Համաշխարհային բանկն աղքատացնում է Հայաստանը․ ակցիա հանքերի դեմ
Համաշխարհային բանկն (ՀԲ) անընդհատ նշում է, որ իր կայուն կամ պատասխանատու հանքարդյունաբերությամբ նպաստում է երկրների զարգացմանը, սակայն դա իրականում աղքատացում է բերում Հայաստանի նման փոքր երկրներին։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Համահայկական բնապահպանական ճակատ» նախաձեռնության անդամ Լևոն Գալստյանը՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի մուտքի մոտ այսօր առավոտյան կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ։
Նույն ժամանակ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակը «Հանքարդյունաբերության ոլորտում շրջակա միջավայրի կառավարման փաստաթղթի նախագծի քննարկում» թեմայով աշխատաժողով էր անցկացնում Ամերիկյան համալսարանում։ Մասնակցության հրավեր էր ուղարկվել նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, բնապահպաններին։ Ի պատասխան հրավերի՝ մի շարք բնապահպաններ, «Համահայկական բնապահպանական ճակատ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը, ինչպես նաև նրանց միացած մի քանի քաղաքացիներ բոյկոտել են այն։ Աշխատաժողովին մասնակցելու փոխարեն նրանք ակցիա են անցկացրել Համալսարանի մուտքի դիմաց՝ «Դուք հանքարդյունաբերությամբ եք զբաղվում, մենք մեռնում ենք», «Ձեռքերդ հեռու Հայաստանից», «Ոչ Ամուլսարի հանքին» գրություններով պաստառներով։ Ակցիայի մասնակիցները աշխատաժողովի մասնակիցներին էին հանձնում նաև բաց նամակ՝ ուղղված ՀԲ֊ի հայաստանյան գրասենյակին։
«Այսպիսի հանդիպումներով նրանք ցանկանում են լեգիտիմացնել հանքարդյունաբերությունը։ Մենք բոյկոտոմ ենք և չենք ուզում մեր մասնակցությամբ լեգիտիմացնել նրանց որոշումները։ Մենք չենք ուզում, որ հանքարդյունաբերությունը խժռի մեր երկիրը», - ասել է ակցիայի մասնակից Անի Խաչատրյանը։
ՀԲ֊ին ուղղված բաց նամակում նշված են մի շարք սկզբունքային հակասություններ, որոնց պատճառով բնապահպանները մերժել են մասնակցել այդ աշխատաժողովին։
«Համաշխարհային բանկի այն պնդումը, որ Հայաստանում անքարդյունաբերության կազմակերպումը տնտեսական աճ կապահովի, պարզ չէ՝ հանուն ո՞ւմ և հանուն ինչի՞․․․ Համաշխարհային բանկը ոչ միայն ակնհայտորեն սատարել է Ջերմուկի հարակից տարածքներում Ամուլսարի ավերիչ հանքարդյունաբերական ծրագիրը, այլև իր խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի անմիջական բաժնետիրական շահերն է պաշտպանել «Լիդիան ինթերնեշընըլ» օֆշորային ընկերությունում։ Մենք մերժում ենք «առաջին աշխարհի» երկրներին հումք մատակարարող կցորդ մնալու ապագան, և վե՛րջ: Մենք պնդում ենք, որ «պատասխանատու հանքարդյունաբերությունը» միֆ է, քանի որ հանրային վերահսկողության բացակայության, մասնավորի գերիշխանության պաշտպանության, վերահսկող օրենքների և նորմատիվների թուլացման, աշխատավորների շահերը պաշտպանող կառույցների և տեսչությունների վերացման, բնապահպանական նորմատիվների բացակայության կամ ձևական լինելու պարագայում, բացի մասնավոր ընկերություններից և նրանց ֆինանսավորողներից, մնացած բոլորը պարտվում են, մնացած բոլորի հետ էլ քայքայվում է բնությունը։
Հանքարդյունաբերությունը Հայաստանում խիստ բացասական ազդեցություն է ունենում մարդկանց առողջության, բնական միջավայրի, տնտեսության բազմաճյուղ զարգացման հնարավորության վրա և այլն: Հայաստանի Հանրապետության 29.7 հազար քկմ տարածքում արդեն իսկ տրված են 460 հանքարդյունաբերական լիցենզիաներ, որոնցից 27-ը՝ մետաղական հանքերի համար. ևս 85-ը հետազոտման տարբեր փուլերում են: Արդյունքում՝ 23 բաց կամ փակ պոչամբարներում ունենք արդեն 800 միլիոն տոննա թունավոր թափոններ՝ հագեցած ծանր մետաղներով և այլ վտանգավոր գոյացություններով․․․ Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ այլևս ոչ մի նոր հանք, այդ թվում՝ Ամուլսարի հանքը, Հայաստանում չպետք է բացվի, իսկ եղածների մի մասն էլ պիտի փորձաքննություն անցնի և փակվի», ֊ մասնավորապես, նշված է բաց նամակում։

