Գլխավոր դատախազը խոստացել է վերաբացել մահացած զինվորի գործը
Սեպտեմբերին ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը ստանձնած Արթուր Դավթյանը համաձայն է, որ 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվոր Վալերի Մուրադյանի գործով նախաքննությունն անցել է բազմաթիվ խախտումներով: Epress.am֊ի հետ զրույցում զինվորի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը նշել է, որ այդ մասին Դավթյանն իրեն ասել է երեկ կայացած հանդիպման ժամանակ: Գլխավոր դատախազը խոստացել է գործի քննությունը հանել կասեցումից և արդար դատաքննություն իրականացնել:
Հոկտեմբերի 7-ին առաջին ատյանի դատարանը որոշել էր, որ քննիչը և դատախազն իրավացիորեն են կասեցրել գործի քննությունը։
Մոտ 3 ժամ տևած հանդիպման ժամանակ զինվորի մայրը, իր խոսքով, դատախազին է ներկայացրել այն բոլոր խախտումները, որոնք արվել են գործով զբաղվող քննիչների և հատկապես քննիչ Արման Ապրեսյանի կողմից նախաքննության ընթացքում: Մուրադյանը մի քանի փաստարկ է բերել, որոնք, նրա կարծիքով, ապացուցում են, որ իր որդին ոչ թե ինքնասպան է եղել, ինչպես նշվում է պաշտոնական վարկածում, այլ նրան սպանել են:
Գործի մասին ավելի մանրամասն՝ այստեղ
«Այդ բոլոր հակասությունները, որ ներկայացրի, դատախազը ասաց՝ այո՛, էս չի արել քննիչը, էսինչը չի արել, ասաց, որ գործը կասեցումից կհանենք, չնայած որ դատարանը կասեցման որոշումը հաստատել է», - մեզ հետ զրույցում ասել է Մուրադյանը:
Վերջինս հիշել է, սակայն, որ մի քանի տարի առաջ, երբ ինքը և ոչ մարտական պայմաններում մահացած մյուս զինվորների ծնողները հանդիպել էին նախկին դատախազ Գևորգ Կոստանյանին, վերջինս նույնպես խոստացել էր հետևողականորեն բացահայտել զինվորների մահվան հանգամանքները, սակայն այդպես էլ ոչ մի քայլ չէր ձեռնարկել:
Դավթյանի հետ հանդիպման ժամանակ Մուրադյանը պահանջել է նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկել այն բոլոր քննիչներին, որոնք որդու մահվան հանգամանքները բացահայտելուն խոչընդոտել են, սակայն գլխավոր դատախազն ասել է, որ նրանք նախկինում կարգապահական տույժի են ենթարկվել, իսկ հիմա նրանց քրեական պատասխանտվության ենթարկելու ապացույցներ չկան:

Генпрокурор Армении пообещал возобновить следствие по делу о смерти солдата
Генпрокурор Армении Артур Давтян признает, что с множеством нарушений проводилось предварительное следствие по делу о смерти в небоевых условиях в Карабахе в 2010г. военнослужащего Валерия Мурадяна. Мать солдата Нана Мурадян сообщила Epress.am, что об этом Давтян сообщил на встрече 8 ноября. Генпрокурор пообещал возобновить следствие и обеспечить справедливое судопроизводство.
7 октября суд первой инстанции постановил, что следователь и прокурор справедливо закрыли дело.
В течение 3 часов, которые длилась встреча, мать военнослужащего рассказывала прокурору о нарушениях, совершенных следователями, в особенности Арманом Апресяном в ходе предварительного следствия. Мурадян привела аргументы, которые, по ее мнению, доказывают, что сын не совершал самоубийство, как говорится в официальной версии, а был убит.
«Я представила все эти противоречия, и прокурор признал «следователь не сделал этого, следователь не сделал того», сказал, что рассмотрение дела будет возобновлено, несмотря на то, что суд его закрыл», - сообщила собеседница.
Однако несколько лет назад, вспоминает Мурадян, когда родители погибших в небоевых условиях военнослужащих встретились с бывшим генпрокурором Геворгом Костаняном, он также обещал быть последовательным в раскрытии обстоятельств смерти солдат, но никаких действий так и не предпринял.
Кроме того, Мурадян потребовала от чиновника привлечь к уголовной ответственности всех следователей, препятствовавших раскрытию обстоятельств смерти Валерия. Но генпрокурор заметил, что на них был наложен дисциплинарный штраф, а сейчас нет доказательств для привлечения их к уголовной ответственности.