«Դատապարտյալների հիվանդանոցը» փակելով՝ կոռուպցիոն ռիսկերի հարցը չի լուծվի․ Սաքունց
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ն փակելով՝ ոլորտում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի հարցը չի լուծվի։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում այսօր ասել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը։ Նշենք, որ Կառավարության այսօրվա նիստին ՀՀ Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն առաջարկել է կա՛մ փակել «Դատապարտյալների հիվանդանոցը» և համապատասխան բժշկական ծառայությունները քաղաքացիական հիվանդանոցում իրականացնել, կամ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ն վերակազմակերպել և որոշակի մասնագիտացված բժշկության օգնության տեսակներ այնտեղ իրականացնել, իսկ մասնագիտացված բժշկական օգնության մեծ մասը դարձյալ ցույց տալ քաղաքացիական հիվանդանոցներում։ Նրա առաջարկն ընդունվել է Կառավարության կողմից։
Խնդրի առնչությամբ Սաքունցն ասել է՝ իր համար մտահոգիչ է հատկապես այն, որ կալանավորներին և դատապարտյալներին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու որոշումները կայացնելու է Քրեակատարողական վարչությունը։
«Դրական փոփոխությունները կլինեն հիմնականում սպասարկվող բուժօգնության որակի հետ կապված, սակայն չեն վերանա կոռուպցիոն ռիսկերը, որոնք առկա էին «Դատապարտյալների հիվանդանոցում»։ Մտահոգություններ կան հիմնականում կալանավորներին ու դատապարտյալներին քաղաքացիական հիվանդանոցներ տեղափոխելու ոորոշումների կայացման հարցում։ Այդ որոշումները նախ կարող են ուշացումով կայացվել և անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ։
Բացի դա, դրանք կարող են իրենց մեջ ոչ միայն կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակել, այլ նաև որոշումները կայացվեն սուբյեկտիվ գործոններով։ Օրինակ, որոշեն, որ պետք չի բուժօգնություն տրամադրել քաղաքացիական հիվանդանոցում, կամ տրամադրվեն որոշ պայմանավորվածությունների արդյունքում, որը ոչ միայն կոռուպցիոն ռիսկ, այլ նաև որոշ հարցերում ճնշելու միջոցներ օգտագործելու վտանգ է պարունակում», ֊ նշել է իրավապաշտպանը։

Shutting Down Convicts' Hospital 'Will Not Eliminate Corruption Risks' in Penitentiary Field
At a Cabinet meeting on Thursday, Armenia's justice minister Arpine Hovhannisyan proposed to either close down the “Hospital for Convicts” penitentiary and provide appropriate medical services to prisoners in civilian hospitals or to reorganize the institutions and provide there only certain types of specialized medical aid. The government accepted the minister's initiative, and now an ad hoc committee will be called to decide the fate of the Convicts' Hospital.
Speaking to Epress.am on the matter, Helsinki Citizens Assembly Vanadzor office head Arthur Sakunts, however, expressed his conviction that shutting down the institution will not solve the problem of corruption in the penitentiary field.
The human rights advocate said he was particularly concerned about the fact that the decision on transferring prisoners and convicts to a civilian hospital will be made by the justice ministry's criminal-executive department; these decisions, according to Sakunts, can be delayed and have unpredictable consequences.
“Sure, the changes will positively affect the quality of healthcare services, but the corruption risks that exist in Convicts' Hospital will not be eliminated. Moreover, the decisions might be influenced by subjective factors. For instance, might decide that do not actually need to be treated in a civilian hospital, or the medical aid might be rendered as a result of certain agreements, which is fraught not only with corruption risks but also threats of putting pressure in certain matters,” Sakunts said.