Կառավարության մոտ հացադուլ անող քաղաքացուն ուժով տեղափոխել են հոգեբուժարան
Հոկտեմբերի 22-ին ոստիկանները ՀՀ կառավարության շենքի դիմացից ուժի կիրառմամբ հեռացրել են հացադուլ անող և որպես բողոքի միջոց իր բերանը կարած Վարդենիսի բնակիչ, փականագործ Արմեն Երանոսյանին՝ տանելով «Նուբարաշեն» հոգեբուժական բժշկական կենտրոն։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ հեռախոսազրույցում պատմել է Երանոսյանը։ Նա ասել է, որ իրեն արդեն երկու օր է իր կամքին հակառակ պահում են հոգեբուժարանում՝ «ինչ֊որ բան են սրսկում»։
Երանոսյանը պատմել է նաև, որ իր բերանի կարերը քանդել են։
«Ինձ բռնի ուժով անընդհատ սրսկում են։ Ես թմրած ու հոգնած եմ, չեմ հասկանում՝ ինչ է կատարվում ինձ հետ։ Ինձ ոստիկանները ասեցին՝ դու գիժ ես ու բերեցին ստեղ, իսկ հոգեբուժարանի տնօրենն էլ ասում է, որ մինչև մյուս շաբաթ պահելու են հիվանդանոցում», - ասել է Երանոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, սակայն այնտեղից ոչ մի արձագանք չի ստացել։
«Մենակ իրանց ասեք՝ թող էլ դեղ չսրսկեն էլի», ֊ հեռախոսով ասել է 40֊ամյա փականագործը։
Epress.am֊ի թղթակիցը զանգահարել է հոգեբուժարան՝ փորձելով տեղեկություններ ստանալ Երանոսյանի մասին, սակայն նրան պատասխանել են, որ «ամեն պատահած մարդու տեղեկություն չեն տալիս», պետք է գրությամբ և փաստաթղթերով այցելել հոգեբուժական կենտրոն։
Նախորդ հինգշաբթի կառավարության մոտ հացադուլ անող Երանոսյանը պատմել էր, որ ինքն աշխատում էր Վարդենիսի Սոթքի ոսկու հանքում որպես փականագործ, սակայն 5 ամիս առաջ նրան հեռացրել են աշխատանքից՝ թողնելով ծանր ֆինանսական վիճակում։

Vardenis resident Armen Yeranosyan was forcibly taken to a mental institution on October 22 by police officers after staging a 5-day hunger strike and stitching up his lips outside the Government building in Yerevan in protest of being unfairly fired from his job. In a phone conversation with Epress.am today, the distraught man said he was being kept in the Nubarashen psychiatric hospital against his will where he is periodically being given injections.
“They are forcibly injecting me with something. I'm numb and tired; I don't understand what's happening to me. Police officers told me I was insane and brought me here, while the director of the hospital says they are going to keep me here until the end of the week,” Yeranosyan told our reporter.
The man added that he has applied for help to the office of Armenia's Ombudsman but has yet to receive a response. “Please, just tell [the doctors] to stop giving me injections,” he then pleaded.
Epress.am has contacted the mental institution for comment, but to no avail. “We don't give comments to random people; you have to come to the hospital with proper documentation,” they replied.