Թալիշցիները գյուղ կվերադառնան միայն Ղարաբաղի իշխանությունների հետ․ Azatutyun.am
Քառօրյա պատերազմի հետևանքով Թալիշից տեղահանված բնակիչները հայտարարում են՝ գյուղ կվերադառնան միայն Ղարաբաղի իշխանությունների հետ, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Մանկահասակ երեխայի հետ Ստեփանակերտի հյուրանոցներից մեկում ապաստանած Մարինե Սահակյանն ասում է՝ պատրաստ է անգամ իր տունը տալ պաշտոնյաների ընտանիքին:
«Մի քանի օր առաջ նախագահն եկել էր, հետը մի հատ մարդ կար, ասաց թե՝ բա թողել եք, փախել եք, գնացեք ապրեք Թալիշում: Ես էլ շատ կուլտուրական ասի՝ դե որ ըտենցա, լավ ավտոներ ունեք, մեր հետ եկեք էնտեղ ապրեք, անպայման ձեր ընտանիքներով, մենք մեր տները ձեզ կտանք, կգնանք գոմերում կապրենք», - «Ազատության» հետ զրույցում պատմել է Սահակյանը:
Թեև հայաստանյան ու ղարաբաղյան պաշտոնյաներից շատերը պնդում են, որ քառօրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը ռազմավարական կամ մարտավարական տարածքներ չի կորցրել, Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը տեղահանված թալիշցիների համար նոր բնակավայրեր է կառուցում Ալաշանում, Շուշիում և Լեռնային Ղարաբաղի այլ համայնքներում՝ միևնույն ժամանակ պնդելով, թե կացարանները ժամանակավոր են, Թալիշ վերադառնալն առաջնահերթություն է:
Առաջիկա օրերին Ալաշանում կացարանը պատրաստ կլինի, սակայն մանկահասակ երկու երեխաների մայր, զինվորականի կին Արմենուհի Բայունցը պնդում է՝ Ալաշանում ապրելու համար անհրաժեշտ պայմաններ չկան․ «Մանկապարտեզ չկա, դպրոց չկա, հիվանդանոց չկա, խանութ չկա: Ո՞նց ապրենք էնտեղ: 4-7 տարեկան երեխեքը ո՞նց ապրեն էնտեղ, Կառավարությունն իրենց երեխաներին էդ պայմաններում կպահի՞»:
25-ամյա Աշխենը, քրոջ և մոր հետ, մոտ մեկ ամիս է՝ բնակվում է Ստեփանակերտի հանրակացարաններից մեկում: Մայրաքաղաքում արդեն աշխատանք են գտել, Ալաշան տեղափոխվելու՝ Կառավարության առաջարկը նրանք ևս ընդունել չեն պատրաստվում:
«Ես լսել եմ, որ դա մի ամայի տեղա: Երևի մենք չտեղափոխվենք: Արդեն աշխատում եմ, ի՞նչ կարիք կա գնանք ընենց տեղ, որտեղ ոչ աշխատանք կա, ոչ էլ», - ասում է Աշխենը:
Ալաշանում ժամանակավոր ապրելուն դեմ չէ Անահիտ Մանուկյանը: 16 հոգանոց ընտանիքի ավագ անդամն ասում է՝ 7 մանկահասակ երեխաների, այդ թվում՝ 2 ամսական մանուկի հետ ապրելու այլ վայր չունեն: Կինը, սակայն, մտավախություն ունի, որ Ալաշանը ժամանակավոր բնակավայր չի լինելու, ինչպես խոստանում են Ղարաբաղի իշխանությունները։

Жители Талиша вернутся в село только вместе с властями Карабаха
Эвакуированные из Талиша в результате четырехдневной войны заявляют, что вернутся в село только вместе с властями Карабаха, сообщает сайт армянской службы радиостанции «Свобода».
Маринэ Саакян вместе с малолетним ребенком приютилась в степанакертской гостинице. По ее словам, она даже готова подарить свой дом чиновникам.
«Несколько дней назад приехал президент. С ним был человек, сказал, мол, вы сбежали, оставили все, возвращайтесь, живите в Талише. А я очень культурно ответила: раз так, у вас хорошие автомобили, поезжайте вместе с нами, живите там, непременно вместе с семьями, мы уступим свои дома вам, сами станем жить в хлеву», - рассказала Саакян в беседе с Azatutyun.am.
Несмотря на утверждения армянских и карабахских чиновников о том, что в результате боевых действий армянская сторона не потеряла территорий стратегического или тактического значения, правительство Нагорного Карабаха строит для талишцев новые пристанища в Алашане. Шуши и других общинах, в то же время утверждая, что это временное явление, а первоочередной задачей называет возвращение в Талиш.
В ближайшие дни будет готово пристанище в Алашане, однако мать двух малолетних детей, жена военного Арменуи Баюнц утверждает, что в селе нет необходимых для проживания условий: «Нет детского сада, школы, больницы, магазина. Как там жить? Как жить детям 4 и 7 лет? Станет правительство содержать в таких условиях собственных детей?».
Уже месяц 25-летняя Ашхен вместе с сестрой и матерью живет в одном из общежитий Степанакерта. Они устроились на работу и тоже не намерены принимать предложение правительства.
«Я слышала, что это пустынное место. Мы, наверно, не станем переезжать. Я уже работаю. Зачем переезжать туда, где нет ни работы, ни всего остального?», - говорит Ашхен.
Анаит Манукян не против временного проживания в Алашане. Глава семьи из 16 человек говорит, что им негде жить с 7 малолетними детьми и 2-месячным малышом. Женщина, однако, опасается, что Алашан не будет временным пристанищем, как обещают власти Карабаха.