Արդյո՞ք ՊՆ֊ին կարտոֆիլ մատակարարողները գերշահույթ են ստանում․ «ՀԺ»
Պետական մարմինները հաշվարկներ են կատարում ստուգելու՝ արդյոք վարդենիսցիներից կարտոֆիլ գնող Պաշտպանության նախարարության մատակարարները գերշահույթ են ստանում։ Այս մասին գրում է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթը։
Վարդենիսցիները նախորդ շաբաթ փակել էին Քարվաճառ տանող ճանապարհը՝ պահանջելով վերանայել կարտոֆիլի մթերման գինը։ Կարտոֆիլի հիմնական սպառողը Պաշտպանության նախարարությունն է․ կարտոֆիլագործները պնդում են, որ ՊՆ֊ի մատակարարները մեկ կիլոգրամի դիմաց իրենց վճարում են 40-45 դրամ, մինչդեռ նախարարությանը վաճառում՝ 80-104 դրամով։ Խնդիրն Ազգային ժողովում բարձրացրել էր ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Թերթի փոխանցմամբ՝ օրերս վարդենիսցիների հետ հանդիպել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը և կարտոֆիլագործներին խնդրել է 2-3 օր սպասել՝ մինչև համապատասխան մարմինները հաշվարկները ավարտեն, և ամեն բան պարզ կդառնա։
«Մեզ ասաց, որ մատակարարները ներկայացրել են, որ իրենց ծախսերը շատ են, դրա պատճառով են այդքան էժան վերցնում։ Ասել են՝ իբր տանում են, պահեստավորում, տեսակավորում, լցնում պարկերը, հետո տանում զորամասեր։ Մենք նախարարին տեղեկացրինք, որ չկա նման բան․ պահեստներից միանգամից բարձում ենք իրենց մեքենաները, տանում են զորամաս։ Նախարարը դա գրեց իր մոտ ու մեզ ասաց՝ 2-3 օր սպասեք, համապատասխան մարմինները հաշվարկներ են կատարում, կա խիստ հանձնարարական, որ հարցը կարգավորվի։ Ասաց՝ ես էլ եմ տեսնում, որ 40 դրամով կարտոֆիլ վաճառելն աբսուրդ է», - թերթին պատմել է կարտոֆիլագործներից Ռաֆայել Մելիքյանը։

Haykakan Zhamanak newspaper writes that competent authorities are conducting assessments and calculations to determine whether Armenian Defense Ministry's potato suppliers are reaping super-profits after several dozen potato farmers from the town of Vardenis in Armenia's Gegharkunik province and nearby villages blocked the Vardenis-Karvachar road late last week to demand that authorities review this year's wholesale prices of potato.
The Ministry of Defense is Armenia's main consumer of potatoes; potato farmers claim that they sell their produce to the ministry's suppliers at 40-45 drams per kilogram; meanwhile, the ministry buys it from the suppliers for 80-104 drams.
According to the paper, agriculture minister Ignati Arakelyan recently went to meet the farmers and urged them to wait for a couple of days “until competent government agencies conclude their probe and find out what's really going on.”
“ told us that suppliers insist they are forced to pay such low prices to reduce expenses. They claim that they spend too much on storing, sorting, putting the produce in sacks and delivering it to military units. We informed the minister that that is not true; load the potatoes into their trucks right at our warehouses and drive them to the units. The minister wrote this down and told us to wait 2-3 days while authorities are carrying out their calculations. He promised that the issue would be resolved because he agreed that selling potatoes at 40 drams is absurd,” farmer Rafayel Melikyan told the newspaper.