերժ Սարգսյանի․․․ պաշտոնյաները հայտարարում են մոնոպոլիաների դեմ պայքար, որին հաջորդում է «պայքարի» տրամաբանական հանգրվանը՝ մոնոպոլիաները սահմանվում են օրենքով»։
Հայաստանում շաքարը, նշում է «ՀԺ»-ն, վաճառվում է միայն մենաշնորհ ունենալու շնորհիվ, իսկ Արծվիկ Մինասյանի «հիմնավորումները», թե մենաշնորհը օրենքով սահմանելու դեպքում պետք է լրացուցիչ պարտավորություններ առաջադրել մոնոպոլիստին, ուղղակի ուտոպիա է։
«Ինչպե՞ս կարող են պարտադրել իր հզորության 20-30 տոկսով աշխատող գործարանին՝ աշխատել առնվազն 90 տոկոս հզորությամբ... Անցած տարի Հայաստան է ներկրվել 61 հազար տոննա շաքար, որից 56 հազարը բերել է հենց Լֆիկ Սամոն, իսկ մնացածն այլ տնտեսվարողները, որոնք իրենց արտադրության մեջ շաքար են օգտոգործում։ Կառավարությունում ոչ մեկի մտքով չի՞ անցել, թե այդ ինչու իրենց արտադրության մեջ շաքար օգտագործող մի քանի ընկերություններ նախընտրում են գնել ոչ թե Լֆիկի շաքարի գործարանի արտադրանքը, այլ գնալ «թանկուկրակ» եվրոպաներից փոքր խմբաքանակներով ներկրել․․․ ուրեմն մեր մոնոպոլիաների արտադրանքը թանկ է, կամ անորակ, կամ էլ երկուսն էլ միասին», -գրում է «ՀԺ»-ն։

Монополия на сахар: когда олигарх могущественнее правительства Армении - «АЖ»
Правительство Армении может установить законом монополию на рынке сахарного песка, так как монополиям и олигополиям покровительствуют высокопоставленные чиновники. Газета «Айкакан жаманак» пишет, что предоставление этой сфере монополии законом стало очевидно из беседы с журналистами министра экономики, члена «Дашнакцутюн» Арцвика Минасяна.
Министр не исключает монополии в сфере импорта сахарного песка и в таком случае, по его мнению, на монополиста должны быть наложены дополнительные обязательства. «Должен работать мощностью, по крайней мере, 90%, должен обеспечивать минимум столько-то рабочих мест, столько поступлений в госбюджет, должен обеспечивать прозрачность».
Издание отмечает, что рассмотрением перспективы узаконивания монополий правительство признает, что сломать монополию на сахар невозможно.
«Потому что олигарх по прозвищу Лфик Само могущественнее правительства Армении. Мощнее благодаря своему очевидному покровителю Сержу Саргсяну. Чиновники объявляют борьбу с монополией, за которой следует логическое завершение: монополии устанавливаются законом».
Сахар в Армении, продолжает «АЖ», продается только благодаря наличию монополии, а «обоснования» Арцвика Минасяна, согласно которым, если монополия будет установлена законом, монополисту нужно выдвинуть дополнительные обязательства, - просто утопия.
«Как обязать завод с 20-30%-ой производственной мощностью работать, по крайней мере, мощностью в 90%? В прошлом году в Армению импортировали 61 тонну сахара, 56 тысяч из них завез именно Лфик Само, а остальное – другие бизнес-субъекты, использующие сахар в своем производстве. Никто в правительстве не подумал о том, почему несколько использующих в своем производстве сахар компаний предпочитают не покупать продукцию сахарного завода Лфика, а втридорога импортировать его небольшими партиями из европ. Значит, производство наших монополий стоит дорого, либо некачественно, либо и то, и другое», - отмечает издание.