Կառավարությունն առաջարկում է վիճակախաղերի հարկերը բարձրացնել, քանի որ շահույթներն աճել են
Կառավարությունը ԱԺ արտահերթ նիստ է հրավիրել և առաջարկում է նոր վարկեր վերցնելու երեք պայմանագրեր քննարկել՝ մեծացնելով արտաքին պարտքը մոտ 180 միլիոն դրամով, ինչպես նաև քննարկել մի օրինագիծ, որով Հայաստանում որոշ տնտեսվարողների հարկային բեռը կբարձրացվի 5 անգամ։
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Կարեն Թամազյանն է ներկայացրել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխությունների ծրագիրը, որով ինտերնետ շահումով խաղերի և վիճակախաղերի կազմակերպման տուրքերը 100 միլիոն դրամի փոխարեն սահմանվում է 500 միլիոն դրամ։
Պատգամավորների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ Թամազյանն ասել է, որ ինտերնետ շահումով խաղեր և վիճակախաղեր կազմակերպողների շահույթները աճում են, ըստ Թամրազյանի «պատիկներով», իսկ հարկերը նույնն են մնացել՝ համապատասխանաբար 2003 և 2006 թվից ի վեր։
Թևան Պողոսյանը հարցրել է, թե հարկված գումարները պարզապես պետբյուջե են մտնելու, թե ուղղվելու են ոլորտի քաղաքականության մշակմանը, օրինակ, որպեսզի երեխաները չխաղան։ «Թե առիթ ա՝ տեսել ենք եկամուտ է բարձրացել, էս էլ ստեղից քերենք տանենք։ Իրական փիլիոսփայությունը ո՞րն է», ֊ հարցրել է պատգամավորը։
Ֆինանսների փոխնախարարն ասել է, որ գումարները ուղվելու են պետբյուջե, ինչպես բոլոր հարկերը։ «Վիճակախաղերի կազմակերպիչների մոտ 2014 թվականի հասույթը կազմել է 33 միլիարդ դրամ, 2015-ին՝ 38 միլիարդ դրամ։ Աճի տենդենց կա։ Ինտերնետ շահումով խաղերը 2014 թվականին տվել են 44 միլարդ, 2015 թվականին՝ 77, 2016 թվականի 11 ամսվա ընթացքում՝ 108 միլիարդ հասույթ», ֊ ասել է Թամազյանը։
Պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նկատել է, որ շահույթը շահութաբերություն չէ։ Փոխնախարարն ասել է, որ շահութաբերությունը կազմել է 5-20 տոկոս։ «800 միլիոնի փոխարեն՝ պետական բյուջե կմտնի 4 միլիարդ դրամ», ֊ հավելել է փոխնախարարը։
Թեմային անդրադառնալով՝ «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթը երեկ գրել է, որ այս օրենքը ծանր վիճակում կդնի միայն փոքր խաղատները։ «Ընդհանուր առմամբ այս փոփոխության արդյունքում ծանր վիճակում կհայտնվեն, գուցե նաև կփակվեն փոքր խաղատները, արդյունքում նորից կշահի Փարավոն զվարճալիքների և խաղատնային համալիրը (պատկանում է Գագիկ Ծառուկյանին - epress.am), որն առանց այդ էլ գրավել էր շուկայի 80 տոկոսը»։

Armenian Government Plans Tax Hikes on Gambling Business Because of Increased Profits
Armenia's government has invited an extraordinary National Assembly sitting to discuss three new loan agreements which would increase the country's foreign debt by nearly 180 million drams (about $ 375 thousand), as well as to debate a new bill, which envisages a 5-time increase in tax compliance burden for some business entities.
Presenting the draft amendments to the law "On State Duty,” deputy minister of finance Karen Tamazyan announced that the AMD 100 million fee for gambling companies and online gaming organizers would now amount to AMD 500 million, claiming that their profits “have been increasing at rapid rates,” while taxes have remained unchanged since 2003 and 2006.
Non-partisan lawmaker Tevan Poghosyan asked the deputy minister whether the new tax levies would go straight to the state budget, or be directed towards the development of the field policy, for exaple, to prevent kids from gambling; “Or did you just see yet another chance to scrape up money from the increased profits? What's the real philosophy ?”
Tamazyan answered that, like all taxes, these funds would also be transferred to the budget; “In 2014, gambling companies' income amounted to AMD 33 billion, in 2015 – AMD 38 billion. There is a tendency of growth. Online gaming brought a profit of AMD 44 billion in 2014, AMD 77 billion in 2015, and AMD 108 billion in the 11 months of 2016.”
Prosperous Armenia lawmaker Mikayel Melkumyan observed that a great income flow is not always a sign of profitability, to which the deputy minister replied that the profitability has also increased by 5-20 percent. “The state budget will now get 4 billion drams instead of the previous 800 million,” he added.