Ինչպես են խոշտանգում հայաստանյան հոգեբուժարանում
Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտ (ՄԻԺԻ) ՀԿ հիմնադիր, իրավապաշտպան, քաղաքագետ Արմինե Առաքելյանին ծաղրել, ծեծել, խոշտանգել, հոգեբանական ճնշման են ենթարկել հոգեբուժարանում։ Իր հետ տեղի ունեցածի մասին նա պատմել է 1in.am կայքին տված հարցազրույցում։ Մայիսի 17-ին կինը Հանրապետության հրապարակում մտել էր շատրվաններից մեկի մեջ, որտեղից էլ նրան ուժով, ձեռնաշղթաներ հագցնելով «շտապ օգնության» մեքենայով տեղափոխել էին «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն:
Կայքի հետ զրույցում, բացատրելով իր գործողությունների դրդապատճառները, Առաքելյանը նշել է, որ 2015 թվականի դեկտեմբերին ընդունված Սահմանադրական փոփոխություններից հետո Հայաստանը մտել է պետականաշինության երկրորդ փուլը, որը տանում է ոստիկանական համակարգի։
«Եվ դրանից հետո մեզ նման մարդկանց, խմբերին մնում է ոչ իրավական պայքարի ձևերը։ Շատ ձևեր կա պայքարի և գուցե իմ քայլը այդ պայքարի ձևերից մեկն էր։ Եվ ոչ մի ծայրահեղ բան չկար դրա մեջ։ Այդ օրը ես որոշել էի քայլել Հանրապետության հրապարակում, որը սիմվոլիկ է, դա մեր Հանրապետության հրապարակն է և որոշեցի քայլել այնտեղ, լողանալ ավազանում, դա էլ սիմվոլիկ էր, լողացա, եկա շատրվանի մոտ, նստեցի, հետո պետք է թանգարան գնայի։
Ես որպես ազատ մարդ, ազատ կին լողացա և գնացի, նստեցի այդտեղ։ Հետաքրքիրը հետոն էր, ես միամիտ մարդ չեմ, ինձ՝ որպես քաղաքական մարդու (ես ինձ համարում եմ քաղաքական էակ) հետաքրքիր էր համակարգային իմաստով ինչ ռեակցիա կլինի։
Պարզ մի բան․ Վարդավառի օրը մարդիկ մտնում են շատրվանների մեջ ու ջրվում են, հիմա բոլորին պետք է մայրերը իրենց երեխաներին չթողնե՞ն այդպես անեն, որ չտանեն գժանոց ու ծեծեն», ֊ ասել է Առաքելյանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ իր արարքը պարզ բան է, անգամ միջոցառում չէ․ «Քայլում ես հրապարակում, մտնում ես, լողանում ես, ինչպես ուրիշները անում են և նստում ես արևի տակ, որ չորանաս։199
Ռեակցիան։ Մոտենում են ոստիկանները, չեն բանակցում, չեն ասում ինչ օրենք եմ խախտել, անմիջապես ձեռաշղթա են դնում։ Ինչո՞ւ։ Ի՞նչ օրենք է խախտվել, եղել է նաև Վարդավառին, որ լողացել են մարդիկ հրապարակի շատրվանների ավազանում։ Ինչո՞ւ ոստիկանը մարդուն առանց բացատրություն տալու հանցագործի պես ձեռնաշղթա է հագցնում։
Եվ այնպես չէ, որ նրանք ինձ այդ կերպ փրկում էին, նախ ի՞նչ կար փրկելու, բացի դրանից, թող գային, զրուցեինք, ես էլ չորանայի, դուրս գայի։
Եթե նրանք իմ անվտանգության համար էին մտածում, ապա ասեմ, որ ձեռքերս կապել էին շղթաներով և նստեցրել էին ավազանի ներսում՝ երկաթի վրա, իսկ ոտքերիս տակ ջուր էր։
Դրանով իմ կյանքն էր վտանգվում, իրենք չէին համարձակվում մտնել ջրի մեջ։ Եվ այդտեղից է սկսվում ամբողջ պրոբլեմը՝ անհատ, ազատ մարդ և մի ամբողջ իշխող համակարգ հակադրությունը»։
Առաքելյանն ընդգծել է՝ ամբողջ ընթացքում գիտակցել է՝ ինչ է խոսել։ Նա հարց է բարձրացնում՝ ինչո՞ւ շատրվանի մոտ նստած մարդը պետք է համարվի գիժ ոստիկանի կողմից։
«Կան մարդիկ, որ իրենց ոչխարի կարգավիճակով են տեսնում, այսինքն՝ հնազանդվում են ամեն տեսակ համակարգին և իշխող կանոններին, կան նաև ուրիշ տեսակ մարդիկ՝ ըմբոստ են նրանք և չեն հարմարվում, նրանք դիրքավորվում են։ Ես դրանցից եմ», ֊ ասել է քաղաքագետը։
Նա պատմել է, որ իրեն շատրվաններից տարել են, մտցրել «այսպես կոչված, շտապ օգնության մեքենա, քանի որ այնտեղ անվտանգության մարդիկ էին նստած», ապա տեղափոխել են «Նուբարաշեն», որտեղ էլ ինքը տեսել է «անվտանգության և պատրաստված անձանց»։
«Խնդիրն այն էր, որ այդ ամենը հեռախոսներով հրահանգվում էր։ Իմ հզորությունը այն էր, որ ես ազատ մարդ եմ, որևէ մեկից հեռախոսով հանձնարարություն չեմ վերցրել, թե ինչ անեմ, իսկ իրենք նախ անակնկալի են եկել և իրենց մոտ հեռախոսով էր գալիս հրահանգները։ Նրանք իրենց մտքով չէին աշխատում, նրանց թելադրում էին։
Իմ պայուսակը դրված էր այնտեղ․ թե՛ շատրվանների մոտ, թե՛ հետո նրանք իմացել են՝ ով եմ ես։
