Հայաստանում աշխատավարձերը նվազում են, բայց տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը՝ աճում․ «ՀԺ»
Չնայած Հայաստանում պաշտոնապես աշխատավարձերը նվազում են և գործազուրկների թվի աճ է արձանագրվում, ըստ նույն պաշտոնական տվյալների` տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հուլիսին աճել է 3 տոկոսով։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթն ընդգծում է, որ Հայաստանում աշխատավարձերի նվազումը հստակ միտում ունի։ Ըստ պաշտոնական ցուցանիշների, այս տարվա հուլիսին միջին անվանական աշխատավարձն անցած տարվա նույն ամսվա նկատմամբ նվազել է 0.5 տոկոսով։ Ընդ որում, պետական հատվածում միջին աշխատավարձի նվազումը 3.5 տոկոս է։ Աշխատավարձերի նվազումը Հայաստանում արձանագրվում է 2015 թվականի ապրիլից սկսած։ Աշխատավարձը նվազում է թե պետական, թե ոչ պետական հատվածներում։ Թերթն ընդգծում է, որ դրան զուգահեռ աճում է նաև գործազրկությունը։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, այս տարվա առաջին 7 ամիսներին պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը կազմել է ավելի քան 79 հազար մարդ, ինչը մոտ 10 տոկոսով ավելի է անցած տարվա նույն ցուցանիշից։
«Սա, իհարկե, չի արտահայտում գործազուրկների իրական թվաքանակը Հայաստանում և վերաբերում է նրանց, ովքեր պաշտոնապես ստացել են գործազուրկի կարգավիճակ։ Սակայն աճի դինամիկան ցույց է տալիս, որ աճում է նաև իրական գործազրկությունը», ֊ գրում է թերթը։

Despite declining wages and salaries and an increasing unemployment rate, economic activity in Armenia increased by 3% in July, Haykakan Zhamanak newspaper writes. According to official statistics, the daily continues, in July 2016, the average nominal wage decreased by 0.5% compared with the same period last year. Meanwhile, the average salary in the public sector decreased by 3.5%. Both public and private sector employees have been suffering decreasing pay rates since April 2015.
The unemployment rate has also been rising. Thus, according to government data, the official number of registered unemployed persons was 79 000 in the first seven months of the year- a growth of 10 percent compared to the previous year.
“This, of course, does not reflect the real unemployment rate in Armenia but the officially registered one. However, growth dynamics indicate that the real rate has also been rising,” Haykakan Zhamanak concludes.