Պայթյուններ Սարի թաղում և Խորենացիում. տուժել են նաև երեխաներ (թարմացվում է)
01:30 Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնում գտնվող Սարի թաղի բնակչուհիներից մեկը Azatutyun.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ ոստիկանության կիրառաց լուսաձայնային նռնակներից մեկն իրենց տան վրա է ընկել: Պայթունի հետևանքով վնասվածքներ են ստացել նրա մանկահասակ երեխաները՝ երեքն էլ մինչև 7 տարեկան: Կնոջ խոսքով՝ երեխաներից 2-ի վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում:
Հուլիս 30, 00:15 Առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ մինչ այս պահը հիվանդանոցներ է դիմել 30 մարդ:
23:50 Ոստիկանները տասնյակ մարդկանց բերման են ենթարկել: Մեզ հաջողվեց կապ հաստատել բերման ենթարկվածներից մեկի հետ, ով նշեց, որ իրենց տանում են անհայտ ուղղությամբ:
23:40 Երևանի ավագանու անդամ Դավիթ Սանասարյանը Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում գրել է, որ Նորքի հիվանդանոցում է գտնվում, այնտեղ վիրավորներ մարդկանց են բերում, որոնց թիվն աճում է:
«Մարդկանց աչքերն ա դուրս եկել, թեև ու ոտերն ա ջարդվել: Հորս արմունկի ոսկորն ա ջարդվել», - մասնավորապես, գրել է Սանասարյանը:
Սանասարյանը հիվանդանոցից մի լուսանկար է հրապարակել, որի վրա Սայաթ անունով երիտասարդն է վնասված աչքով:
22:40 Խորենացի փողոցում ոստիկանները բռնի ուժ կիրառելով, ծեծելով բերման ենթարկեցին մի քանի տասնյակ մարդկանց: Իրավապահները թե Սարի թաղում, թե Խորենացիում լուսաձայնանյին նռնակներ են կիրառում, լսվում են պայթյունի ձայներ: Խորենացի փողոցում շտապօգնության մեքենաներ են շրջում:
Ականատեսների համաձայն, Սարի թաղում ոստիկանները նույնպես ցրել են մարդկանց՝ օգտագործելով հատուկ միջոցներ, ծեծելով քաղաքացիներին: Բազմաթիվ վնասվածք ստացած, արյունոտված մարդիկ կան: Ոստիկանները ծեծել են նաև լրագրողներին: Մարդկանց երկու վայրից էլ քշել են դեպի Նար-Դոս փողոց:
Խորենացի փողոցում բերման են ենթարկում.
Սարի թաղի պայթյունները
Սարի թաղի բախումները, տեսանյութը՝ azatutyun.am
Սարի թաղում նաև հրդեհ է բռնկվել: Դեպի Սարի թաղ մեկ հրշեջ մեքենա է շարժվել:
22:00-ի սահմաններում Խորենանցի փողոցի արգելափակված հատվածում մի քանի տասնյակ ցուցարարներ են հավաքվել: Մարդկանց հիմնական մասը երթով Ազատության հրապարակից շարժվել է դեպի Խորենացի, սակայն Նար-Դոս փողոցից ցուցարարները կտրուկ թեքվել են դեպի Սարի թաղ, որպեսզի ավելի մոտ լինեն ՊՊԾ գնդին:
Խորենացի փողոցում մնացած մարդիկ փորձել են փակել ոստիկանական մեքենաներից մեկի ճանապարհը, որը շարժվում էր դեպի ՊՊԾ գունդ: Ոստիիկանները ուժով հեռացրել են մարդկանց մեքենայի դիմացից:
Միևնույն ժամանակ հարակից թաղամասերի բնակիչները նշում են, որ ՊՊԾ գնդի տարածքից անընդհատ պայթյուններ և կրակոցներ են հնչում: Սարի թաղից դեպի ՊՊԾ գունդ շարժվող մարդկանց դիմացը փակել են ոստիկանները: Նրանք մի քանի անգամ լուսաձայնային նռնակներ են կիրառել: Խորենացի փողոցից դեպի Սարի թաղ տանյակ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ են տարել: Սարի թաղի կողմից ՊՊԾ գնդին մոտեցած մարդկանց ոստիկանները համոզում են հետ գնալ դեպի Խորենացի փողոց:
Հիշեցնենք, որ այսօր մի քանի ժամ առաջ ոստիկանների կրակոցներից վիրավորվել են հուլիսի 17-ին ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի 3 անդամներ:

1:30 am  Speaking to RFE/RL’s Armenian service (Azatutyun.am,) one of the residents of the Sari Tagh neighborhood said that a police stun grenade had fallen on her house. Her three children, all under 7 years old, were injured as a result of the explosion. Two of the kids have been admitted to the intensive care unit of the Nor Nork medical center with severe injuries.
12:30 am Armenia's Health Ministry reports that, according to preliminary data, at least 30 people have been hospitalized with different types of injuries.
Meanwhile, Davit Sanasaryan, an opposition politician with the Heritage Party, said on his Facebook page that he, along with a number of other wounded, was at the Surb Grigor Lusavorich Medical Center in Yerevan's Nor Nork district. "People's eyes have popped out of their sockets, others with broken arms and legs. My dad has a broken elbow," Sanasaryan wrote.
He also published a photo of a young man named Sayat with a seemingly severe damage to his eye. It subsequently became known that the 17-year-old has lost his eye.
sayateye1
10:40 pm At around 10:30 pm Friday, police in Armenia fired tear gas and stun grenades at hundreds of demonstrators gathered on the cordoned off section of the Khorenatsi street and in the adjacent Sari Tagh neighborhood in support of the Daredevils of Sasun armed group.
sari-tax
The gunmen’s sympathizers initially rallied at Yerevan’s central Freedom Square after news broke out that three members of the armed group had been injured in a shootout with police officers. They soon decided to walk to the street leading to the seized police station and, as they were nearing the Khorenatsi street, the protesters suddenly changed the route of the march, attempting to approach the police building through an adjacent neighborhood. The situation escalated dramatically when police used stun grenades to disperse the crowd.
Currently, the situation in the area remains tense; police are using excessive force to detain the protesters. There are reports of injured people, among them reporters. Ambulances have been seen leaving the area.