Կարտոֆիլ մշակողները հայտնվել են սնանկացման եզրին․ պատգամավորը խնդիրը բարձրացրել է ԱԺ֊ում
Վարդենիսի տարածաշրջանի գյուղերի կարտոֆիլագործները հայտնվել են սնանկացման եզրին, և նրանց խնդիրը լուծում է պահանջում։ Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում այս մասին ասել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով կարտոֆիլի մթերման գների անկման խնդրին, որի պատճառով Վարդենիսի գյուղերի բնակիչները հոկտեմբերի 14-ին փակել էին Վարդենիսից Քարվաճառ տանող ճանապարհը:
Վարդենիսցիների պնդմամբ՝ կարտոֆիլի գինը ձևավորվում է Պաշտպանության նախարարության կողմից արվող գնումների գնի տիրույթում, իսկ այս տարի ՊՆ-ի մատակարարներն աննախադեպ ցածր գնով են ձեռք բերում կարտոֆիլը։
Պատգամավորն այսօրվա իր ելույթում նշել է, որ խնդրի առնչությամբ զանգահարել է ՊՆ և պարզել, որ Պաշտպանության նախարարությունը մատակարարներից կարտոֆիլի կիլոգրամը գնում է 80-104 դրամով, մինչդեռ մատակարարները գյուղացիներից այն գնում են 40-45 դրամով։
«Կարծում եմ՝ այստեղ շատ լուրջ խնդիր կա, և ԱԺ-ի նախագահությունն ու պատգամավորները պետք է խորհրդակցությունների շարք սկսեն ՊՆ-ի հետ, քանի որ գյուղացիները հերթական անգամ կանգնած են սնանկացման եզրին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հոկտեմբերի 14-ին կայացած բողոքի ակցիայի ժամանակ կարտոֆիլագործները պնդել են, որ իրենց ձեռնտու կլիներ մեկ կիլոգրամի դիմաց 55-60 դրամ գինը։

Армянские сельчане снова встали перед угрозой банкротства - депутат
Фермеры, выращивающие картофель, в селах Варденисского региона оказались на грани банкротства, и проблему нужно решать. Об этом на внеочередном заседнии парламента Армении заявил депутат от фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян, комментируя падение цен на поставку картофеля, по причине которого 14 октября жители сел Вардениса перекрыли дорогу в Карвачар.
По утверждению местных жителей, цена на картофель формируется в соответствии с закупками Минобороны, а в 2016году поставщики оборонного ведомства закупают его по беспрецедентно низким ценам.
Пашинян обратился в ведомство и выяснил, что Минобороны покупает у поставщиков килограмм картофеля по цене 80-104 драма, между тем, последние берут товар у сельчан по цене 40-45 драмов.
«Думаю, мы имеем дело с очень серьезной проблемой, руководство и депутаты Национального Собрания должны начать ряд совещаний с МО, так как сельчане в очередной раз встали перед угрозой банкротства», - заявил парламентарий.