Վարդենիսի բնակիչը Կառավարության շենքի դիմաց կարած բերանով հացադուլ է անում
Վարդենիս քաղաքի բնակիչ Արմեն Երանոսյանը, ով արդեն 4 օր է Հանրապետության հրապարակում հացադուլ է անցկացնում, այսօր ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց ի նշան բողոքի կարել է բերանը։
Epress.am-ի հետ զրույցում Երանոսյանը պատմել է, որ ինքն աշխատում էր Վարդենիսի Սոթքի ոսկու հանքում որպես փականագործ, սակայն 5 ամիս առաջ նրան հեռացրել են աշխատանքից՝ թողնելով ծանր ֆինանսական վիճակում։
«Աշխատանքից ազատելու օրը հորս ծնունդն էր, և ես օրվա վերջում՝ հորս ծնունդը շնորհավորելու համար, 2 բաժակ արաղ էի խմել։ Երբ արդեն դուրս էինք գալիս աշխատանքի տեղից, ղեկավարությունից եկան, ասեցին՝ վրայիցդ ալկոհոլի հոտ ա գալիս, ու միանգամից հանեցին աշխատանքից։ Բայց դա ծայրահեղ քայլ է և կարելի էր գոնե նկատողություն տալ կամ պրեմիայից զրկել, ոչ թե միանգամից ծայրահեղ քայլին գնալ ու ազատել աշխատանքից», ֊ ասել է Երանոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքն ապրում է ծայրահեղ ծանր վիճակում և փականագործի աշխատանքով հազիվ էր կարողանում վճարել վարկերը․ «Ես կարողացել էի գոնե մի քիչ վարկերի չափը նվազեցնել, բայց գործից հանեցին, չկարողացա վճարել, հիմա նորից կրկնապատկվել են։ Սա անմարդկային է։ Ես 80 տարեկան մորս հետ ծանր սոցիալական պայմաններում եմ ապրում, բայց չեմ խնդրում, որ ինձ օգնեն կամ մի բան անեն, ընդամենն իմ աշխատանքն եմ խնդրում, որ կարողանանք ապրել։ 40 տարեկան մարդ եմ, չեմ կարողանում անգամ ընտանիք կազմել»։
Առայժմ պաշտոնյաներից ոչ ոք չի արձագանքել Երանոսյանի ծայրահեղ քայլին․ վերջինս ակնկալում է հանդիպել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին․ «Չեմ քանդելու բերանիս կարերը, մինչև իմ հարցին լուծում չտան և աշխատանքի չկանչեն։ Ես արդեն 4-րդ օրն է տուն չեմ գնում ու հացադուլ եմ անում հրապարակում, բայց ոչ մի տեղից արձագանք չկա։ Ոչ մեկին հետաքրքիր չի՝ ինչ վիճակում է էս քաղաքացին»։

Уволенный слесарь зашил себе рот и пикетирует правительство Армении
20 октября в знак протеста перед зданием правительства Армении зашил себе рот житель города Варденис Армен Ераносян, четвертый день проводящий голодовку на Площади Республики в центре армянской столицы.
В беседе с Epress.am он рассказал, что работал слесарем на золотом руднике в Сотке, 5 месяцев назад его уволили, оставив в тяжелом финансовом положении.
«Меня уволили в день рождения отца. В конце дня я выпил 2 рюмки водки, чтобы поздравить его. Когда мы уходили с работы, пришло руководство, сказали, что от меня пахнет алкоголем и сразу уволили. Кроме того, это крайняя мера, можно было сделать выговор или лишить премии, а не уволнять».
По словам собеседника, семья живет в крайне тяжелых условиях, зарплаты с трудом хватало на погашение кредитов: «Мне удалось хоть немного сократить размер кредитов, но после увольнения я был не в состоянии погашать их, теперь их размер снова удвоился. Это бесчеловечно. Я живу с 80-летней матерью в тяжелых социальных условиях, но не прошу, чтобы мне помогли чем-то, просто прошу работы, чтобы мы могли жить. Я 40-летний мужчина, даже семью создать не могу».
На акцию Ераносяна никто из чиновников еще не отреагировал. Сам он надеется на встречу с премьером Кареном Карапетяном. «Я не сниму швы, пока не решат мой вопрос и не позовут на работу. Я уже четвертый день не еду домой, провожу голодовку на площади, но никакой реакции. Никому неинтересно, какая участь постигла гражданина».