Ոստիկանապետը չի ուզում հաշտության համաձայնագիր կնքել լրագրողի հետ․ aravot.am
ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Աթանեսյանը համարում է, որ լրագրող Սիրանույշ Պապյանի հայցն ընդդեմ ոստիկանապետի անհիմն է և ենթակա մերժման։ Ինչպես գրում է Aravot.am կայքը, այս մասին Աթանեսյանը հայտարարել է այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ժամանակ։ Պապյանը պահանջում է, որպեսզի Գասպարյանը հրապարակային ներողություն խնդրի իրենից։
Աթանեսյանի խոսքով՝ հայցի նպատակը PR֊ն է։ Պապյանի պաշտպան Դավիթ Ասատրյանն ասել է, որ ոստիկանապետի ներկայացուցիչը, այնուամենայնիվ, չի ներկայացրել, թե ինչ հիմքով պետք է հայցը մերժվի։
Այսօր դատարանը կողմերին առաջարկել է հաշտության համաձայնության շուրջ բանակցել, սակայն հենց դահլիճում ոստիկանապետի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ իրենք հաշտության համաձայնագիր կնքելու նպատակ չունեն։
Չնայած դրան, դատարանը կողմերի բանակցման համար ողջամիտ ժամկետ է սահմանել, և հաջորդ նիստը նշանակել 2017 թվականի փետրվարի 16-ին:
Սիրանույշ Պապյանը պահանջում է, որ ոստիկանապետն իրենից ներողություն խնդրի և դատարանը «ճանաչի լրագրողի գործունեության ազատության խախտման փաստը, և ճանաչի սեռի հատկանիշներով գենդերային խտրականության փաստը, քանի որ դա վիրավորական է սեռի նշմամբ»: Լրագրողի և ոստիկանապետի միջև միջադեպը տեղի էր ունեցել ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում։ Գասպարյանն ասել էր, որ նրանք, ովքեր չեն նկատում ոստիկանության բարեփոխումները տեսողության ու լսողության խնդիրներ ունեն։ Իսկ երբ Պապյանը պնդել է, որ հանրությունը բարեփոխումները չի տեսնում, Գասպարյանն ասել է․ «Ես էլ քո մեջ կին չեմ տեսնում»։

Глава полиции Армении не хочет мировой с журналисткой
Представитель начальника полиции Армении Владимира Гаспаряна Тигран Атанесян считает, что иск журналистки Сирануш Папян против главного полицейского страны необоснован и должен быть отклонен. Как сообщает Aravot.am, об этом Атанесян заявил на судебном заседании 9 ноября в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш. По мнению адвоката, иск был подан с целью пиара.
Защитник журналистки Давид Асатрян счел, что представитель начальника полиции, тем не менее, не объяснил, на каком основании нужно отклонить иск.
Суд предложил сторонам обсудить мировое соглашение, на что адвокат Гаспаряна ответил, что делать этого они не намерены. Несмотря на это, суд предоставил сторонам время для переговоров. Следующее судебное заседание состоится 16 февраля 2017 года.
Сирануш Папян требует публичных извинений у начальника полиции и признания судом «факта нарушения свободы деятельности журналиста, факта гендерной дискриминации по половому признаку, так как подобное упоминание пола человека оскорбительно». Инцидент произошел 24 апреля у мемориального комплекса в Ереване, посвящённого жертвам Геноцида армян. Тогда Гаспарян заявил, что у тех, кто не замечает реформы в полиции, проблемы со зрением и слухом. А когда Папян настояла на том, что общество не видит реформ, полицейский ответил: «А я не вижу в тебе женщины».