Սեֆիլյանի կալանքի վերացման հարցով կդիմեն Վճռաբեկ դատարան
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, «Նոր Հայաստան» շարժման առաջնորդներից Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը պատրաստվում է դիմել Վճռաբեկ դատարան՝ Սեֆիլյանի խափանման միջոցը՝ կալանքը, վերացնելու համար։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբանը։ Զաքարյանի խոսքով՝ հուլիսի 7-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը առանց Սեֆիլյանի և իր ներկայության դատական նիստ է արել և մերժել իրենց դիմումը։
«Դատարանում սպասել եմ 1 ժամ և նիստը չի եղել։ Հետո ինձ անհայտ պատճառներով նիստը արել են և որոշել մերժել մեր դիմումը», - ասել  է Զաքարյանը։
Հիշեցնենք, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել էր հունիսի 20-ին։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության, նա մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը։ Ինքը՝ Սեֆիլյանը, ինչպես նաև «Նոր Հայաստան» շարժումը, մի շարք այլ նախաձեռնություններ և հասարակական կազմակերպություններ Սեֆիլյանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդում են որակում։

Адвокат обжалует арест ветерана Карабаха
Адвокат лидера оппозиционного движения «Новая Армения», ветерана Карабаха Жирайра Сефиляна намерен обратиться в Кассационный суд с требованием отменить меру пресечения в виде ареста. Кроме того, Ара Закарян сообщил Epress.am, что 7 июля Апелляционный уголовный суд провел заседание без него и его подзащитного и отклонил их жалобу.
«Я прождал в суде час, заседания не было. Затем, по неизвестным мне причинам, его провели и решили отклонить заявление», - рассказал собеседник.
Сефилян был арестован 20 июня. По сообщению Следственного Комитета, оппозиционер вместе с группой людей планировал захватить здания, постройки, средства связи и коммуникации, а также ереванскую телебашню. Сам Сефилян и члены движения «Новая Армения», одним из лидеров которой он является, а также несколько правозащитных и общественных организаций считают арест политическим преследованием.