Ծաղկահովիտի հին նոր գյուղապետը պնդում է՝ կյանքը կարող է տալ Արայիկ Խանդոյանի համար
Սեպտեմբերի 18-ին Արագածոտնի մարզի Ծաղկահովիտ համայնքի բնակիչները գյուղապետ էին ընտրում․ թեկնածուներից երկուսը գյուղում էին, մեկը՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ, ղարաբաղյան պատերազմի վետերան Արայիկ Խանդոյանը, բանտում։ Պաշտոնական տվյալների համաձայն, Խանդոյանը չհաղթեց, անհաջողության մատնվեց նաև գործող գյուղապետ, ՀՀԿ-ական Երվանդ Խաչատրյանը։ Ծաղկահովիտում քվեարկության ընթացքին հետևել է Epress.am֊ի թղթակից Սաթենիկ Հովսեփյանը։
Պաշտոնական տվյալներով 1700 բնակիչ ունեցող Ծաղկահովիտ համայնքի բնակիչներն առավոտից շատ ակտիվ էին։ Արդեն օրվա կեսին ընտրելու իրավունք ունեցողների մեծ մասն այցելել էր գյուղի դպրոցում գտնվող միակ ընտրատեղամաս։
Գյուղ մտնելուց հետո առաջին իսկ պահերից տպավորություն ստեղծվեց, որ ընտրապայքարի ֆավորիտը հենց Խանդոյանն է։ Նրա նկարով պաստառները փակցված էին ծաղկահովիտցիների մեքենաների վրա, իսկ փողոցներում մարդկանցից շատերը՝ անգամ երեխաները, Խանդոյանի նկարով շապիկներ էին հագել։
Ընտրությունների պաշտոնական տվյալները, սակայն, այդ տպավորությունը չհաստատեցին. 364 ձայնով նոր գյուղապետ ընտրվեց նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցրած 60-ամյա անկուսակցական Նորաին Հակոբյանը: ՀՀԿ-ական թեկնածուն հավաքեց 311 ձայն, իսկ Արայիկ Խանդոյանը՝ 257:
Օրվա ընթացքում ընտրատեղամասում պարբերաբար կուտակումներ էին գրանցվում։ Այն սենյակի դռան դիմաց, որտեղ քվեարկում էին մարդիկ, կեսօրից երկար հերթ էր գոյացել։ Լրագրողների հարցին՝ ինչու վերահսկող ոստիկանը չի հեռացնում տարածքից չընտրող մարդկանց, վերջինս պատասխանել է, թե տեղամասում բոլոր գտնվողներն ընտրողներ են։ Այնուամենայնիվ, մի քանի ժամ տեղամասում անցկացնելով՝ նկատեցի, որ սենյակում գտնվողներից մի քանիսը շատ երկար ժամանակ են այնտեղ և պարբերաբար ներս ու դուրս անում։
Բազմաթիվ մարդիկ ուղեկցողների հետ էին մտնում ընտրատեղամաս։ Պատճառաբանությունները տարբեր էին․ մեծահասակների պարագայում ուղեկցողներն ասում էին, թե նրանք տեսողության հետ կապված խնդիրներ ունեն, իսկ մի երիտասարդ տղայի ուղեկցողն էլ ասաց, որ նա գրել և կարդալ չգիտի։ Ուղեկցողներով ընտրողների թիվը մոտ 50 էր։
Ծաղկահովիտի ընտրությունների ընթացքում միջադեպից չհաջողվեց խուսափել։ ՀՀԿ-ական Երվանդ Խաչատրյանի վստահված անձ ներկայացած Կարեն Տոնոյանը, որը ծաղկահովիտցի չէր, մոտեցավ Արայիկ Խանդոյանի կնոջը՝ Անուշ Հայրապետյանին, և պահանջեց, որպեսզի վերջինս փոխի շապիկը, քանի որ դրա վրա Խանդոյանի նկարն էր։ Տոնոյանն ասաց, թե դա քարոզչություն է, սակայն Հայրապետյանը, որը նաև ամուսնու վստահված անձն էր, հրաժարվեց փոխել շապիկը։ Ընտրատեղամասում վիճաբանություն սկսվեց, որին միջամտեցին Հայրապետյանի համագյուղացիները՝ Տոնոյանից պահանջելով լքել ընտրատեղամասն ու չխանգարել ընտրության ընթացքին։ Պահանջողներից մեկն էլ գյուղապետի թեկնածու Նորաին Հակոբյանն էր:
Վիճաբանությունից քիչ անց 20-ից ավել ոստիկաններ եկան ընտրատեղամաս։ Նրանցից մի քանիսն Անուշ Հայրապետյանին տարան առանձին սենյակ և զրուցեցին կնոջ հետ։ Հետագայում Հայրապետյանը պատմեց, որ ոստիկանները կրկին պահանջել են փոխել ամուսնու նկարով շապիկը, սակայն ինքը դարձյալ հրաժարվել է։
Համայնքի ղեկավարի թեկնածու Նորաին Հակոբյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ գործող գյուղապետ Երվանդ Խաչատրյանը գյուղում ընտրակաշառք է բաժանել՝ մեկ ընտրողին 10 հազար դրամի չափով։ Նա հավաստիացրեց, որ գումար են առաջարկել նաև իր բարեկամներին․ «4 օր է արդեն բաժանում են։ Իբր նպաստներ են տալիս, բայց դա ընտրակաշառք է... Սենց հանցագործություն չի կարելի էս երկրում»։
