Նաիրիտիցները փակել են պողոտան․ ակցիաները շարունակվելու են մինչև աշխատավարձի պարտքի մարումը
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցներն այսօր փակել էին գործարանի դիմաց անցնող Բագրատունյաց պողոտան՝ պահանջելով վճարել իրենց 5 ամսվա աշխատավարձերը։
Epress.am կայքի հետ զրույցում գործարանի անվտանգության աշխատակիցներից Վրեժ Սարգսյանը նշել է, որ ղեկավարությունն իրենց խոստացել էր մինչև դեկտեմբերի 15-ը մարել բոլոր պարտքերը, սակայն այսօր իրենց ասել են, որ կտան միայն հուլիս ամսվա աշխատավարձը՝ պատճառաբանելով, որ գործարանը սնանկ է ճանաչվել։
Մոտ մեկ ժամ ճանապարհը փակ պահելուց հետո նաիրիտցիները ոստիկանության հետ բանակցությունների արդյունքում բացել են այն։
Աշխատակիցները համոզված են, որ միայն ծայրահեղ քայլերի դիմելով իրենք կկարողանան ղեկավարության ուշադրությունը գրավել խնդրի վրա։
«Մնացած գումարն էլ կախված է մնացել օդում։ Տնօրինությունը պատասխան չունի մնացած 4 ամսվա աշխատավարձի մասին։ Մեր ակցիաները էնքան ենք շարունակելու մինչև ամբողջ գումարը մեզ տան»,- ասել է Վրեժ Սարգսյանը։
Բողոքողները համոզված են, որ իրենց խնդրի միակ պատասախանատուն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն է և միայն նա կարող է լուծել այն։
Ցուցարարներին իր աշխատասենյակում զրուցելու է հրավիրել գործարանի տնօրենը, սակայն մոտ 1 ժամ տևած հանդիպման ընթացքում, աշխատակիցների խոսքով, իրենց ոչ մի հստակ պատասխան չի տրվել։ Նրանք նշել են` տնօրենն իրենց միայն ասել է, թե աշխատավարձի հետ կապված հարցով իրենք պետք է դիմեն սնանկության կառավարչին։
Նշենք, որ նոյեմբերի 28-ին Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերության հայցը և «Նաիրիտ» գործարանը սնանկ ճանաչել։ ՀԵՑ-ը դատարան էր դիմել դեռ 2015-ի ապրիլին՝ պահանջելով վճարել 1 միլիարդ դրամից ավել պարտքը։

Бывшие сотрудники ереванского завода намерены добиться выплаты зарплат
В понедельник, 12 декабря, бывшие сотрудники ереванского каучукового завода «Наирит» перекрыли прилегающий к предприятию проспект Багратуняца, требуя выплаты зарплат за 5 месяцев.
В беседе с Epress.am сотрудник службы безопасности завода Вреж Саргсян заявил, что руководство обещало им погасить весь долг до 15 декабря, однако теперь, ссылаясь на банкротство «Наирит»-а, им говорят, что заплатят только за июнь.
В результате переговоров с полицией проспект был разблокирован.
Пикетчики уверены, что обратить внимание руководства завода можно только при помощи крайних мер. «Остальная сумма осталась висеть в воздухе. У дирекции нет ответа на вопрос об остальных 4 месяцах. Наши акции протеста будут продолжаться до выплаты всей суммы», - заявил собеседник.
Демонстранты уверены, что ответственность за данную проблему несет только президент Серж Саргсян, и только он способен ее решить.
Директор завода пригласил протестующих на беседу, однако в течение часовой встречи, по их словам, четкого ответа он так и не дал. По словам собравшихся, директор лишь сообщил, что с вопросом о зарплатах им нужно обращаться к управляющему в деле о банкротстве.
28 ноября суд общей юрисдикции удовлетворил иск компании «Электросети Армении» и признал «Наирит» банкротом. ЭСА обратилась в суд в апреле 2015-ого, требуя погасить долг в размере более миллиарда драмов (порядка $2 061 855).