Վարդենիսի բնակչին վարչապետի նամակից հետո էլ չվերականգնեցին աշխատավայրում
Վարդենիսի բնակիչ, փականագործ Արմեն Երանոսյանը, որն աշխատանքից ազատվելուց հետո արդեն մի քանի անգամ կարած բերանով բողոքի ցույց է անցկացրել ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց, վարչապետ Կարեն Կարապետյանից նամակ է ստացել, որում ասված է, թե Արմեն Երանոսյանին պետք է վերականգնել աշխատավայրում։
«Ես էդ նամակը ձեռս երեկ գնացել եմ Սոթքի ոսկու հանք, որ վերականգնեն ինձ գործի տեղը, բայց ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտինն ասեց, որ իրա համար հաշիվ չի էդ նամակը։ Իրենք վարչապետի նամակը հաշվի չառան ու էլի ինձ գործի չընդունեցին։ Ես էլ չգիտեմ հիմա ինչ անեմ, ոնց եմ վարկերս փակելու, հիվանդ մորս պահելու․ գոնե էս ձմեռը կարողանայի աշխատել, հանել, հետո մի բան կմտածեի»,- Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Արմեն Երանոսյանը։
Հանքի տնօրեն Արմեն Մելքոնյանը Երանոսյանին առաջարկել է մեկ ուրիշ աշխատանք 150 հազար դրամով (նախկինում Երանոսյանն ավելի բարձր աշխատավարձ էր ստանում ֊ խմբ․), որի համար հարկավոր կլինի օրական 12 ժամ աշխատել․ «Բայց ես չեմ կարա էդ գործը անեմ, ո՞նց ամեն օր 12 ժամ աշխատեմ, ես տանը հիվանդ մայր ունեմ, անասուններ ունեմ, որ չեմ կարա թողեմ։ Ես գնալու եմ Երևան ոտքերս մեխեմ սկամեյկին ու սպասեմ մինչև վարչապետը իջնի, ինձ տեսնի»։
Հիշեցնենք, որ  Երանոսյանը հոկտեմբերի 17-ից կարած բերանով հացադուլ էր սկսել ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց։ Հոկտեմբերի 22-ին ոստիկանները նրան բռնության կիրառմամբ տարել էին հիվանդանոց, քանդել բերանի կարերը, ապա իր կամքին հակառակ տեղափոխել «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն։
Երանոսյանին հոգեբուժարանում 3 օրվա ընթացքում մի քանի անգամ ստիպողաբար դեղեր են ներարկել։ Հոգեբուժական կենտրոնից նրան հոկտեմբերի 24-ին դուրս են հանել «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները։
Հոգեբուժարանից դուրս գալուց հետո Երանոսյանը շարունակել է իր բողոքի ակցիաները ՀՀ կառավարության դիմաց՝ պահանջելով իրեն վերականգնել նախկին աշխատավայրում ՝ Սոթքի ոսկու հանքում։

Слесаря не восстановили на работе после письма от премьера Армении
Уроженец города Варденис, слесарь Армен Ераносян, после увольнения дважды пикетировавший здание правительства Армении с зашитым ртом, получил письмо от премьер-министра Карена Карапетяна, в котором говорится о необходимости его восстановления на работе.
«Вчера я с этим письмом в руках отправился на золотые рудники в Сотке, чтобы меня восстановили, но гендиректор компании Анатолий Гоготин сказал, что он с этим письмом не считается. Они не учли письмо премьера. Не знаю, что мне теперь делать, как я буду погашать кредиты, содержать больную мать. Мне бы хоть эту зиму поработать, потом что-нибудь придумаю», - сказал Ераносян в беседе с Epress.am.
Директор прииска Армен Мелконян предложил Ераносяну другую работу с зарплатой в 150 000 драмов ($313.1) за 12 рабочих часов в сутки. На предыдушем месте работы он получал больше. «Я не могу выполнять эту работу. Как работать 12 часов в день? У меня дома больная мать. Я держу скотину и не могу все оставить. Я поеду в Ереван, пригвозжу ноги к скамейке и буду ждать, пока ко мне выйдет премьер».
17 октября Ераносян зашил себе рот и начал голодовку перед зданием правительства. На пятый день акции полицейские силой доставили его в больницу, сняли швы и против его воли перевели в психиатрический медцентр «Нубарашен».
В течение 3 дней мужчине несколько раз насильно вкалывали лекарства. 24 октября представителям правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» удалось добиться его освобождения. После чего Ераносян продолжал акции протеста, требуя восстановить на работе – на золотом руднике в Сотке.