Բռնության ենթարկված կնոջն աջակցողները պահանջում են պատժել դատավորին
Վճռաբեկ դատարանի շենքի դիմաց մի խումբ քաղաքացիներ այսօր պահանջել են պատժի ենթարկել Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիկ Գրիգորյանին: Ցուցարարները պնդում են, որ դատավորն անօրինական որոշում է կայացրել՝ 5 երեխաների մայր Լուսինե Ղաբուզյանին պարտադրելով իր զավակներից 3-ին նրանց հոր մոտ թողնել մինչև դատական գործընթացի ավարտը։
Լուսինե Ղաբուզյանը 2015 թվականից չի ապրում իր քաղաքացիական ամուսնու՝ Կարեն Խեչոյանի հետ, ով համատեղ կյանքի ընթացքում նրան պարբերաբար ծեծի է ենթարկել։ Նա դիմել է դատարան, պահանջելով բոլոր երեխաներին իր մոտ թողնել. դատական գործընթացը դեռ չի ավարտվել, բայց դատավորը որոշում է կայացրել 5 երեխաներից 3-ին հոր մոտ թողնել։
«Դատավորն առանց կողմերին ծանուցելու 2016 թվականի դեկտեմբերի 27-ին որոշում է կայացրել՝ առանց պատճառաբանության սահմանափակելով Լուսինեի իրավունքներն իր երեխաների հանդեպ։ Նա Լուսինեին պարտադրում է վերադարձնել Կարեն Խեչոյանին 5 երեխաներից 3-ին: Լուսինեն անգամ չի ծանուցվել որոշման մասին, և մենք միայն 2017 թվականի հունվարին, երբ ԴԱՀԿ֊ից զանգահարել են, նոր տեղեկացել ենք, որ Լուսինեն պետք է երեխաներին վերադարձնի հորը։ Մենք բողոքում ենք, որովհետև չի կարելի անօրինաբար երեխաներին խլել մորից, այն դեպքում, երբ 1 տարի 6 ամիս հայրը թույլ չէր տալիս, որ մայրը տեսակցի նրանց։ Բացի դա, հոր խնամակալության տակ մնացած 3 երեխաներն անգամ նրա մոտ չեն եղել, այլ եղել են նրա ծնողների մոտ՝ Վանաձորում»,- Epress.am-ի հետ զրույցում իրավիճակը ներկայացրել է «Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ֊ի ներկայացուցիչ Հասմիկ Գևորգյանը։
Այս պահին 5 երեխաներն էլ գտնվում են մոր մոտ, քանի որ դեկտեմբերի 14-ին, երբ մայրը գնացել է դպրոց երեխաներին տեսնելու, նրանք ցանկացել են մոր հետ մնալ։
Գևորգյանի խոսքով՝ սա դասական ընտանեկան բռնության դեպք է․ կինը հերթական անգամ բռնության ենթարկվելուց հետո փախել է տանից, հայրն էլ ցանկանում է երեխաներին ստիպողաբար պահել իր մոտ․ «Այստեղ կա հստակ խտրականություն։ Սա հայրիշխանական համակարգի արդյունքն է։ Տղամարդկանցով հավաքվում են, տղամարդկանցով որոշում են։ Մինչև այսօր մարզը միշտ գործել է միայն ի օգուտ Կարեն Խեչոյանին, և միայն ոստիկանության անչափահասների բաժինն է օգնել Ղաբուզյանին։ Մնացած ոչ մի կառույցից ոչ մի աջակցություն չի ստացել Լուսինեն»։
Գևորգյանը նաև տեղեկացրել է, որ ցույցի մասնակիցները նամակներ են հանձնել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, Մարդու իրավուքների պաշտպանին, Արդարադատության խորհրդին և պահանջել են կանխել դատավոր Բորիկ Գրիգորյանի նման վարքագիծը և նրա նկատմամբ պատժիչ գործողություններ կիրառել։
Նշենք, որ Կարեն Խեչոյանը մեղադրվել էր կնոջը՝ Լուսինե Ղաբուզյանին, և անչափահաս դստերը՝ Մարուսյա Խեչոյանին, պարբերաբար բռնության ենթարկելու մեջ։
2016 թվականի հունվարի 22-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը վճռել էր Խեչոյանին տուգանել 150 հազար դրամի չափով։
Ղաբուզյանը պատմել էր, որ ամուսինը ծեծում է իրեն, իսկ դստերը «դաստիարակում»՝ գոմի մսուրից շղթայով կապելով։ Վերջին ծեծից հետո Լուսինեն քթի կոտրվածքով, գլխուղեղի վնասվածքով և բազմաթիվ կապտուկներով ընկել է հիվանդանոց: Դուրս գալով հիվանդանոցից՝ նա դիմել է «Կանանց աջակցման կենտրոն», որտեղ էլ նրան և 2 երեխաներին առանձին կացարան են տրամադրել։ Այս պահին Լուսինեն բոլոր 5 երեխաների հետ գտնվում է գաղտնի կացարանում։ Ղաբուզյանի փաստաբան Նոնա Գալստյանի խոսքով՝ նա այնտեղ է բնակվում նախկին ամուսնու հետապնդումներից խուսափելու համար։