Շտապօգնության մեքենայում իմ ձեռքերը կրկին շղթայեցին և դա չեմ կարծում, որ բժիշկ էր, այլ անվտանգության աշխատող, հզոր մի տղամարդ էր, որ պինդ կապված պահեց։ Այնտեղ ոչ մի բժշկական օգնություն ցույց չտվեցին, ոչ էլ ճնշումը չափեցին, գուցե, ես արևահարվել էի։ Եվ տարան հետո «Նուբարաշեն» և այնտեղ, գետնով քաշ տալով, պառկեցրին անկողնու վրա և անգամ հագուստս պատռվեց։ Ուժեղ կապեցին, անգամ հիմա ձեռքերս և ոտքերս ցավում են։ Ինձ ինչ-որ բան սրսկեցին, որը ես թույլ չէի տալիս, բայց կարողացան անել, 6-7 հոգի էին։ Հետո երբ պառկեցրել էին անկողնու վրա, սկսեցին խփել, այսինքն բառիս բուն իմաստով սկսեցին ծեծել, խփում էին, որտեղ պատահի։ Այդպես անում էին, հետո գնում էին, նորից գալիս էին։ Այնտեղ կային սպիտակ հագուստով մարդիկ և այլ մարդիկ, որոնք իբրև այնտեղի հիվանդներ էին, բայց ես այնտեղ բժիշկ կամ հիվանդ չտեսա։ Նրանք գիտակցում էին՝ ինչ են անում․ անեկդոտի կարգով ասում էին՝ վայ, ինչ սիրուն աչքեր ունես և մի հատ խփում էին աչքիս։ Կամ՝ մազերդ ինչ սիրուն է, ասում էին, ու քաշում էին։ Այսինքն, բացի ֆիզիկական ճնշումից, նաև հոգեբանական ճնշում էին անում։ Եվ կարծում եմ՝ ուզում էին տեսնել՝ ինչքան հոգեբանորեն կարող ես դիմանալ։
Ես էլ սկսեցի մլավել, որ տեսնեմ իրենց ռեակցիան։ Հետո նորից սկսեցին ծեծել և ամենը կատարվում էր հրահանգներով, նորից սրսկեցին։ Մինչև որ ՄԻԺԻ-ի երիտասարդները եկան, և լսեցի, որ ասացին հարազատները եկան, շուտ բացեք կապերը, ես վեր կացա, ասացի՝ կհատուցեք, գիտեմ, ով եք, ինչ եք։ Ես ինքս աստիճաններից իջա, գնացի ելքի դռան մոտ, այնտեղ անվտանգության աշխատողը ասաց՝ չեմ թողնի գնաս, ասացի՝ ի՞նչ իրավունքով, բան չասաց, մի կողմ քաշվեց, ես էլ դուրս եկա», ֊ ասել է Առաքելյանը։
Նա ընդգծել է, որ ճնշումների համար ինքը որևէ տեղ չի դիմել, քանի որ Սահմանադրական փոփոխություններից հետո իր նման մարդկանց հրել են ոչ իրավական դաշտ։
«Ինձ, երբ մի անգամ գյուղում հատուկ վրաերթի էին ենթարկել (առաջին անգամ չէ, որ ինձ ցանկանում են լռեցնել), ես դիմեցի, դատի փորձեցի տալ, բայց ինչ եղավ․ եկան անկապ վկայություններ վերցրին գյուղից և հարցը փակեցին։
Եվ հիմա, երբ նոր Սահմանադրությամբ պետությունը վերածում են ոստիկանական պետության, ի՞նչ իրավական պայքարի մասին կարող է խոսք լինել», ֊ նշել է Առաքելյանը։
Նշենք, որ հունիսի 2-ին ՀՀ Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը 1in․am-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Առաքելյանին ծեծի չեն ենթարկվել․ «Իր հարազատների ներկայությամբ տեղափոխվել է շտապ օգնության մեքենայով: Որևիցե մեկին հոգեբուժարանում ծեծի չեն ենթարկում, այլ խնդիր է, որ զուտ առողջական խնդիրների հետ կապված՝ սահմանափակեն նրա շարժումները, բայց ծեծի մասին խոսք լինել չի կարող»։
Իր հերթին, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Արմինե Առաքելյանի հարցով դիմել է Գլխավոր դատախազին։
«Զանգվածային լրատվության միջոցներով տեղեկություններ են տարածվել այն մասին, որ «Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտ» (ՄԻԺԻ) հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արմինե Առաքելյանը «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոնում ենթարկվել է խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի: Այս մասին հրապարակային աղբյուրներով տեղեկություններ է ներկայացրել նաև Արմինե Առաքելյանը․․․
..․Պաշտպանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով սեղմ ժամկետում քննարկել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով վարույթ նախաձեռնելու հարցը: Նշվածի կապակցությամբ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով համապատասխան գրություն է ուղարկվել նաև Առողջապահության նախարարին», ֊ ասված է Օմբուդսմենի գրասենյակի կողմից տարածած հաղորդագրության մեջ:

Human Rights Activist Alleges Torture and Harassment at Yerevan Psychiatric Clinic
Political analyst and founder of the Institute for Democracy and Human Rights NGO (IDHR) Armine Arakelyan claimed in an interview with 1in.am that she was subjected to mockery, beatings, torture and harassment at Yerevan's Nubarashen mental health center. On May 17, the woman had gotten into a fountain basin at Yerevan’s Republic Square and was subsequently handcuffed and forcibly taken in an ambulance to the psychiatric clinic.
