Արվեստագետը «վերտալյոտներ» էր սպասում, բայց տեսավ քնած ԱԱԾ֊ականների
Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) չի ողջունում Արտակ Գևորգյանի վարքագիծը, այնուամենայնիվ, ոչ մի պահանջ չունի նրանից։ Գևորգյանը լուրջ անհանգստություն չի պատճառել ԱԱԾ-ի աշխատակիցներին, ուստի ԱԱԾ-ն նպատակահարմար չի գտնում մասնակցել դատական նիստերին։ Այս մասին ԱԱԾ-ն գրություն է ուղարկել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարան, որտեղ այսօր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ ընթացել է ստվարաթղթե տանկով ԱԱԾ-ի շենքին հարվածած արվեստագետ Արտակ Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Այսօր դատարանում ցուցմունք է տվել Գևորգյանը՝ նշելով, որ դեկտեմբերի 6-ի կեղծված սահմանադրական հանրաքվեից հետո ինքը որոշել է գնալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մոտ և իր արվեստի միջոցով արտահայտել բողոքը։ Դեկտեմբերի 10-ի իր ակցիան արվեստագետը չի ցանկացել մանրամասն մեկնաբանել, սակայն նշել է, որ այն ուղղված է եղել երկրում տիրող սոցիալ-տնտեսական վատ վիճակի դեմ։ Արվեստագետը պատմել է, որ այդ օրը մոտենալով ԱԱԾ-ի շենքին` ինքը հարվածել է և փախել, քանի որ «վախեցել է, որ աշխատողները ինձ կմորթեն»։
«Ես փախել եմ, որովհետև փոքրուց մտածել եմ, որ անգամ չհասած ԱԱԾ-ի շենքին կարող են լազերներ դուրս գան, վերտալյոտներից (ուղղաթիռ) մարդիկ իջնեն, բայց մոտենալով շենքին՝ տեսա, որ մեր Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատողները քնած են», - հեգնանքով ասել է Գևորգյանը։ Վերջում նա ավելացրել է, որ ամեն դեպքում, եթե իրեն մոտենային ԱԱԾ֊ի աշխատակիցները, ինքը չէր գնա՝ ակցիան եղել է հանրային, ինքը թաքցնելու ոչինչ չի ունեցել։
Նա նշել է, որ եթե ինքն այդ օրը իրոք հանցագործություն արած լիներ, ապա իրեն անմիջապես բերման կենթարկեին։
«Դեպքից հետո ինձ հետապնդեցին, բերման ենթարկեցին ոստիկանության Կենտրոնի բաժին, սակայն պարզվեց ուրիշ հարցով է դա, բայց տանկի հետ կապված հարցեր էին տալիս՝ թե, բա երեկ տանկ ես քշել», - ասել է Գևորգյանը։
Միայն ոստիկանություն բերման ենթարկելուց մեկ օր անց, երբ արվեստագետը դուրս է եկել ընդմիջման, անհայտ անձինք ձերբակալել են նրան և երկար ժամանակ պահել «անհայտ մի վայրում», որտեղ, ինչպես պնդում է Գևորգյանը, ստիպել են, որ գրի, թե զղջում է կատարվածի համար։
Նա նաև անդրադարձել է մեղադրական եզրակացության այն հատվածին, որտեղ նշված է, թե Գևորգյանը «փորձել է անպատժելիության մթնոլորտ ստեղծել և ընդգծել իր անձի ենթադրյալ առավելությունը»։
«Ես չեմ հասկանում ինչ է նշանակում անպատժելիության մթնոլորտ», - ասել է Գևորգյանը և հրաժարվել պատասխանել՝ արդյոք ինքը նման նպատակ է ունեցել։

Член армянской арт-группы ждал вертолеты, увидел спящих правоохранителей
Служба Нацбезопасности не приветствует поведение Артака Геворгяна, но, тем не менее, никаких претензий к нему не имеет. Геворгян не причинил серьезного беспокойства сотрудникам СНБ, и участие в производстве Служба сочла нецелесообразным. Об этом говорится в письме СНБ, присланном суду общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк Мараш, В понедельник, 20 июня, здесь под председательством судьи Гагика Погосяна проходило заседание по делу артиста Артака Геворгяна, «въехавшего» в здание СНБ на картонном танке.
Согласно показаниям Геворгяна, после фальсифицированного референдума по конституционным реформам (6 декабря 2015г.) он решил отправиться к ЦИК и выразить протест через искусство. Подробно комментировать акцию от 10 декабря он не пожелал, при этом отметив, что она была направлена против плохой социально-экономической ситуации в стране.
Артист рассказал, что подойдя в тот день к зданию СНБ, он «въехал» в него на танке и сбежал: «испугался, что работники меня зарежут».
«Я сбежал, так как с детства думал, что еще до того, как ты подойдешь к зданию СНБ, могут появиться лазерные лучи, на вертолетах спустятся люди, но у здания увидел, что сотрудники нашей Службы нацбезопасности спят», - сказал подсудимый. В любом случае, отметил он, подойди к нему сотрудники структуры, он бы не сбежал: это была публичная акция, и скрывать было нечего, заметил артист.
Артак Геворгян уверен, что соверши он в этот день преступление, его бы немедленно задержали. «После акции меня преследовали, доставили в отделении полиции Кентрон, но выяснилось, что задержание связано с другим делом, однако вопросы касались танка, говорили, мол, вчера ты танк водил».
Только через сутки после задержания, когда артист ушел с работы на перерыв, его арестовали неизвестные и длительное время удерживали «в неизвестном месте», где, как утверждает Геворгян, заставили написать, что он сожалеет о случившемся.
Кроме того, подсудимый прокомментировал ту часть обвинения, в которой говорится, что он «пытался создать атмосферу безнаказанности и подчеркнуть свое предполагаемое преимущество».
«Я не понимаю, что значит атмосфера безнаказанности», - в частности, признался Геворгян, таким образом отказавшись отвечать на вопрос, преследовал ли он подобную цель.