ԱՄՆ-ի կողմից հետախուզվող ՌԴ քաղաքացին հայաստանյան դատարանի դահլիճից ազատ արձակվեց
«Զվարթնոց» օդանավակայանում ուրբաթ՝ օգոստոսի 23-ին, բերման ենթարկված Ռուսաստանի քաղաքացի 30-ամյա Սերգեյ Միրոնովը ազատ է արձակվել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դահլիճից։
Օգոստոսի 29-ին կայացած դատական նիստին դատավորը Մնացական Մարտիրոսյանը դատախազության միջնորդությունը՝ Միրոնովին ժամանակավորապես կալանավորելու վերաբերյալ, անհիմն է համարել և մերժել։
Միրոնովի վրայից մեղադրանքները հանվել են, սակայն նա դեռևս 40 օր կմնա Հայաստանում, որից հետո նոր կարող է մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն:
Հիշեցնենք, որ Միրոնովը, համաձայն ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության, 2016 թվականի մայիսի 11-ից միջազգային մակարդակով հետախուզվում է Միացյալ Նահանգների իրավապահ մարմինների կողմից։ Նրան կասկածում էին փողերի լվացման և զենքի ապօրինի առևտրով զբաղվելու մեջ: Միրոնովը կնոջ խոսքով՝ իրենք եկել էին Հայաստան հանգստանալու նպատակով։

Russian Programmer Freed from Armenian Custody
A Yerevan court on Monday denied Armenian prosecutors' motion to keep Russian citizen Sergey Mironov under arrest and ordered his release from custody. At the same time, judge Mnatsakan Martirosyan ruled that the 30-year-old programmer could not leave Armenia for at least 40 days, pending a decision on his extradition to the United States.
Recall, Sergey Mironov was detained late last week by Armenian security forces upon his arrival at Yerevan's Zvartnots airport from Moscow. In a subsequent statement, Armenia's police said the Russian citizen had been taken into custody by a US government request and that Mironov has been wanted by American law-enforcement authorities since May 11 on charges of money laundering and illegal transfer of military technology.