Ոստիկանությունն ուժով բացել է խաղողագործների փակած ճանապարհը․ գյուղին 140 միլիոն են պարտք
Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի մոտ 150 բնակիչներ այսօր փակել են Երևան տանող ճանապարհը։ Գյուղացիները կրկին իրենց երեխաներին դպրոց և մանկապարտեզ չեն ուղարկել՝ պահանջելով «Վեդի ալկո» ընկերությունից վճարել նախորդ տարի մթերված խաղողի պարտքը։
Աղավնաձորցիներն իրենց առաջին ակցիան անցկացրել էին այս տարվա սեպտեմբերի 1-ին՝ երեխաներին դպրոց չուղարկելով։ Վայոց Ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանն այդ օրը խոստացել էր խնդրին լուծում տալ մինչև սեպտեմբերի 15-ը, սակայն այդ օրը, հանդիպելով աղավնաձորցիներին, նա ասել էր, թե վարչապետի փոփոխության պատճառով հարցի լուծումը հետաձգվում է։ Համայնքի բնակիչները վերսկսել են ակցիաները. 16-ին բոյկոտել են դպրոցի և մանկապարտեզի աշխատանքները, իսկ այսօր նաև փակել են ճանապարհը։
Epress.am-ի հետ զրույցում գյուղի բնակիչ, խաղողագործ Կոստան Ստեփանյանը պատմել է, որ այսօր առավոտյան դեպքի վայր ժամանած մարզպետը կրկին պատճառաբանել է, թե խնդրին լուծում այս պահին չեն կարող տալ, քանի որ կառավարությունը նոր է ձևավորվում։ Հարություն Սարգսյանը հորդորել է բացել ճանապարհը, բայց գյուղացիները չեն համաձայնել, որից հետո 100֊ից ավել ոստիկաններ, մարդկանց հրելով, ազատել են ճանապարհի երթևեկելի հատվածը։
Ժամը 13։00-ի դրությամբ Աղավնաձորից Երևան տանող ճանապարհը բաց է եղել, սակայն գյուղացիները չեն հեռանում. նրանք վստահեցնում են, որ կրկին կփակեն ճանապարհը, եթե գալիք ժամերի ընթացքում իրենց կառավարությունից պատասխան չտան։
«Դպրոցը, մանկապարտեզն ու գյուղապատերանն էլ չի աշխատելու մինչև մեր հարցին լուծում չտան։ Ոչ ոք տեղից չի շարժվելու։ Եթե չգան ու մեզ հստակ պատասխան չտան, նորից փակելու ենք ճանապարհը»,- ասել է Կոստան Ստեփանյանը։
Նշենք, որ Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի խաղողագործներին «Վեդի Ալկո» գինու գործարանը նախորդ տարի մթերված խաղողի դիմաց պարտք է ընդհանուր առմամբ 140 միլիոն դրամ: Անցյալ տարի աշնանն այն ժամանակվա վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը խաղողագործներին խոստացել էր, որ բոլորի խաղողն էլ կմթերվի և գումարը կվճարվի։

Nearly 150 farmers from the village of Aghavnadzor in Armenia's Vayots Dzor province blocked the main highway leading to capital Yerevan Monday morning to demand that Vedi Alco winery finally pays for the grapes that were purchased from them last fall. The villagers have also been boycotting classes, refusing to send their kids to either school or kindergarten.
The Aghavnadzor grape farmers first began their demonstrations on September 1 by blocking the entrance to the local school in protest against the winery’s continued failure to pay their money – a total of 140 million drams (nearly $295,000). Vayots Dzor governor Harutyun Sargsyan, along with Vedi Alco owner Manvel Ghazaryan, was quick to come to the scene and promise that he would personally make sure the winery paid the villagers' money by September 15. Sargsyan, however, has failed to keep his word, and the farmers have resumed their protests.
Speaking to Epress.am, farmer Kostan Stepanyan said the governor had gone to the protest site again this morning to insist that it was impossible to solve the issue at the moment because of Hovik Abrahamyan's resignation as prime minister and the changes currently happening in the government. Harutyun Sargsyan then urged the protesters to unblock the road, and when the villagers refused to comply, about a hundred police officers rushed to break up the protest and pushed the demonstrators away from the road.
“But we are not going to leave, and will block the road again if government officials do not give us answers in the coming hours. No one is going anywhere until the issue is resolved,” Kostan Stepanyan told our reporter.