Կառավարությունը խաղողագործների պարտքն ընկերության փոխարեն չի փակելու
Կառավարությունը քաղցրաշենցի խաղողագործներին չի վճարի «Վինար» ընկերության պարտքի դիմաց, քանի որ չի ցանկանում սեփականատերերի փոխարեն գյուղացիներին գումար տալու վատ նախադեպ ստեղծել։ Այս մասին այսօր Կառավարությունում ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով «Փաստ» օրաթերթի խմբագիր Աշոտ Աղաբաբյանի հարցին․ ««Վինար» գործարանը քաղցրաշենցիներին 185 միլիոն դրամ է պարտք, իսկ էս ընթացքում 40 հազար շիշ գինի է Չինաստան արտահանել։ Այս հարցը չի լուծվում»։
Վարչապետն ասել է, որ ինքը պարտավոր չէ իմանալ այս հարցի մանրամասները, սակայն գիտի, քանի որ աղմուկը շատ է։
«Ա՛յ որ դուք ասում եք՝ Չինաստան է տարել, համոզված եղեք, որևէ պետական մարմին չկա, որ շահագրգռված ա, որ «Վինարը» փողը դնի ջեբը, չտա գյուղացուն», ֊ ասել է վարչապետը։
Վերջինս նաև հակադարձել է լրագրողի դիտարկմանը, թե «Վինարի» համասեփականատերերից է պատգամավոր Կարո Կարապետյանը՝ նշելով, որ ինչքան ինքը գիտի՝ դա այդպես չէ։
Epress.am-ի հետ զրույցում Քաղցրաշենի բնակիչ Զաքար Պետրոսյանը, որին «Վինար» գործարանը նույնպես մթերված խաղողի դիմաց պարտք է, այսօր հայտնել է, որ 2016 թվականի վերջում գյուղապետարանից կանչել են քաղցրաշենցիներին և խնդրել ներկայացնել իրենց հաշվեհամարներն ու մթերված խաղողի դիմաց ստացած կտրոնները, որպեսզի սկսեն պարտքերի մարումը։
«Ոչ բոլորին են ամեն դեպքում փոխանցել, մարդիկ կան՝ մի որոշ գումար ստացել են, մարդիկ կան, որ չեն ստացել», - ասել է Պետրոսյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ որոշ ժամանակ առաջ խնդրի հետ կապված իրենք նամակ էին գրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, սակայն այդպես էլ ոչ մի արձագանք չէին ստացել։
Խաղողագործի փոխանցմամբ՝ վերջին անգամ գյուղնախարար Իգնատի Առաքելյանի հետ հանդիպման ժամանակ քաղցրաշենցիներին հասկացրել էին․ «Ում խաղող եք տվել, նրանից էլ փողը պահանջեք»։
Մեզ հետ զրույցում Քաղցրաշենի գյուղապետ Վալերիկ Գյուլամիրյանը, իր հերթին, ասել է, որ Գյուղնախարարության նախաձեռնությամբ և Արարատի մարզպետարանի կարգադրությամբ են իրենք գյուղացիներին հրավիրել գյուղապետարան։
«Ինչքան գիտեմ, «Վինարից» սպիրտ են վերցրել, ծախել և նախարարությունն էլ միջնորդ է եղել ու փողը տալիս են», - ասել է գյուղապետը։ Նա, սակայն դժվարացել է պատասխանել, թե երբ քաղցրաշենցիները կստանան իրենց գումարն ամբողջությամբ։
Նշենք, որ Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչները 2015 թվականի աշնանն առատ բերքի պայմաններում ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս ամբողջ գումարը չեն ստացել։ Խաղողը մթերել է «Վինար» գործարանը։ Մեկ տարի շարունակ քաղցրաշենցիներն իրենց գումարը ստանալու համար Կառավարության շենքի և նախագահականի դիմաց բողոքի ակցիաներ են արել, հրաժարվել են իրենց երեխաներին դպրոց ուղարկել, սակայն մթերված խաղողի դիմաց միայն գումարի մի մասն են ստացել։

Armenia's Government Will Not Cover Winery's Debt to Grape Farmers
Armenia's government will not cover Vinar winery's debt to the grape farmers from the village of Kaghtrashen because it would set a bad precedent of paying money instead of private owners, prime minister Karen Karapetyan announced in a news conference today, responding to reporter Ashot Aghababyan's following remark: “Vinar owes Kaghtrashen farmers 185 mln drams, while in the recent period the company has exported 40 thousand bottles of wine to China. Why isn't this issue being addressed?”
The prime minister then insisted that he is not obligated to know all the details of the issue, but he does, because it has caused a lot of public uproar. “You are saying has exported wine to China ; rest assured that no one in the government wants Vinar to pocket the money and not give it to the villagers,” Karapetyan continued.
Speaking to Epress.am today, grape farmer Zakar Petrosyan said village administration officials asked the farmers at the end of last year to submit their bank accounts and the receipts they have been given by the winery's procurement office to begin the process of debt repayment.
“Nevertheless, not everyone has received their money; there are people who have been given some part of it, others haven't been given anything at all,” Petrosyan told our reporter, adding that in the past the farmers wrote a letter to the prime minister, which, however, has gone unanswered.
According to the speaker, during their last meeting with agriculture minister Ignati Arakelyan, the official hinted that the villagers were to "demand their money from those whom they have given their grapes to."
Kaghtrashen village head Valerik Gyulamiryan, for his part, claimed that the ministry of agriculture and the regional administration of Ararat province is overseeing the repayment process; “As far as I know, have taken and sold Vinar's alcohol and are now paying the villagers' money.” The village head, however, was unable to say when the farmers would receive full repayment.
Note, grape farmers from the village of Kaghtrashen in Armenia’s Ararat province – who after an unusually rich harvest in the fall of 2015 had to sell their grapes to the local Vinar winery for as little as 40 drams per kilogram – have fruitlessly been fighting for over a year and staging numerous demonstrations outside government offices in Yerevan to get the winery to pay for the procured produce.