Заступники жертвы домашнего насилия требуют наказать армянского судью
В пятницу, 13 января, перед зданием Кассационного суда в Ереване группа граждан требовала наказать судью суда общей юрисдикции Лорийской области Борика Григоряна. Демонстранты утверждают, что он принял незаконное решение, обязав мать 5 детей Лусинэ Габузян передать троих из них под опеку мужа до завершения судопроизводства.
С 2015 года женщина не живет со своим гражданским мужем Кареном Хечояном, периодически применявшим к ней физическое насилие на протяжении совместной жизни. Габузян обратилась в суд, требуя передать ей опеку над всеми детьми. Судебный процесс еще продолжается, но судья принял решение о передаче троих детей отцу до оглашения окончательного вердикта.
«27 декабря 2016 года судья, не сообщив об этом сторонам, принял решение и без аргументаций ограничил права Лусинэ в отношении ее детей. Лусинэ даже не оповестили о решении, и только в январе 2017 года, когда поступил звонок из Службы принудительного исполнения судебных актов, мы узнали, что она должна вернуть детей отцу. Мы протестуем, потому что нельзя незаконным образом отбирать детей у матери, в случае, когда отец на протяжении полутора лет не разрешал матери навещать их. Кроме того, переданные под опеку отца дети оставались даже не с ним, а с его родителями», - в беседе с Epress.am заявила представитель общественной организации «Женский ресурсный центр» Асмик Геворгян.
В настоящее время все пятеро живут с мамой, так как 14 декабря, когда женщина отправилась в школу для встречи с ними, они выразили желание остаться с ней.
Геворгян назвала это классическим случаем домашнего насилия: в очередной раз подвергшись насилию женщина сбежала из дому, а отец хочет принудительно оставить детей себе: «Здесь явная дискриминация. Это результат патриархальной системы. Собираются мужчины, принимают решение. До сих пор в области действовали в пользу Карена Хечояна, и только отдел полиции по делам несовершеннолетних помог Гавузян. Ни от какой другой структуры никакой помощи Лусинэ не получила».
Участники акции написали премьеру, в офис Омбудсмена, Совет юстиции и потребовали предотвратить подобное поведение судьи Борика Григоряна, а также применить карательные меры.
Карена Хечояна обвинили в периодическом применении насилия к супруге Лусинэ Габузян и несовершеннолетей дочери Марусе Хечоян. 22 января 2016 года суд общей юрисдикции Лорийской области оштрафовал Хечояна на 150 000 драмов (порядка $309).
Ранее Габузян рассказала, что супруг избивал ее и «воспитывал» дочь, связывая цепью в хлеву. После последнего случая избиения Лусинэ была доставлена в больницу с переломом носа, повреждением головного мозга и множеством синяков. Выйдя из медучреждения, она обратилась в «Женский ресурсный центр», где ей и двум ее детям предоставили отдельное жилье. В данный момент женщина живет вместе со всеми детьми, место проживания не разглашается. Адвокат Габузян Нонна Галстян заявила, что это делается с целью исключить дальнейшее преследование со стороны бывшего мужа.