Կառավարությունը խաղողագործների պարտքն ընկերության փոխարեն չի փակելու
Կառավարությունը քաղցրաշենցի խաղողագործներին չի վճարի «Վինար» ընկերության պարտքի դիմաց, քանի որ չի ցանկանում սեփականատերերի փոխարեն գյուղացիներին գումար տալու վատ նախադեպ ստեղծել։ Այս մասին այսօր Կառավարությունում ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով «Փաստ» օրաթերթի խմբագիր Աշոտ Աղաբաբյանի հարցին․ ««Վինար» գործարանը քաղցրաշենցիներին 185 միլիոն դրամ է պարտք, իսկ էս ընթացքում 40 հազար շիշ գինի է Չինաստան արտահանել։ Այս հարցը չի լուծվում»։
Վարչապետն ասել է, որ ինքը պարտավոր չէ իմանալ այս հարցի մանրամասները, սակայն գիտի, քանի որ աղմուկը շատ է։
«Ա՛յ որ դուք ասում եք՝ Չինաստան է տարել, համոզված եղեք, որևէ պետական մարմին չկա, որ շահագրգռված ա, որ «Վինարը» փողը դնի ջեբը, չտա գյուղացուն», ֊ ասել է վարչապետը։
Վերջինս նաև հակադարձել է լրագրողի դիտարկմանը, թե «Վինարի» համասեփականատերերից է պատգամավոր Կարո Կարապետյանը՝ նշելով, որ ինչքան ինքը գիտի՝ դա այդպես չէ։
Epress.am-ի հետ զրույցում Քաղցրաշենի բնակիչ Զաքար Պետրոսյանը, որին «Վինար» գործարանը նույնպես մթերված խաղողի դիմաց պարտք է, այսօր հայտնել է, որ 2016 թվականի վերջում գյուղապետարանից կանչել են քաղցրաշենցիներին և խնդրել ներկայացնել իրենց հաշվեհամարներն ու մթերված խաղողի դիմաց ստացած կտրոնները, որպեսզի սկսեն պարտքերի մարումը։
«Ոչ բոլորին են ամեն դեպքում փոխանցել, մարդիկ կան՝ մի որոշ գումար ստացել են, մարդիկ կան, որ չեն ստացել», - ասել է Պետրոսյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ որոշ ժամանակ առաջ խնդրի հետ կապված իրենք նամակ էին գրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, սակայն այդպես էլ ոչ մի արձագանք չէին ստացել։
Խաղողագործի փոխանցմամբ՝ վերջին անգամ գյուղնախարար Իգնատի Առաքելյանի հետ հանդիպման ժամանակ քաղցրաշենցիներին հասկացրել էին․ «Ում խաղող եք տվել, նրանից էլ փողը պահանջեք»։
Մեզ հետ զրույցում Քաղցրաշենի գյուղապետ Վալերիկ Գյուլամիրյանը, իր հերթին, ասել է, որ Գյուղնախարարության նախաձեռնությամբ և Արարատի մարզպետարանի կարգադրությամբ են իրենք գյուղացիներին հրավիրել գյուղապետարան։
«Ինչքան գիտեմ, «Վինարից» սպիրտ են վերցրել, ծախել և նախարարությունն էլ միջնորդ է եղել ու փողը տալիս են», - ասել է գյուղապետը։ Նա, սակայն դժվարացել է պատասխանել, թե երբ քաղցրաշենցիները կստանան իրենց գումարն ամբողջությամբ։
Նշենք, որ Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչները 2015 թվականի աշնանն առատ բերքի պայմաններում ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս ամբողջ գումարը չեն ստացել։ Խաղողը մթերել է «Վինար» գործարանը։ Մեկ տարի շարունակ քաղցրաշենցիներն իրենց գումարը ստանալու համար Կառավարության շենքի և նախագահականի դիմաց բողոքի ակցիաներ են արել, հրաժարվել են իրենց երեխաներին դպրոց ուղարկել, սակայն մթերված խաղողի դիմաց միայն գումարի մի մասն են ստացել։

Премьер: Правительство Армении не возьмет на себя долги винного завода перед сельчанами
«Правительство не покроет долги компании «Винар» перед виноградарями села Кахцрашен, так как не хочет создавать плохой прецедент выплаты денег вместо владельцев». Об этом на пресс-конференции 13 января заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян, отвечая на следующий вопрос журналиста: винный завод «Винар» задолжал кахцрашенцам более $381 440, при этом недавно компания экспортировала в Китай 40 000 бутылок вина, но вопрос не решается.
Глава правительства заметил, что не обязан быть в курсе подробностей этого дела, но ему о нем известно, так как «много шума».
«Вот вы говорите: увезли в Китай. Будьте уверены, что ни один госорган не заинтересован в том, чтобы «Винар» положил деньги в свой карман и не дал их сельчанам», - сказал Карапетян.
Он возразил на наблюдение журналиста о том, что одним из совладельцев компании является депутат Каро Карапетян, заявив, что, насколько ему известно, это не так.
В беседе с Epress.am житель Кахцрашена Закар Петросян, который также не получил денег за виноград, заявил, что в конце 2016-ого виноградарей пригласили в сельскую администрацию и попросили чеки за поставленный товар с целью начать процесс погашения долгов.
«В любом случае, заплатили не всем: кто-то получил какую-то сумму, кто-то – нет». В прошлом, сообщил собеседник, они написали премьеру, но ответа не последовало.
По словам Петросяна, на последней встрече с министром сельского хозяйства Игнатием Аракеляном им дали понять, что требовать денег нужно с тех, кому был отдан виноград.
Сельский глава Валерик Гюламирян, в свою очередь, сообщил, что сельчане были приглашены к ним по инициативе министерства и распоряжению областной администрации Араратской области.
«Насколько я знаю, часть долгов министерство покрывает за счет средств, полученных от продажи спирта, взятого у «Винар»-а». Однако Гюламирян затруднился сказать, когда виноградари получат всю сумму.
Осенью 2015 года жители Кахцрашена, в условиях богатого урожая, вынужденно сдавали виноград местному заводу по цене 40 драмов ($0.083) за килограмм. В течение года проводились акции протеста зданием правительства и резиденцией президента Армении. Кроме того, сельчане отказывались отправлять детей в школу, но добились выплаты лишь части задолженности.