Ծաղկահովիտի հին նոր գյուղապետը պնդում է՝ կյանքը կարող է տալ Արայիկ Խանդոյանի համար
Սեպտեմբերի 18-ին Արագածոտնի մարզի Ծաղկահովիտ համայնքի բնակիչները գյուղապետ էին ընտրում․ թեկնածուներից երկուսը գյուղում էին, մեկը՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ, ղարաբաղյան պատերազմի վետերան Արայիկ Խանդոյանը, բանտում։ Պաշտոնական տվյալների համաձայն, Խանդոյանը չհաղթեց, անհաջողության մատնվեց նաև գործող գյուղապետ, ՀՀԿ-ական Երվանդ Խաչատրյանը։ Ծաղկահովիտում քվեարկության ընթացքին հետևել է Epress.am֊ի թղթակից Սաթենիկ Հովսեփյանը։
Պաշտոնական տվյալներով 1700 բնակիչ ունեցող Ծաղկահովիտ համայնքի բնակիչներն առավոտից շատ ակտիվ էին։ Արդեն օրվա կեսին ընտրելու իրավունք ունեցողների մեծ մասն այցելել էր գյուղի դպրոցում գտնվող միակ ընտրատեղամաս։
Գյուղ մտնելուց հետո առաջին իսկ պահերից տպավորություն ստեղծվեց, որ ընտրապայքարի ֆավորիտը հենց Խանդոյանն է։ Նրա նկարով պաստառները փակցված էին ծաղկահովիտցիների մեքենաների վրա, իսկ փողոցներում մարդկանցից շատերը՝ անգամ երեխաները, Խանդոյանի նկարով շապիկներ էին հագել։
Ընտրությունների պաշտոնական տվյալները, սակայն, այդ տպավորությունը չհաստատեցին. 364 ձայնով նոր գյուղապետ ընտրվեց նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցրած 60-ամյա անկուսակցական Նորաին Հակոբյանը: ՀՀԿ-ական թեկնածուն հավաքեց 311 ձայն, իսկ Արայիկ Խանդոյանը՝ 257:
Օրվա ընթացքում ընտրատեղամասում պարբերաբար կուտակումներ էին գրանցվում։ Այն սենյակի դռան դիմաց, որտեղ քվեարկում էին մարդիկ, կեսօրից երկար հերթ էր գոյացել։ Լրագրողների հարցին՝ ինչու վերահսկող ոստիկանը չի հեռացնում տարածքից չընտրող մարդկանց, վերջինս պատասխանել է, թե տեղամասում բոլոր գտնվողներն ընտրողներ են։ Այնուամենայնիվ, մի քանի ժամ տեղամասում անցկացնելով՝ նկատեցի, որ սենյակում գտնվողներից մի քանիսը շատ երկար ժամանակ են այնտեղ և պարբերաբար ներս ու դուրս անում։
Բազմաթիվ մարդիկ ուղեկցողների հետ էին մտնում ընտրատեղամաս։ Պատճառաբանությունները տարբեր էին․ մեծահասակների պարագայում ուղեկցողներն ասում էին, թե նրանք տեսողության հետ կապված խնդիրներ ունեն, իսկ մի երիտասարդ տղայի ուղեկցողն էլ ասաց, որ նա գրել և կարդալ չգիտի։ Ուղեկցողներով ընտրողների թիվը մոտ 50 էր։
Ծաղկահովիտի ընտրությունների ընթացքում միջադեպից չհաջողվեց խուսափել։ ՀՀԿ-ական Երվանդ Խաչատրյանի վստահված անձ ներկայացած Կարեն Տոնոյանը, որը ծաղկահովիտցի չէր, մոտեցավ Արայիկ Խանդոյանի կնոջը՝ Անուշ Հայրապետյանին, և պահանջեց, որպեսզի վերջինս փոխի շապիկը, քանի որ դրա վրա Խանդոյանի նկարն էր։ Տոնոյանն ասաց, թե դա քարոզչություն է, սակայն Հայրապետյանը, որը նաև ամուսնու վստահված անձն էր, հրաժարվեց փոխել շապիկը։ Ընտրատեղամասում վիճաբանություն սկսվեց, որին միջամտեցին Հայրապետյանի համագյուղացիները՝ Տոնոյանից պահանջելով լքել ընտրատեղամասն ու չխանգարել ընտրության ընթացքին։ Պահանջողներից մեկն էլ գյուղապետի թեկնածու Նորաին Հակոբյանն էր:
Վիճաբանությունից քիչ անց 20-ից ավել ոստիկաններ եկան ընտրատեղամաս։ Նրանցից մի քանիսն Անուշ Հայրապետյանին տարան առանձին սենյակ և զրուցեցին կնոջ հետ։ Հետագայում Հայրապետյանը պատմեց, որ ոստիկանները կրկին պահանջել են փոխել ամուսնու նկարով շապիկը, սակայն ինքը դարձյալ հրաժարվել է։
Համայնքի ղեկավարի թեկնածու Նորաին Հակոբյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ գործող գյուղապետ Երվանդ Խաչատրյանը գյուղում ընտրակաշառք է բաժանել՝ մեկ ընտրողին 10 հազար դրամի չափով։ Նա հավաստիացրեց, որ գումար են առաջարկել նաև իր բարեկամներին․ «4 օր է արդեն բաժանում են։ Իբր նպաստներ են տալիս, բայց դա ընտրակաշառք է... Սենց հանցագործություն չի կարելի էս երկրում»։
