Ոստիկանները նույնպես հայհոյում էին, ասել է Սաֆարյանի գործով անցնող վկան
9.5 ամիս բանտում գտնվող «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամ Գևորգ Սաֆարյանի գործով դատական նիստին այսօր կրկին մերժվել է կալանքը խափանման այլ միջոցով փոխարինելու մասին Սաֆարյանի փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանի միջնորդությունը։
Սաֆարյանի կողմը պնդում է, որ դատարանում ներկայացված տեսաձայնագրության չի երևում, թե Սաֆարայնը հարվածել է ոստիկանին, իսկ դատական նիստերի ընթացքում վկա ոստիկանները հակասական ցուցմունքեր են տվել։ Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը, իր հերթին, հայտարարել է, որ միջնորդության մեջ չկան նոր հիմնավորումներ և դատարանը պետք է կրկին մերժի այն։
Սաֆարյանը կարծիք է հայտնել, որ իրեն անազատության մեջ են պահում, որովհետև «քննիչն ու դատախազն են այդպես ցանկանում»։
«Մարդու ազատությունը մի շարք դեպքերում ավելի բարձր է դասվում կյանքից, իսկ այս դեպքում մարդու ազատությունը սահմանափակվում է քննիչի կամ դատախազի ցանկությամբ։ Ես դա ճիշտ չեմ համարում, չնայած համոզված եմ, որ միջնորդությունը մերժվելու է», - դատարանում ասել է Գևորգ Սաֆարյանը։
Մոտ մեկ ու կես ժամ խորհրդակցական սենյակում միջնորդությունը քննելուց հետո դատավոր Մնացական Մարտիրոսյան հայտարարել է, որ մերժում է միջնորդությունը։
Դատական նիստի ընթացքում հարցաքննվել է գործով անցնող վկաներից մեկը՝ Ազատության հրապարակի մոտ գտնվող ավտոկայանատեղիի տեսուչ Ալբերտ Վարդանյանը։ Նա պատմել է, որ դեպքի օրը՝ Ամանորի գիշերը, բղավոցներ ու հայհոյանքներ է լսել, որից հետո փորձել է գտնել այն տեղը, որտեղից գալիս են ձայները։ Երբ մոտեցել է Օպերայի շենքին, տեսել է, որ վիճաբանողների մեջ ոստիկանական համազգեստով մարդիկ կան, որից հետո հեռացել է։ Վկան դատարանում ասել է, որ հնչող հայհոյանքները եղել են երկկողմանի։
Վարդանյանը պատմել է նաև, որ իր մյուս գործընկերները, ովքեր ավելի մոտ են եղել դեպքի վայրին, իրեն սկսել են պատմել միջադեպի մասին, սակայն ինքը չի ցանկացել լսել, քանի որ «Նոր տարի է»։
Մեղադրող դատախազը միջնորդել է հրապարակել վկայի նախաքննական ցուցմունքը՝ պատճառաբանելով, որ նրա ներկա և նախնական ցուցմունքների միջև առկա են հակասություններ։
Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը․ հրապարակված նախաքննական ցուցմուքում վկան նշել էր, որ իր գործընկերներից լսել է, թե ինչպես է սպիտակ տաբատով և կապույտ բաճկոնով մի երիտասարդ հարվածել ոստիկանին։
Ցուցմունքի հրապարակումից հետո Ալբերտ Վարդանյանը նշել է, որ հիշում է այդ դրվագը, սակայն այդ պահին շփոթել է, թե ինչ գույն էր տաբատը, ինչ գույն էր բաճկոնը։
Վկայի նախաքննական ցուցմունքի մեջ նաև նշված է եղել, որ ինքը լսել է ոստիկանների հասցեին ուղղված հայհոյանքներ, այնինչ դատարանում վկայության ժամանակ նա ասել է, թե հայհոյանքները երկկողմանի են եղել։
Նախաքննության և դատարանում տված վկայությունների միջև եղած հակասությունների մասին հարցին Վարդանյանը պատասխանել է, թե երկար ժամանակ է անցել և ինքը չի կարողանում մանրամասն հիշել այդ օրը տեղի ունեցած դեպքերը։
Գործով հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 11-ին։
Հիշեցնենք՝ Գևորգ Սաֆարյանը այս տարվա հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը): Նա մեղադրվում է ոստիկանության մայոր Գեղամ Խաչատրյանին հարվածելու մեջ: Մեղադրանքն առաջադրվել է միմիայն ոստիկանների ցուցմունքների հիման վրա։ Սաֆարյանն իր դեմ հարուցված գործը քաղաքական հետապնդում է համարում:

Полицейские тоже матерились – свидетель по делу армянского оппозиционера
Снова отклонено ходатайство адвоката члена оппозиционной инициативы «Учредительный парламент», арестованного 9.5 месяцев назад Геворга Сафаряна об изменении ареста другим видом меры пресечения.
Адвокат Тигран Айпаретян утверждает, что на представленном в суде видео не видно удара, нанесенного его подзащитным полицейскому, а показания стражей правопорядка он назвал противоречивыми.
На судебном заседании 11 октября прокурор Ваге Долмазян, в свою очередь, заявил, что в ходатайстве отсутствуют новые аргументы, и суд должен снова отклонить его.
По мнению Сафаряна, его содержат под стражей, так как «этого хотят следователь и прокурор».
«В ряде случаев свобода человека ценится превыше жизни, а в этом случае свобода человека ограничивается по желанию следователя или прокурора. Я считаю, это неверно, хотя уверен, что ходатайство будет отклонено», - заявил подсудимый.
Судья Мнацакан Мартиросян заявил о решении отклонить ходатайство после обсуждения в комнате для совещаний, которое длилось полтора часа.
Также был допрошен один из свидетелей по делу - инспектор парковки неподалеку от площади Свободы Альберт Варданян. В день инцидента, рассказал свидетель, в новогоднюю ночь, он услышал крики и ругательства и попытался найти место, откуда доносились голоса. Подойдя к зданию Оперы, он увидел среди участников стычки людей в полицейской униформе, после чего решил уйти. По словам свидетеля, ругательства применялись обеими сторонами.
Об инциденте, продолжает свидетель, начали рассказывать его коллеги, стоявшие ближе к месту, однако слушать рассказ он не захотел, «ведь Новый год».
Прокурор ходатайствовал об оглашении показаний свидетеля, данных на этапе предварительного следствия, аргументировав это противоречием, которое он заметил в словах Варданяна. Суд удовлетворил ходатайство: в оглашенных показаниях свидетель говорит, что слышал от коллег, как молодой человек в белых брюках и синей куртке ударил полицейского. После оглашения этих показаний свидетель заявил, что помнит данный эпизод, однако в тот момент он перепутал цвета брюк и куртки.
Также в показаниях, данных на этапе предварительного следствия, свидетель заявил, что слышал ругательства в адрес полицейских, между тем, в суде он заявил, что ругательства использовали обе стороны.
На вопрос о расхождениях в показаниях Варданян ответил, что прошло много времени, и он не может вспомнить события того дня в деталях.
Активиста Геворга Сафаряна задержали 1 января на площади Свободы в центре Еревана и арестовали на 2 месяца по обвинению в применении насилия в отношении представителя власти. Впоследствии срок был продлен. Обвинение предъявлено на основании показаний полицейских.