Արդյո՞ք ՊՆ֊ին կարտոֆիլ մատակարարողները գերշահույթ են ստանում․ «ՀԺ»
Պետական մարմինները հաշվարկներ են կատարում ստուգելու՝ արդյոք վարդենիսցիներից կարտոֆիլ գնող Պաշտպանության նախարարության մատակարարները գերշահույթ են ստանում։ Այս մասին գրում է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթը։
Վարդենիսցիները նախորդ շաբաթ փակել էին Քարվաճառ տանող ճանապարհը՝ պահանջելով վերանայել կարտոֆիլի մթերման գինը։ Կարտոֆիլի հիմնական սպառողը Պաշտպանության նախարարությունն է․ կարտոֆիլագործները պնդում են, որ ՊՆ֊ի մատակարարները մեկ կիլոգրամի դիմաց իրենց վճարում են 40-45 դրամ, մինչդեռ նախարարությանը վաճառում՝ 80-104 դրամով։ Խնդիրն Ազգային ժողովում բարձրացրել էր ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Թերթի փոխանցմամբ՝ օրերս վարդենիսցիների հետ հանդիպել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը և կարտոֆիլագործներին խնդրել է 2-3 օր սպասել՝ մինչև համապատասխան մարմինները հաշվարկները ավարտեն, և ամեն բան պարզ կդառնա։
«Մեզ ասաց, որ մատակարարները ներկայացրել են, որ իրենց ծախսերը շատ են, դրա պատճառով են այդքան էժան վերցնում։ Ասել են՝ իբր տանում են, պահեստավորում, տեսակավորում, լցնում պարկերը, հետո տանում զորամասեր։ Մենք նախարարին տեղեկացրինք, որ չկա նման բան․ պահեստներից միանգամից բարձում ենք իրենց մեքենաները, տանում են զորամաս։ Նախարարը դա գրեց իր մոտ ու մեզ ասաց՝ 2-3 օր սպասեք, համապատասխան մարմինները հաշվարկներ են կատարում, կա խիստ հանձնարարական, որ հարցը կարգավորվի։ Ասաց՝ ես էլ եմ տեսնում, որ 40 դրամով կարտոֆիլ վաճառելն աբսուրդ է», - թերթին պատմել է կարտոֆիլագործներից Ռաֆայել Մելիքյանը։

Получают ли сверхприбыль поставщики картофеля Минобороны Армении - «АЖ»
Госорганы пытаются выяснить, получают ли сверхприбыль поставщики Минобороны Армении, закупающие картофель у варденисцев, пишет газета «Айкакан жаманак».
На прошлой неделе жители города перекрыли дорогу в Карвачар, требуя пересмотреть цену на товар. Минобороны является основным потребителем картофеля: фермеры утверждают, что поставщики ведомства платят за килограмм 40-45 драмов (порядка $0.08-0.09), между тем, министерству продает по цене 80-104др. С трибуны Национального Собрания о проблеме заявил член оппозиционного «Армянского национального конгресса» Никол Пашинян.
Как отмечает издание, на днях с варденисцами встретился министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян и попросил их подождать, пока компетентные органы завершат расчеты.
«Сказал нам, что, по словам поставщиков, расходы у них большие, поэтому и берут по такой низкой цене. Говорят, мол, складируют, сортируют, складывают в мешки, а затем везут в воинские части. Мы сообщили министру, что это неправда: мы берем из складов и загружаем в их автомобили, они развозят по воинским частям. Министр записал это и сказал «ждите 2-3 дня, компетентные органы проводят расчеты, дано строгое распоряжение решить вопрос». Сказал, понимает сам, что продавать картофель по 40 драмов абсурдно», - цитирует издание фермера Рафаэля Меликяна.