Հակոբյանը նաև պնդեց, որ ինքն ինքնաբացարկ կհայտարարեր, եթե ՀՀԿ-ական Երվանդ Խաչատրյանը նույնպես ինքնաբացարկի դիմեր։ Ըստ նրա՝ ինքը թեկնածությունն առաջադրել է, որպեսզի ձայներ խլի Երվանդ Խաչատրյանից և նվազեցնի ՀՀԿ-ականի ընտրվելու հնարավորությունները։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալների համաձայն, Հակոբյանը ոչ միայն նվազեցրեց ՀՀԿ-ականի հնարավորությունները, այլ նաև առաջ անցավ թե՛ նրանից, թե՛ Խանդոյանից, ում համար, իր իսկ խոսքով, կարող է կյանքն էլ տալ:

Новый глава армянского села готов отдать жизнь за арестованного ополченца
18 сентября в Цахкаовите Арагацотнинской области Армении выбирали главу общины. В селе было двое кандидатов. Третий – член группы «Сасна Црер», ветеран карабахской войны Араик Хандоян находится за решеткой. По официальным данным, Хандоян не победил. Неудачу потерпел и действующий глава сельской администрации, член правящей Республиканской партии Армении Ерванд Хачатрян. За ходом голосования в Цахкаовите следила корреспондент Epress.am Сатеник Овсепян.
С самого утра жители Цахкаовита, официальное число которых – 1700, были очень активны. Уже к полудню большинство сельчан посетило единственный избирательный участок, расположенный в местной школе.
С первых же минут прибытия в село сложилось впечатление, что фаворитом является Хандоян: плакаты с его изображением красовались на автомобилях и футболках цахкаовитцев.
Официальные результаты выборов, однако, развеяли это впечатление: новым сельским главой стал занимавший должность в прошлом беспартийный 60-летний Нораин Акопян (364 голоса). Кандидат республиканцев набрал 311 голосов, за Араика Хандояна проголосовало 257 человек.
В течение дня на участке периодически наблюдалось скопление людей. С полудня длинная очередь образовалась у двери в комнату, где проходило голосование. На вопрос, почему с территории не устраняют людей, не участвующих в голосовании, полицейский ответил, что все присутствующие – избиратели. Тем не менее, некоторые из них долгое время продолжали периодически покидать и возвращаться на участок.
Многие приходили голосовать с сопровождающими лицами: в случае с пожилыми людьми они ссылались на проблемы со зрением, а сопровождавший молодого человека сказал, что тот не владеет грамотой. Таких избирателей было около 50.
Не обошлось и без инцидента. Представившийся доверенным лицом республиканца Хачатряна Карен Тоноян, человек не местный, потребовал у супруги Хандояна сменить футболку с изображением мужа. Тоноян заявил, что это агитация, но выполнять требование Ануш Айрапетян отказалась. В начавшийся спор вмешались сельчане, требуя у Тонояна покинуть участок и не мешать голосованию. Среди них был кандидат Нораин Акопян.
Через некоторое время на избирательный участок прибыло два десятка полицейских. Несколько стражей правопорядка увели Ануш Айрапетян в другую комнату для беседы. Позже она рассказала, что полицейские тоже требовали ее сменить футболку, но женщина снова воспротивилась.
Кандидат Нораин Акопян заявил в беседе с журналистами, что действующий сельский глава раздавал взятки - 10 000 драмов (более $21) на человека. По его словам, эту же сумму предлагали и его родным: «Раздают уже дня 4. Якобы дают пособие, но это взятки».
Акопян объявил бы самоотвод, если бы так поступил и республиканец. По словам победителя, он выдвинул свою кандидатуру, чтобы лишить голосов Хачатряна и снизить вероятность его избрания. По данным ЦИК, Акопян не только сократил возможности соперника, но опередил и Хандояна, за которого, по его же словам, он может отдать жизнь.