«Ստվարաթղթե տանկի» գործով անցած անձանց թույլ չեն տալիս Հայաստանից դուրս գալ
ՀՀ քաղաքացի Անտոն Իվչենկոյին թույլ չեն տալիս հատել Հայաստանի սահմանը։ Այս մասին նա իմացել է սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Աջափնյակի բաժնում, որտեղ ցանկանում էր երկարացնել երկրից դուրս գալու համար անձնագրում խփվող կնիքի ժամկետը։ Ինչպես երեկ Epress.am֊ի հետ զրույցում պատմել է Իվչենկոն, բաժնի աշխատակիցները հրաժարվել են դա անել՝ նշելով, թե էլեկտրոնային համակարգը թույլ չի տալիս։
Իվչենկոյից հետաքրքրվել են՝ արդյոք նա երկքաղաքացիություն ունի. բացասական պատասխան ստանալուց հետո, նշել են, որ չգիտեն, թե ինչ պատճառով է համակարգը մերժում կնիքի ժամկետի երկարաձգումը։ Աջափնյակի վարչության աշխատակիցները խնդրի առնչությամբ հարցում են ուղարկել Վարչության կենտրոնական գրասենյակ։
Մեզ հետ զրույցում Իվչենկոն համոզմունք էր հայտնել, որ իրեն երկրից փաստացի դուրս չթողնելը կապված է արվեստագետ Արտակ Գևորգյանի դեպքի հետ։ Վերջինս նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստվարաթղթե տանկով հարվածել էր ԱԱԾ֊ի պատին։ Տեսագրող սարքերը ֆիքսել էին, որ Իվչենկոն այդ պահին կանգնած է եղել Գևորգյանի հետևում։ Գևորգյանին և Իվչենկոյին խուլիգանության հոդվածով մեղադրանք էին առաջադրել՝ խափանման միջոց ընտրելով երկրից չբացայակելու մասին ստորագրությունը։
Իվչենկոյի մասով գործը կարճվել էր հունվարին հանցակազմի բացակայության պատճառով, խափանման միջոցն էլ վերացվել։ Գևորգյանի գործն ուղարկվել էր դատարան, որն արվեստագետի գործողություններում նույնպես հանցակազմ չէր գտել։ Չնայած դատարանի որոշմանը, Գևորգյանին մոտ երկու շաբաթ առաջ նույնպես ապօրինաբար թույլ չեն տվել հատել հայ֊վրացական սահմանը։
Այսօր Իվչենկոյին կրկին կանչել են Աջափնյակի անձնագրային բաժին ու ասել են, որ իրենց դեռ չեն ուղարկել խափանման միջոցը վերացնելու մասին որոշումը, այդ իսկ պատճառով այն ներառված չէ համակարգի մեջ։ Այժմ անձնագրային բաժինը ոստիկանությունից սպասում է նշյալ փաստաթուղթը և միայն դրանից հետո Իվչենկոն հնարավորություն կունենա դուրս գալ երկրից։

Home / Video / Citizen Not Allowed to Leave Armenia Despite Dismissal of Criminal Charges
Armenian citizen Anton Ivchenko (pictured) has been banned by authorities from leaving the country. The Yerevan citizen found out about the ban on September 19 when he went to the national police's passport and visa department in the city's Ajapnyak district to extend the exit permit in his passport.
Speaking to Epress.am Thursday, Ivchenko said the employees of the department refused to extend the permit, claiming that the electronic system was not allowing them to. They further inquired whether Ivchenko had dual citizenship, and upon receiving a negative response, the employees said they had no idea what was causing the issue and would send an enquiry to the department's headquarters.
Ivchenko told Epress.am that he was convinced his travel ban was directly related to the case involving anti-government artist Artak Gevorgyan. In December 2015, the pair were charged with hooliganism after Gevorgyan crashed a home-made cardboard tank into the gates of the country's National Security Service and surveillance footage showed that Ivchenko was standing behind Gevorgyan at the time. Both Gevorgyan and Ivchenko were released on their own recognizance, while charges against Ivchenko were dismissed in January, 2016, due to lack of evidence. Gevorgyan's case, however, was sent to trial in which he was also found not guilty. Despite being acquitted, Artak Gevorgyan is not allowed to leave Armenia either.
In a Friday interview with Epress.am, Ivchenko said that he was again called to the Ajapnyak office of the visa department today where he was told that they had yet to receive the decision lifting the preventative measure against him hence it being absent from the system. Ivchenko added that the office has requested the corresponding document from the police to be able to finally issue him an exit permit.