Միայնակ չի՞ եղել․ Պերմյակովը ցմահ ազատազրկման դատապարտվեց
Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանյան 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովն այսօր Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։
Դատավոր Հարություն Մովսեսյանն ապացուցված է համարել, որ ռուսաստանցի զինվորը 2015 թվականի հունվարի 12-ին ինքնակամ լքել է զորամասը և սպանել Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամներին, այդ թվում՝ 2 մանկահասակ երեխայի։ Մինչդեռ դատավարության մասնակիցներից տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցն ընդգծում է, որ սպանությունը բացահայտված չէ, գործի բազմաթիվ հանգամանքներ հայտնի չեն դարձել։ Epress.am-ի հետ ուրբաթ կայացած զրույցի ընթացքում նա ընդգծել էր, որ հիմնավոր կասկածներ ունի, թե Պերմյակովը սպանության օրը միայնակ չի եղել, և, հնարավոր է, Ավետիսյանների ընտանիքը չի եղել թիրախը։ Նա ասել էր, որ ընտանիքի 7 անդամների սպանության գործի բացահայտմանը խանգարել է նաև քաղաքական գործոնը՝ այն փաստը, որ Վալերի Պերմյակովը ռուսաստանյան ռազմաբազայի զինծառայող է։
Իր հերթին, սպանվածներից մեկի՝ Արաքսյա Ավետիսյանի հայրը՝ Անդրանիկ Պողոսյանը, որը տուժողի իրավահաջորդն է, նշել է, որ դատավարությունն աբսուրդային է եղել, և նրա համոզմամբ էլ իրականում հանցագործությունը չի բացահայտվել։

Russian Soldier Convicted of Gyumri Family Murder, Sentenced to Life in Prison
Valery Permyakov, a conscript of the 102nd Russian military base in Armenia's second largest city of Gyumri, was sentenced to life in prison on Tuesday after being convicted of murdering a local family of seven in winter last year.
Recall, six members of the Avetisyan family, including a 2-year-old girl, were shot to death on January 12, 2015, in their Gyumri home. The family’s seventh member, 6-month-old Seryozha Avetisyan, was hospitalized with serious stab wounds and died 7 days later.
Valery Permyakov, the only suspect in the case, was arrested the following day near the Armenian-Turkish border and was handed over to Russian military officials by Russian border guards. The latter stimulated a protest of thousands of people in Gyumri who demanded that the investigation of the case and Permyakov's trial be conducted by Armenian authorities. Months later, Russia finally agreed that Permyakov be tried by the Shirak district court of first instance.
During the course of the trial, which was being held in a makeshift courtroom on the premises of the 102nd military base, the lawyers for the victims' legal successors announced multiple times that Armenian officials had failed to conduct a complete investigation, failing therefore to establish the actual motives behind the crime. Prominent Armenian human rights activist Artur Sakunts, in particular, insisted that the crime itself had not been fully revealed and that he was not convinced that Permyakov had acted alone. Sakunts also alleged that “the Avetisyans' might not have been the actual targets" of the gruesome crime.