Թալիշցիները գյուղ կվերադառնան միայն Ղարաբաղի իշխանությունների հետ․ Azatutyun.am
Քառօրյա պատերազմի հետևանքով Թալիշից տեղահանված բնակիչները հայտարարում են՝ գյուղ կվերադառնան միայն Ղարաբաղի իշխանությունների հետ, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Մանկահասակ երեխայի հետ Ստեփանակերտի հյուրանոցներից մեկում ապաստանած Մարինե Սահակյանն ասում է՝ պատրաստ է անգամ իր տունը տալ պաշտոնյաների ընտանիքին:
«Մի քանի օր առաջ նախագահն եկել էր, հետը մի հատ մարդ կար, ասաց թե՝ բա թողել եք, փախել եք, գնացեք ապրեք Թալիշում: Ես էլ շատ կուլտուրական ասի՝ դե որ ըտենցա, լավ ավտոներ ունեք, մեր հետ եկեք էնտեղ ապրեք, անպայման ձեր ընտանիքներով, մենք մեր տները ձեզ կտանք, կգնանք գոմերում կապրենք», - «Ազատության» հետ զրույցում պատմել է Սահակյանը:
Թեև հայաստանյան ու ղարաբաղյան պաշտոնյաներից շատերը պնդում են, որ քառօրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը ռազմավարական կամ մարտավարական տարածքներ չի կորցրել, Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը տեղահանված թալիշցիների համար նոր բնակավայրեր է կառուցում Ալաշանում, Շուշիում և Լեռնային Ղարաբաղի այլ համայնքներում՝ միևնույն ժամանակ պնդելով, թե կացարանները ժամանակավոր են, Թալիշ վերադառնալն առաջնահերթություն է:
Առաջիկա օրերին Ալաշանում կացարանը պատրաստ կլինի, սակայն մանկահասակ երկու երեխաների մայր, զինվորականի կին Արմենուհի Բայունցը պնդում է՝ Ալաշանում ապրելու համար անհրաժեշտ պայմաններ չկան․ «Մանկապարտեզ չկա, դպրոց չկա, հիվանդանոց չկա, խանութ չկա: Ո՞նց ապրենք էնտեղ: 4-7 տարեկան երեխեքը ո՞նց ապրեն էնտեղ, Կառավարությունն իրենց երեխաներին էդ պայմաններում կպահի՞»:
25-ամյա Աշխենը, քրոջ և մոր հետ, մոտ մեկ ամիս է՝ բնակվում է Ստեփանակերտի հանրակացարաններից մեկում: Մայրաքաղաքում արդեն աշխատանք են գտել, Ալաշան տեղափոխվելու՝ Կառավարության առաջարկը նրանք ևս ընդունել չեն պատրաստվում:
«Ես լսել եմ, որ դա մի ամայի տեղա: Երևի մենք չտեղափոխվենք: Արդեն աշխատում եմ, ի՞նչ կարիք կա գնանք ընենց տեղ, որտեղ ոչ աշխատանք կա, ոչ էլ», - ասում է Աշխենը:
Ալաշանում ժամանակավոր ապրելուն դեմ չէ Անահիտ Մանուկյանը: 16 հոգանոց ընտանիքի ավագ անդամն ասում է՝ 7 մանկահասակ երեխաների, այդ թվում՝ 2 ամսական մանուկի հետ ապրելու այլ վայր չունեն: Կինը, սակայն, մտավախություն ունի, որ Ալաշանը ժամանակավոր բնակավայր չի լինելու, ինչպես խոստանում են Ղարաբաղի իշխանությունները։

Residents of the village of Talish in Nagorno Karabakh's northeastern Martakert region, who've been displaced as a result of the intense fighting that broke out along the line of contact with Azerbaijan in the beginning of April, say they will only return to their native village if local authorities do.
Marine Sahakyan, who was forced to flee her home with her small child and take refuge in a shelter in capital Stepanakert, told RFE/RL's Armenian service (Azatutyun.am) that she was even willing to give her house to the families of government officials.
“A few days ago the president came to visit the displaced villagers. There was a man with him – a senior government official – who told us that we shouldn't have fled our homes and that we ought to go back to Talish. So I replied very politely that they should come pick us up with their nice cars – and bring their families, too – and we'll all go back to live in Talish together. I even offered my house to them, saying I'd go live in a barn.”
Despite claims by Armenian and Karabakh government officials that the Armenian side did not lose any areas of strategic or tactical importance in the four-day war, NKR authorities have been building new homes for displaced Talish villagers in Alashan, Shushi, and other villages of Karabakh. At the same time, authorities insist that these will only be temporary shelters and that returning the residents to Talish is a priority.
The shelter in Alashan will be ready in the coming days; however, residents say they do not intend to accept the housing offer, claiming that the village lacks any decent living conditions. “There's no kindergarten, no school, no hospital, no store. How should we live there? How can 4-7-year-old kids live there? Would the Government raise a child in such conditions?” resident Armenuhi Bayunts said.
25-year-old Ashkhen Khachatryan has moved to Stepanakert with her mother and her sister and took refuge in one of the shelters. The young woman has already found a job in the capital and says her family is not moving to Alashan either. “I've heard that it's a desolated place. I don't think we'll move there. Why should we when there are no jobs, nothing there?”