Explaining the reasons behind her actions, Arakelyan said that after the adoption of constitutional amendments in 2015, Armenia has entered the second phase of state-building, which leads to a “police state.”
“And people like us are left with non-legal forms of struggle. There are many ways to fight, and my action was one of them. There was nothing radical about it: that day I decided to take a walk at the Republic Square - which has a deep symbolic significance as the main square of our republic – to go for a swim at the pool  - also a symbolic move – and finally I came to the fountain and just sat there. I was to go to the later.
“I - as a free woman - simply went for a swim and sat at the fountain. What's interesting is what happened later: I'm not naïve, and, being a political person, I wanted to see how the system would react
“A simple example: on Vardavar (a summer Armenian festival where people drench each other with water) people climb into the fountains and pour water over each other. And what, should mothers no longer allow this so that their kids are not taken to mental clinics and beaten?”
The human rights activist added that she did not consider her action some special event: “You walk around the square, go for a swim - as many others do - and sit in the sun to dry. The reaction: police come up to you and immediately handcuff you without any negotiations, without stating the laws you've perhaps broken. Why? Why would police just handcuff people as if they were criminals without even letting them explain themselves?
“It's not like they were 'rescuing' me somehow. What was there to rescue me from? Besides, they should have just come and talked to me, and I would have gotten up and left.
“As for the claim that they were thinking of my safety: they had put handcuffs on me and sat me down on some iron inside the basin... And there was water under my feet. My life was endangered, while they would not even dare to enter the water. This is where the problem begins – the clash between the free man and the entire ruling system. Why should a person sitting at a fountain be assumed to be insane by the police?”
After forcibly removing her from the basin, as stated by Arakelyan, police put her in a so-called “ambulance” to take her to the Nubarashen clinic: “On the way to the clinic, some powerful man – who I don't think was a doctor but a member of the security forces – again handcuffed me. I received no medical care in the ambulance; they didn't even check my blood pressure – what if I had a sunstroke?
“At Nubarashen, they dragged me across the floor and threw me onto a bed, tearing my clothes in the process. They tied me up really tightly; my arms and legs still hurt. They injected me with something, which I tried to resist but was unable to since there were 6-7 of them. Then they began beating me up, just hitting senselessly everywhere. They'd leave for a while, then they'd return and do the same thing all over again. They'd say mockingly 'What beautiful eyes you have' and hit me in the eye. Or – 'Your hair is so nice!' and pull my hair. I think they wanted to see how long I could psychologically endure it,” the activist said, adding that these people knew who they were torturing the entire time and kept receiving instructions on the phone.
“When activists from IDHR came, I heard them say, 'The relatives have come, untie her immediately.' I stood up, told them that I knew who they were and that they would pay for what they had done to me, and left.”
Arakelyan said she did not appeal for justice to state agencies since after the Constitutional reforms, “people like me have been pushed out of the legal field.” “Armenia is being turned into a police state, and there can no longer be any talk of a legal struggle,” she added.
Note, on June 2, Armenia's health minister Armen Muradyan insisted in an interview with 1in.am that Arakelyan had not been subjected to beatings or harassment in the clinic. “Her relatives accompanied her in the ambulance. No one was beaten up in the clinic. Her movements were maybe restricted solely out of health concerns, but there can be no question of beatings.”
Armenia's human rights ombudsman Arman Tatoyan, for his part, has appealed to General Prosecutor Gevorg Kostanyan to look into Arakelyan’s torture and ill-treatment allegations and to initiate proceedings under the country's criminal code, if necessary, according to a statement issued by the Ombudsman's office.