«Նաիրիտի» անվտանգության աշխատակիցներն իրենց 5 ամսվա աշխատավարձն են պահանջում
«Նաիրիտ» գործարանի անվտանգության ծառայության մոտ 90 աշխատակիցների արդեն 5 ամիս է աշխատավարձ չեն վճարել։ Գործարանը նրանցից յուրաքանչյուրին մոտ 600 հազար դրամ է պարտք։ Աշխատակիցներն այսօր Կառավարության դիմաց հանդիպում էին պահանջում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ։
«Մենք էլ ենք մարդ, հեսա ձմեռա գալիս ու պետք ա մի կերպ գոյատևենք։ Ինչ անենք գնանք գողություն անենք, որ կարողանանք ապրել։ Իսկ հիմա էլ մեզ ասել են, որ դեկտեմբերի 16-ին անվտանգության ամբողջ աշխատակազմն ազատելու են աշխատանքից ու ոստիկանության աշխատակիցներ բերեն մեր փոխարեն, ովքեր ավելի ցածր աշխատավարձով են աշխատելու»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Նաիրիտ» գործարանի անվտանգության աշխատակիցներից Համլետ Պարսամյանը։
Աշխատակիցները դիմել են և՛ ՀՀ նախագահի նստավայր, և՛ Կառավարություն, և Էներգետիկ ենթակառուցվածքի և բնական պաշարների նախարարություն, սակայն ոչ մի տեղից աջակցություն չեն ստացել և աշխատավարձերի խնդիրը մինչ օրս լուծված չէ։
«Մենք 7 տարի ա աշխատում ենք ստեղ, հիմա մեզ հանում են, մեր տեղը ոստիակնության աշխատակիցներ են բերում։ Էս էլ թազա փող լվալու ձևա էլի երևի»,- ասել է Համլետ Պարսամյանը։
Վարչապետը բողոքի ակցիայի մասնակիցներին չի հանդիպել։
Նշենք, որ մեկ շաբաթ առաջ գործարանի աշխատակիցները փակել էին գործարանին հարող Բագրատունյաց փողոցըև պահանջում էին իրենց ամսվա աշխատավարձերը։ Փողոցը մի քանի րոպե փակ մնալուց հետո բացվել էր ոստիկանների միջամտության հետևանքով։

Several dozen employees of Yerevan's idling Nairit chemical plant staged yet another protest over unpaid salaries outside the Government offices today, demanding a meeting with prime minister Karen Karapetyan. The remaining 260 workers of the plant, among them 90 security guards, are each owed nearly 600 thousand drams in back wages for the past 5 months.
“We are also human; winter is coming and we have to somehow live through it. What do they suggest we do? Should we resort to looting ? Furthermore, they have now told us that on December 16 the entire security staff will be let go and replaced by police officers who'll work for lower pay,” protester Hamlet Parsamyan told Epress.am.
The desperate employees have taken the issue to the office of the president, the government, and the ministry of natural resources and energy infrastructure, but they have yet to be offered a solution. “We've been working for 7 years, and we are now being replaced by police officers. This must be a new form of money laundering,” Parsamyan added.