Հակոբյանը նաև պնդեց, որ ինքն ինքնաբացարկ կհայտարարեր, եթե ՀՀԿ-ական Երվանդ Խաչատրյանը նույնպես ինքնաբացարկի դիմեր։ Ըստ նրա՝ ինքը թեկնածությունն առաջադրել է, որպեսզի ձայներ խլի Երվանդ Խաչատրյանից և նվազեցնի ՀՀԿ-ականի ընտրվելու հնարավորությունները։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալների համաձայն, Հակոբյանը ոչ միայն նվազեցրեց ՀՀԿ-ականի հնարավորությունները, այլ նաև առաջ անցավ թե՛ նրանից, թե՛ Խանդոյանից, ում համար, իր իսկ խոսքով, կարող է կյանքն էլ տալ:

Newly Elected Tsaghkahovit Mayor Willing to ‘Give Up Life’ for Jailed Veteran-Gunman
Arayik Khandoyan, a veteran of the 1992-1994 Nagorno-Karabakh War and a member of the “Daredevils of Sasun” armed group that seized and held a Yerevan police station for two weeks in July, was running for mayor of his native Tsaghkahovit village in Armenia's Sunday local elections. Despite the seemingly high number of his supporters at the site, Khanodyan, along with incumbent mayor Yervand Khachatryan, lost the position to non-partisan candidate Norain Hakobyan. Our reporter Satenik Hovsepyan was covering the Tsaghkahovit election for Epress.am.
Overall, the village of about 1700 people saw a higher-than-average voter turnout, with the majority of the residents having cast their votes by noon. Upon my arrival in Tsaghkahovit, I immediately got the impression that Arayik Khandoyan was the clear leader in the mayoral race: voters were wearing t-shirts and driving cars adorned with pictures of the jailed candidate.
4tsaghkahovit
1tsakhkahovit 3tsaghkahovit
This impression, however, was not reflected in the official preliminary results, according to which, Norain Hakobyan won the election with 364 votes cast in his favour, while Khandoyan and incumbent mayor Khachatryan received 257 and 311 votes, respectively.
Throughout the day, crowds of people would gather inside and outside the polling station. Police, when asked by reporters why they didn't remove the people who were not voting from the area, would insist that “everyone here is voting.” Nevertheless, a few hours into the elections it became evident to me that there were indeed several people who were free to come and go as they pleased.
At some point, Republican candidate Yervand Khachatryan's proxy, Karen Tonoyan, went up to Arayik Khandoyan's wife, Anush Hayrapetyan, and demanded that she change her t-shirt adorned with a picture of her husband. Tonoyan insisted that the t-shirt “encouraged propaganda” for Khandoyan; the woman, however, refused to comply with the demand, while other Tsaghkahovit villagers, including Norain Hakobyan, intervened quickly, demanding that Tonoyan leave the site and stop interfering with the election process.
7tsaghkahovit 6tsaghkahovit
Speaking to reporters, Hakobyan claimed that incumbent mayor Khachatryan had handed out bribes in the village – 10 thousand drams (about $21) per person – to ensure his victory. The non-partisan candidate insisted that a number of his relatives had also been offered money. “They have been handing out bribes for 4 days now. They say it's allowance payment, but it's not.”
Norain Hakobyan went on to insist that he would have been willing to pull out from the race had Yervand Khachatryan agreed to do the same. According to the soon-to-be-elected mayor, he had only announced his candidacy to attract votes away from the Republican candidate. Early results, however, show that Hakobyan not only reduced the incumbent mayor's chances to be elected, but also managed to pull ahead of Arayik Khandoyan for whom, he claimed, he is ready to give up his life.