Սարիթաղցիների հույսը եվրոպական դատարանն է, պնդում է ձերբակալվածի եղբայրը
Այս տարվա հուլիսի 19-ին Սարի թաղում ոստիկանների դեմ «վտանգավոր գործողություն կատարելու» մեղադրանքով 9 քաղաքացիներին ձերբակալել են՝ժողովրդին պատժելու համար։ Նրանց բոլորին առաջադրվել է նույնաբովանդակ մեղադրանք, և ձերբակալվածներից ոչ մեկը չգիտի, թե ինքը կոնկրետ ինչումն է մեղադրվում։ Այսօր «Մեդիա կենտրոն»-ում՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, այս մասին ասել է Սարի թաղի ձերբակալված բնակիչ Հարություն Թորոսյանի եղբայրը՝ Թորոս Թորոսյանը։
9 ձերբակալվածներին մեղադրանք է առաջադրված 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելը)։ Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում նրանց սպառնում է 5-10 տարի ազատազրկում։ Ձերբակալվածներից 4-ի դեպքում նախաքննությունն ավարտվել է օգոստոսի վերջին, սակայն դատական նիստերն անընդհատ տարբեր պատճառներով հետաձգվել են։ Վերջին դատական նիստը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 16-ին։
Սարի թաղում կալանավորված բնակիչներից մի քանիսի փաստաբան Լիպարիտ Սիմոնյանը նշել է, որ նախորդ դատական նիստերի ժամանակ իրենք միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ խնդրելով կոնկրետացնել յուրաքանչյուրի մեղադրանքը, քանի որ առանց կոնկրետացնելու, փաստաբանի խոսքով, անհնար է պաշտպանել մեղադրյալներին։
«Ըստ էության՝ թե՛ դատարվորը, թե՛ դատախազը հրաժարվեցին բացատրել այդ մեղադրանքը։ Մեղադրողն ասաց՝ դատաքննության ժամանակ կպարզվի՝ ով ինչ է արել։ Այսինքն՝ անձանց կալանքի տակ են պահում, և ասում են՝ հետագայում կպարզենք։ Եվ այդպես էլ մեղադրյալները տեղյակ չեն մինչև հիմա, թե ինչ գործողություն անելու համար են իրենք մեղադրվում։ Կալանավորումը որպես խափանման միջոց ամենածանրն է, և դա գործադրվում է միայն բացառիկ դեպքերում։ Իսկ այս դեպքում նախաքննական մարմինը, նայելով տեսանյութը, ում տեսել է, կալանավորել է և մեղադրանք առաջադրել՝ հետագայում պարզելու, թե ինչ է կատարվել», - ասել է Սիմոնյանը։
Փաստաբանն ընդգծել է նաև, որ դատարանում «տուժող կոչված» (նկատի ունի ոստիկաններին) անձանց տված ցուցմունքներից ակնհայտ է՝ ամբաստանյալի աթոռին նստածներից ոչ մեկին իրենք իրականում չեն ճանաչում։
Թորոս Թորոսյանը նշել է, որ իշխանությունների միակ միտքն է եղել քաղաքացիներին պատժել և նույն հաջողությամբ այդ 9 հոգու փոխարեն կարող էին այլ անձնաց ձերբակալել․ «Դե նստել են, կոֆե խմել, որոշել՝ ում պատժեն»։
Նրա խոսքով՝ հուլիսի 19-ին խմբակային գործողություն չի եղել, դա եղել է ինքնաբուխ հավաք, քանի որ «Սասնա ծռերի» գործողությունից հետո թաղամասում բնակվող մարդկանց զրկել են կենցաղային հարմարություններից՝ գազից, ջրից, լույսից։
Թորոսյանը դժգոհություն է հայտնել նաև դատական ողջ գործընթացից և նշել, որ իրենց միակ հույսը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն է։

Брат арестованного участника протеста в Ереване надеется только на Европейский суд
19 июля в ереванском районе Сари Тах 9 граждан арестовали по обвинению в совершении опасных действий с целью наказать народ. Всем им предъявлены схожие обвинения, и никто из арестованных не знает, в чем именно он обвиняется. Во вторник, 20 декабря, об этом на встрече с журналистами заявил Торос Торосян, брат одного из арестованных.
Они обвиняются в применении опасного насилия в отношении представителя власти. В случае подтверждения их вины им грозит от 5 до 10 лет тюрьмы. Предварительное следствие по делам 4 из них завершилось в августе, однако судебные заседания постоянно откладывались по разным причинам. Последнее состоялось 16 декабря.
Адвокат нескольких арестованных Липарит Симонян заявил, что в ходе предыдущих судебных слушаний они подали ходатайство с просьбой уточнить обвинение каждого, так как без этого, по его словам, защищать обвиняемых невозможно.
«По сути, и судья, и прокурор отказались объяснять это обвинение. Обвинитель сказал: в ходе судебного разбирательства выяснится, кто из них что сделал. То есть они содержат людей под арестом и говорят «выясним в будущем». И обвиняемые до сих пор не знают, в совершении какого действия они обвиняются. Арест является самой тяжкой мерой пресечения и применяется только в исключительных случаях. А в этом случае орган предварительного следствия, просмотрев видео, арестовал, кого увидел, и предъявил обвинение с целью определить в будущем, что произошло», - рассказал Симонян.
По словам адвоката, из показаний «так называемых пострадавших» становится очевидно, что они не узнают никого из тех, кто оказался на скамье подсудимых.
Торосян уверен, что единственной целью властей было наказать людей и с тем же успехом они могли арестовать кого угодно: «Ну, сели, выпили кофе, решили, кого накажут». 19 июля, добавил он, групповых действий не было, собрание было спонтанным, так как после захвата членами «Сасна Црер» («Неистовые из Сасуна») полка патрульно-постовой службы полиции жильцов района лишили газа, воды и света. Напомним, что въезд в район транспорта также был заблокирован, именно эти обстоятельства «вывели» местных жителей на протест. Торосян выразил недовольство всем судебным процессом, отметив, что они связывают надежды только на Европейский суд по правам человека.