Կոռուպցիոն ռիսկեր․ հայտնի չէ՝ ինչպես է ՊՆ֊ն ծախսում գումարները
Հայաստանը գտնվում է բարձր կոռուպցիոն ռիսկեր ունեցող 17 երկրների թվում: Այս մասին «Մեդիա կենտրոնում» մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» կազմակերպության փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը: Վերջինս շեշտել է, որ հատկապես պաշտպանության ոլորտի կոռուպցիան ազդում է ոչ միայն երկրի տնտեսության վրա, այլև կարող է «հազարավոր կյանքեր արժենալ, ինչպես ապրիլյան պատերազմը ցույց տվեց»։
«Մեր ուսումնասիրությունների արդյունքում հանգել ենք նրան, որ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի հանձնաժողովի կողմից վերահսկողությունը այնքան ուժեղ չէ։ Մենք տեղյակ չենք` որքան մանրամասն են այդ բյուջեներն ու հաշվետվությունները վերահսկվում։ Մենք տեղյակ ենք՝ ինչ բյուջե էլ ներկայացվում է, ամեն դեպքում հաստատվում է հանձնաժողովի կողմից։ Եվ փաստորեն ՊՆ-ն, որքան գումար ուզում է, նրան տրվում է և պատշաճ վերահսկողություն չի լինում։ Այսինքն՝ նա լիովին ազատ է տնօրինել իր միջոցները։ Չկա ինֆորմացիա ներքին աուդիտի մասին», - ասել է Այվազյանը։
Վերջինս հայտնել է, որ ՊՆ-ն բաժնեմաս ունի 11 ձեռնարկություններում, սակայն հայտնի չէ՝ ինչպիսի ծախսեր, եկամուտներ ունեն դրանք։ Այդ ձեռնարկությունների մասին ոչ մի տեղ տվյալներ չկան․ «Մենք չգիտենք տերերը ովքեր են, հաշվետվությունները անհայտ են։ Եվ հայտնի չէ ինչպես են ծախսվում գումարները»։
Բանախոսը կարծիք է հայտնել, որ որոշ ձեռնարկությունների, օրինակ «Մարտիկ» հիմնադրամի (պաշտոնապես զբաղվում է ռազմական գիտության զարգացման օժանդակությամբ֊խմբ․) դեպքում առկա է փողերի լվացման հնարավորություն։
Այվազյանն անդրադարձել է նաև ընտրությունների ժամանակ բանակի օգտագործման դեպքերին․ «Ընտրությունների հարցով կան խնդիրներ... Օրինակ, նախկինում և հիմա էլ զինվորները չեն կարող ստանալ համապատասխան ինֆորմացիա, նրանց մոտ հնարավոր չէ քարոզչություն իրականացնել, այսինքն՝ զինվորները իրենց, այսպես կոչված, ընտրությունը կատարում են կա՛մ հրամանատարների ցուցումով, կա՛մ անգիտության մեջ։ Դա չի կարող համարվել ընտրություն, քանի որ նրանց համար քարոզչությունը արգելված է և նրանց համար հավասար հնարավորություններ չկան։ Նրանք դիտում են Հ1, որը օբյեկտիվ ցույց չի տալիս և չեն կարող կարծիք ձևավորել։ Եվ անգիտության պայմաններում նրանց խմբով տանում են ընտրությունների, վերահսկում են նրանց ընտրությունը, հոգեբանորեն ճնշում են գործադրում։ Հիմա այդքանին գումարվել է այն, որ ընտրատեղամասերի համարներն էլ են գաղտնի պահվելու։ Եթե առաջ կարող էինք հարցում անել և իմանալ՝ որտեղ են քվեարկելու զինվորականները և վերահսկել այդ տեղամասերը, ներկայումս այդ ինֆորմացիան գաղտնի է։ Մենք չենք կարող վերահսկել զինծառայողների ընտրությունը»։

Неизвестно, как Минобороны Армении тратит бюджетные средства
Армения вошла в число 17 стран с высоким уровнем коррупционных рисков. Об этом на пресс-конференции в понедельник, 27 июня, заявила замдиректора организации «Антикоррупционный центр Transparency international» Сона Айвазян. По ее словам, особенно коррупция в сфере обороны влияет не только на экономику страны, но также может «стоить тысячи жизней, как показала апрельская война».
«В результате исследований мы пришли к выводу, что контроль со стороны парламентской комиссии по обороне, нацбезопасности и внутренним делам не очень силен. Нам неизвестно, насколько хорошо контролируются эти бюджеты и отчеты. Мы знаем, что какой бы бюджет ни представили, в любом случае, комиссия его утверждает. Фактически, Минобороны получает любую запрашиваемую сумму без должного контроля. То есть оно распоряжается своими средствами совершенно свободно. Информации о внутреннем аудите нет».
У оборонного ведомства, по словам Айвазян, доли в 11 предприятиях, однако какие у них доходы и расходы, неизвестно. Данных об этих предприятиях также нет: «Мы не знаем, кто их хозяева, отчетов нет. И как тратятся суммы, неизвестно».
Айвазян выразила мнение, что в случае с некоторыми предприятиями, к примеру, с фондом «Мартик» есть вероятность отмывания денег.
Кроме того, замдиректора организации высказалась об использовании армии на выборах: «К примеру, солдаты не могут получать соответствующую информацию, проводить среди них агитацию невозможно: свой так называемый выбор солдаты совершают либо по указанию командиров, либо в неведении. Это не может считаться выбором, так как агитация запрещена и равных условий для них нет. Они смотрят Общественное телевидение, которое не показывает объективно, и мнение у них сформироваться не может. И в таком неведении их группой ведут на выборы, контролируют их выбор, оказывают психологическое давление. К этому прибавилось то, что и номера избирательных участков будут храниться в тайне. Если раньше мы могли направить запрос и узнать, где будут голосовать военнослужащие, и осуществлять на местах контроль, теперь это тайная информация. Мы не можем контролировать голосование военнослужащих».