«Деятельность Всемирного банка ведет к обнищанию Армении»
Всемирный банк постоянно заявляет, что своей стабильной или ответственной горнодобывающей промышленностью способствует развитию стран, однако на самом деле это приводит к обнищанию таких маленьких государств, как Армения. Об этом в беседе с Epress.am заявил член инициативы «Всеармянский экологический фронт» Левон Галстян в ходе протеста перед Американским университетом Армении.
В это время местный офис Всемирного банка проводил в вузе конференцию на тему «Обсуждение проекта документа управления окружающей средой в сфере горнопромышленности». Приглашение также было отослано представителям гражданского общества и экологам. Однако многие из них, в частности, инициатива ВЭФ, и примкнувшие к ним граждане бойкотировали приглашение. Вместо участия в конференции они пикетировали университет. Плакаты участников акции гласили «Руки прочь от Армении!», «Нет амулсарскому месторождению!». Прибывшие на конференцию получили от демонстрантов открытое письмо, адресованное местному офису Всемирного банка.
«Подобными встречами они хотят легитимизировать горнодобывающую промышленность. Мы бойкотируем и не хотим легитимизировать их решения своим участием. Мы не хотим, чтобы горная промышленность пожирала нашу страну», - заявила Ани Хачатрян.
В открытом письме отмечены принципиальные противоречия, по причине которых экологи отказались от участия в мероприятии. «Всемирный банк утверждает, что организация горной промышленности в Армении обеспечит экономический рост, но ради кого и ради чего, неясно. Всемирный банк не только открыто содействовал разрушительному горнодобывающему проекту Амулсара на территориях близ Джермука, но и отстаивал прямые акционерные интересы члена своей группы Международной финансовой корпорации в оффшорной компании «Лидиан интернешнл».
Мы отвергаем перспективу остаться придатком, поставляющим сырье странам «первого мира»! Мы утверждаем, что «ответственная горнодобывающая промышленность» - миф, так как в условиях отсутствия общественного контроля, защиты верховенства частного сектора, ослабления контролирующих законов и нормативов, устранения структур и ведомств, защищающих интересы трудящихся, при отсутствии или формальном характере экологических нормативов, за исключением частных компаний и их спонсоров, все проигрывают, а вместе с ними портится и экология.
Горнопромышленность крайне негативно сказывается на здоровье жителей Армении, окружающей среде, возможности многовекторного развития экономики. Для 29.7 тыс. кв.км. Республики Армения уже выдано 460 лицензий на горнодобывающую деятельность, 27 из которых – для рудников по добыче металла, еще 85 находятся на разных этапах исследования. В результате в 23 открытых или закрытых хвостохранилищах мы уже имеем 800 млн. тонн токсичных отходов, насышенных тяжелыми металлами и другими опасными образованиями. Наша позиция четка: в Армении не должны открываться никакие новые рудники, в том числе амулсарское месторождение, а часть существующих необходимо подвергнуть экспертизе и закрыть», - в частности, отмечают авторы.