ԱԺ֊ի մոտ պահանջել են Ռուսաստանին չհանձնել հակաօդային պաշտպանությունը
Նախապատերազմական շրջանում Հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) վերաբերյալ համաձայնագիր կնքելը դավաճանություն է։ Այսօր Ազգային ժողովի դիմաց Հայաստանի և ՌԴ֊ի միջև կնքվելիք ՀՕՊ համաձայնագրի դեմ իրականացվող բողոքի ակցիայի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ, Երևանի ավագանու «Բարև, Երևան» խմբակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանը։
Մի քանի քաղաքացիներ հայտարարել են, որ այսօրվանից Ազգային ժողովի դիմաց անժամկետ նստացույց են սկսում։ Հավաքվածները պահանջում են չընդունել ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգ ընդգրկված «ՀՀ և ՌԴ միջև Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագիրը։ Ըստ համաձայնագրի, ստեղծվելու է Հայկական հակաօդային պաշտպանությունը կարգավորող մի մարմին, որը կառավարվելու է Ռուսաստանի կողմից: Այսօր համաձայնագրի դեմ հայտարարությամբ հանդես է եկել «Ժառանգություն» կուսակցությունը՝ նշելով, որ այն վավերացնելու դեպքւոմ խաղաղ կամ պատերազմական իրավիճակում «Հայաստանի և Արցախի հակաօդային պաշտպանությանը վերաբերող հարցերում (Հայաստանի և Արցախի ՀՕՊ-երը կազմում եմ մեկ ընդհանուր համակարգ) որոշումներն, ըստ էության, կայացնելու է Ռուսաստանը»:
Իր կուսակցության դիրքորոշումն Ազգային ժողովի դարպասների մոտ բարձրաձայնել է Սանասարյանը․ «Նախապատերազմական շրջանում նման համաձայնագիր կնքելը, և Հայաստանի ինքնիշխանության կարևոր ատրիբուտներից մեկը, ուղղակիորեն, իբր դաշնակցային պետությանը զիջելը՝ դավաճանություն է։ Համոզված եղեք, որ հետագայում Ռուսաստանը թույլ չի տալու Հայաստանի հակօդային պաշտպանությանը մասնակցել Արցախի օդային պաշտպանությանը։ Պատերազմի դեպքում Ադրբեջանն ուղղակիորեն խփելու է Արցախին, և ոչ թե ՀՀ սահմաններին, որ հանկարծ Ռուսաստանին վատ վիճակի մեջ չդնի»։
Ակցիայի մասնակիցներից Վարդան Գերավետյանն իր ելույթում նշել է՝ պատմությունը ցույց է տվել, որ գերտերությունների տված երաշխիքները ծանր հետևանքներ են ունենում։
«Ժամանակին Ուկրաինային ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան և Ռուսաստանը երաշխիքներ տվեցին, որ նրա սահմանները անձեռնամխելի կմնան Սովտեական միության սահմանների ներքո, եթե Ոկրաինան Ռուսաստանին հանձնի միջուկային զենքը։ Ուկրաինան հանձնեց զենքը, և մենք այսօր տեսնում ենք անջատված Ղրիմ, Լուգանսկի ու Դոնեցկի խնդիրներ։ Այսինքն՝ չկան հավերժ պայմանագրեր, կան ազգային շահեր։ Փաստն այն է, որ մեծ պետությունները երաշխիք տվեցին, և այսօր Ուկրաինան զրկվեց իր տարածքների մի մասից», - ասել է Գերավետյանը։
Ակցիայի ժամանակ միջադեպ է տեղի ունեցել ցույցի մասնակիցներից մեկի և ՀԱԿ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի միջև։ Armtimes.com կայքի փոխանցմամբ, պատգամավորը մոտեցել է ցուցարարներին, նրա և ակցիայի մասնակիցների մեկի միջև բանավեճ է սկսվել։ Վեճը թեժացել է, Բագրատյանն ու քաղաքացին միմյանց «սադրիչ են» անվանել, քաշքշել, որից հետո քաղաքացին շշով հարվածել է Բագրատյանի դեմքին: Ոստիկանները քաղաքացուն անմիջապես հեռացրել են տարածքից և բերման ենթարկել: Կայքի հավաստմամաբ՝ Բագրատյանն անընդհատ կրկնել է, որ ինքը դեմ է ՀՕՊ համաձայնագրին։

В Ереване противники договора о ПВО с Россией напомнили об Украине
Представитель оппозиционной партии «Наследие», член Совета старейшин Еревана Давид Санасарян считает предательством заключение с Россией договора о совместной системе противовоздушной обороны в предвоенный период. Об этом политик заявил в ходе акции протеста перед зданием армянского парламента, где в эти дни будет обсуждаться вопрос ратификации договора о ПВО.
Некоторые демонстранты заявили, что начинают бессрочную сидячую забастовку у ворот Национального Собрания. Протестующие требуют отклонить соглашение «О создании единой системы ПВО Армении и РФ в рамках объединенной безопасности в кавказском регионе». Договор предусматривает создание органа, регулирующего ПВО Армении, руководить которым будет Россия. С заявлением против договора выступила партия «Наследие», отметив, что в случае ратификации, в ситуации мира или войны, «в вопросах ПВО Армении или Арцаха решения, по сути, будет принимать Россия».
Позицию политической силы на акции протеста представил Санасарян: «Заключение подобного договора в предвоенный период, и передача одного из важных атрибутов суверенитета Армении мнимому союзнику – предательство. Будьте уверены, впоследствии Россия не позволит ПВО Армении участвовать в воздушной обороне Арцаха. В случае войны Азербайджан будет наносить удары непосредственно по Арцаху, а не по границам Армении, чтобы вдруг не ставить Россию в неловкое положение».
Как заметил участник акции Вардан Гераветян, история показала, что данные сверхдержавами гарантии имеют тяжкие последствия. «В свое время США, Великобритания и Россия дали Украине гарантии того, что ее границы будут неприкосновенны в соответствии с границами Украинской ССР, если страна сдаст России ядерное оружие. Украина сдала оружие, и сегодня мы видим отделенный Крым, вопросы Луганска и Донецка. То есть вечных договоров не бывает, есть национальные интересы. Факт состоит в том, что сверхдержавы дали гарантии, и сегодня Украина лишилась части своих территорий».
В ходе акции протеста был зафиксирован инцидент с участием оппозиционного депутата, сообщает Armtimes.com. К демонстрантам вышел член фракции «Армянский национальный конгресс» Грант Багратян. В ходе полемики с одним из демонстрантов он получил удар бутылкой по лицу. Собеседники назвали друг друга провокаторами, после чего участник акции ударил парламентария. Полицейские задержали демонстранта. По сообщению ресурса, Багратян неоднократно повторял, что выступает против обсуждаемого соглашения.