Կամավորները ահազանգում են՝ ջրհեղեղից տուժած Արթիկում համաճարակի վտանգ կա
Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքի Անկախության փողոցում բնակվող Բիչախչյանների ընտանիքը հունիսի 24-ին տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքով կորցրել է իր ամբողջ ունեցվածքը։ Նման վիճակում են հայտնվել տասնյակ տեղաբնակներ։
«Մեր տունն ամբողջությամբ վնասված է։ Հողամասը, տան կահույքը, տղայիս ամբողջ նկարահանման տեխնիկաները, վառելափայտը և մնացած ամբողջ ունեցվածքը մնացել է ավազի, քարի ու ջրի տակ»,- այս մասին Epress.am-ին պատմել է տիկին Սիլվան։
Վերջինս ասում է, որ չի դժգոհում քաղաքապետից և վարչապետից, բայց միևնույն ժամանակ նշում է, որ իրենց տրամադրված գումարը շատ քիչ է․ «Մեզ տրամադրել են 4 միլոն 596 հազար դրամ, 500 հազար դրամ վարչապետն է ուղարկել ու հիմա էլ նման խոսակցություններ ենք լսել, որ կարող են մոտ 400 հազար դրամով ավելացնել գումարը, բայց մեկ է, այդ գումարը մեզ բավական չէ, գոնե դրա կրկնակիի չափով գումար է մեզ պետք։ Մենք չգիտենք անգամ մեր տունը կկարողանանք վերանորոգել, թէ ոչ։ Այս պահին մեր բարեկամների տանն ենք մնում ու փորձում ենք վարձով տուն գտնել, որովհետև մոտ մեկ տարի կպահանջվի նորից կորցրածը վերականգնելու համար»։
Մի քանի օր առաջ տուժածներին օգնելու նպատակով Արթիկ մեկնած կամավորներն այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ահազանգել են, որ քաղաքում և հարակից գյուղերում ու համայնքներում համաճարակի վտանգ կա։
«Սատկած անասունները գտնվում են դեռ ջրերի տակ, և չեք կարող պատկերացնել, թե ինչ գարշահոտ է այդ տարածքում։ Իսկ հոտած ջրերը լցվում են Հոռոմի ջրամբարը, որը մատակարարում է հարակից մի քանի գյուղերը։ Մոտ 10 տուն գտնվում է սարսափելի ծանր վիճակում՝ նրանք կորցրել են իրենց տունն ու ամբողջ գույքը։ Այդ տների մեծ մասը նոր վերանորոգված տներ էին։ Մոտ 6 տներ, որտեղ մենք օգնում էինք մաքրման աշխատանքներ իրականացնել, ջուրը հոսում էր հենց տան միջով, իսկ նկուղներն ամբողջությամբ ջրի տակ էին հայտնվել»,֊ պատմել է կամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը։
Արթիկ մեկնած Մաքսիմ Սարգսյանը նշել է, որ երբ իրենք փորձել են կապ հաստատել քաղաքապետ Արսեն Աբրահամյանի հետ ստեղծված խնդրի մասին զրուցելու, չինովնիկը շատ ագրեսիվ վարք է դրսևորել․ «Շատ ագրեսիվ էր մեր նկատմամբ տրամադրված։ Երբ խնդրի մասին էինք խոսում, ասում էր՝  կարող ա՞ ինձնից շատ եք մտածում, բա ու՞ր էիք էս 7 օր ա չկայիք»։
Կամավորների խոսքով՝ ջուրը բնակիչների տներից և գոմերից հանելու ու վնասները վերականգնելու համար համարյա ոչինչ չի արվում։ «3 հատ տրակտոր էր աշխատում մեր այցի ժամանակ, որոնք անսարքին վիճակում էին ու ամեն 5 րոպեն մեկ կանգնում էր աշխատանքը, որովհետև տեխնիկայի հետ ինչ-որ խնդիրներ էին առաջանում։ Զարմանալի էր նաև տուժածների հանդեպ մյուս արթիկցիների բացարձակ անտարբերությունը։ Ոչ մի արթիկցի առանց գումարի գործ չէր անում ու չէր օգնում տուժածների տները մաքրելու հարցում»,- ասել է Ռիմա Սարգսյանը։

Government Compensation Not Enough for Flood-Stricken Artik, Residents Say
Clogged drainage pipes caused on June 24 major flooding in Artik, a town in Armenia's Shirak province, as a result of which a vast number of families have lost their homes and all their belongings. The Armenian government has already pledged to “properly support” the affected citizens and provide them with appropriate compensation to restore their damages. The family of Bichakhchayns, however, insist that the AMD 4,5 million they were given by the government, plus the additional 500 thousand drams from the Prime Minister himself, doesn't even come close to covering their losses.
“We need double that amount to even try to repair our house. We currently live at our relatives' place and are trying to rent an apartment since it'll take us at least a year to restore the damages,” Silva Bichakhchayn said in conversation with Epress.am. “The house is absolutely destroyed. My son's video equipment, our furniture, firewood – everything is damaged,” the woman added.
Several days ago volunteers from Yerevan left for Artik to help the flood-stricken citizens in the town and nearby villages; today they held a press conference in Yerevan to report that there is a threat of an epidemic in the flood-affected areas.
“There is still dead livestock under water; you can't even begin to imagine the stink in the area. As many as 10 families are in dire conditions since they've lost their houses and their belongings. Most of these houses had only recently been repaired and now they are completely flooded,” volunteer Sofia Hovsepyan said.
Volunteer Maksim Sargsyan added that they had tried to contact Artik mayor Arsen Abrahamyan to discuss the issue but the official “was quite aggressive. He'd say that we were not nearly as concerned about the situation as he was and ask where we were the previous 7 days.”
The volunteers insist that nothing is being done to remove the water from the damaged houses or to actually restore the buildings. “The indifference of the unaffected citizens is also quite perplexing; they are not even willing to help clean the houses for free,” Rima Sargsyan claimed.