Սեֆիլյանի կալանքի վերացման հարցով կդիմեն Վճռաբեկ դատարան
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, «Նոր Հայաստան» շարժման առաջնորդներից Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը պատրաստվում է դիմել Վճռաբեկ դատարան՝ Սեֆիլյանի խափանման միջոցը՝ կալանքը, վերացնելու համար։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբանը։ Զաքարյանի խոսքով՝ հուլիսի 7-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը առանց Սեֆիլյանի և իր ներկայության դատական նիստ է արել և մերժել իրենց դիմումը։
«Դատարանում սպասել եմ 1 ժամ և նիստը չի եղել։ Հետո ինձ անհայտ պատճառներով նիստը արել են և որոշել մերժել մեր դիմումը», - ասել  է Զաքարյանը։
Հիշեցնենք, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել էր հունիսի 20-ին։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության, նա մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը։ Ինքը՝ Սեֆիլյանը, ինչպես նաև «Նոր Հայաստան» շարժումը, մի շարք այլ նախաձեռնություններ և հասարակական կազմակերպություններ Սեֆիլյանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդում են որակում։

Armenia's criminal appeals court denied on Thursday a pretrial release motion for New Armenia opposition movement leader Zhirayr Sefilyan, the oppositionist's lawyer, Ara Zakaryan, told Epress.am Friday. He added that Sefilyan's defense team planned to challenge this decision at the Cassation Court.
“I waited at the court for an hour yesterday for a hearing, but they said it wouldn't be held. Later, for some unknown reason, they decided to hold one after all without either Sefilyan's or my presence and denied our pre-trial release motion,” Zakaryan said.
Recall, Zhirayr Sefilyan was arrested on June 20 for having allegedly formed an armed group and plotting to organize an armed takeover of the capital's important communication buildings and structures, including Yerevan’s television tower. For that purpose, Armenia's law enforcement authorities insist, the oppositionist had organized an illegal acquisition and transport of weapons and ammunition and their storage in various locations in Yerevan; he now faces charges under the corresponding article of the Armenian criminal code. Sefilyan himself as well as other key members of New Armenia believes that he is being persecuted for his political views.