Առաջադեմ նեոլիբերալիզմի փլուզումը՝ նոր հնարավորությունների սկիզբ
Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը նեոլիբերալ գերիշխանության փլուզման մասին վկայող քաղաքական ընդվզումներից մեկը դարձավ։ Այդ ընդվզումների թվում էին Մեծ Բրիտանիայում «Բրեքսիթի» որոշումը, Իտալիայում Ռենցիի բարեփոխումների մերժումը, ԱՄՆ-ում Բերնի Սանդերսի նախագահական արշավը Դեմոկրատական կուսակցությունից և Ֆրանսիայում «Ազգային ճակատ» կուսակցության ժողովրդականության աճը։ Չնայած տարբեր նպատակներին ու գաղափարախոսություններին՝ այս ընտրական խռովությունների նշակետը մեկն է․ դրանք բոլորը կորպորատիվ գլոբալիզացիայի, նեոլիբերալիզմի և քաղաքական իսթեբլիշմենթի ժխտում են։ Բոլորի դեպքում էլ ընտրողները «Ո՛չ» են ասում ժամանակակից ֆինանսականացված կապիտալիզմին բնորոշ խստամբերության քաղաքականության, ազատ առևտրի, գիշատիչ պարտքի, անստույգ ու վատ վճարվող աշխատանքի մահացու համադրությանը։ Նրանց ձայները պատասխան են կապիտալիզմի այս ձևի, որն առաջին անգամ լիովին ջրի երես դուրս եկավ 2008֊ի համաշխարհային ֆինանսական համակարգի գրեթե ամբողջական անկման ժամանակ, կառուցվածքային ճգնաժամին։
Մինչև վերջերս, սակայն, այս ճգնաժամի հիմնական արձագանքը դրսևորվում էր սոցիալական բողոքի ձևով՝ դրամատիկ ու առույգ, բայց բավական վաղանցիկ։ Քաղաքական համակարգերը, մյուս կողմից, կուսակցական գործիչների ու իսթեբլիշմենթի վերնախավի վերահսկողության տակ համեմատաբար իմուն էին թվում․ գոնե այնպիսի հզոր կապիտալիստական երկրներում, ինչպիսիք են ԱՄՆ֊ն, Մեծ Բրիտանիան ու Գերմանիան։ Այժմ, սակայն, ընտրազանգվածի դժգոհության ալիքները թնդում են ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ համաշխարհային ֆինանսական համակարգի ցիտադելներում։ Թրամփի, «բրեքզիթի» օգտին կամ Իտալիայում բարեփոխումների դեմ քվեարկածները դուրս են եկել իրենց քաղաքական տիրակալների դեմ։ Երես թեքելով կուսակցական իսթեբլիշմենթից՝ նրանք մերժել են համակարգը, որը վերջին երեսուն տարիներին կործանում էր իրենց կյանքի պայմանները։ Այստեղ, սակայն, զարմանալին այն չէ, որ նրանք նման բան են արել, այլ այն, որ արել են այսքան ուշ։
Այնուամենայնիվ, Թրամփի հաղթանակն ապստամբություն է ոչ միայն համաշխարհային ֆինանսական համակարգի դեմ։ Նրա ընտրողները մերժել են ոչ այնքան նեոլիբերալիզմն ընդհանրապես, որքան՝ առաջադեմ նեոլիբերալիզմը։ Որպես օքսիմորոն է հնչում, բայց սա իրական, թեև այլասերված, քաղաքական ծրագիծ է, որով բացատրվում են ԱՄՆ֊ում ընտրությունների արդյունքներն ու, ինչու ոչ, զարգացումները մյուս երկրներում։ Առաջադեմ նեոլիբերալիզմն ԱՄՆ֊ի դեպքում մի կողմից իրենից ներկայացնում է նոր սոցիալական շարժումների հիմնական հոսանքների դաշինք (ֆեմինիզմ, հակառասիզմ, բազմամշակութայնություն, ԼԳԲՏ+ իրավունքներ), մյուս կողմից՝ բարձրարժեք «խորհրդանշական» ու ծառայությունների ոլորտի վրա հիմնված գործարար հատվածի (Ուոլ Ստրիթ, Սիլիկոնյան հովիտ և Հոլիվուդ)։ Այս դաշինքի շրջանակում, առաջադեմ ուժերը, ըստ էության, միավորվել են ճանաչողական կապիտալիզմի ուժերի, մասնավորապես, ֆինանսականացման հետ։ Միգուցե անգիտակցաբար, բայց առաջիններն իրենց խարիզման փոխանցել են վերջիններին։ Բազմազանության և իրավազորման իդեալները, որոնք կարող էին սկզբունքորեն տարբեր նպատակների ծառայել, այժմ քողարկում են քաղաքականությունը, որը կործանել է արդյունաբերությունն ու նրանց, ովքեր ժամանակին համարվում էին միջին խավ։
Առաջադեմ նեոլիբերալիզմն ԱՄՆ֊ում զարգանում էր վերջին երեսուն տարիների ընթացքում ու վերջնականապես հաստատվեց 1992֊ին Բիլ Քլինթոնի ընտրվելուց հետո։ Քլինթոնը «նոր դեմոկրատների»՝ ԱՄՆ֊ում Թոնի Բլերի «նոր լեյբորիզմի» կրկնօրինակի հիմնական մշակողն ու ռահվիրան էր։ «Նոր գործարք» կոալիցիայի փոխարեն, որն իր մեջ ներառում էր արդյունաբերական բանվորներին, աֆրո-ամերիկացիներին ու քաղաքային միջնախավը, Քլինթոնը ստեղծեց գործարարների, ծայրամասերի բնակիչների, նոր սոցիալական շարժումների ու երիտասարդության նոր միություն, որոնք բոլորը հռչակում էին իրենց ժամանակակից ու առաջադիմական արժեքները՝ ընդունելով բազմազանության, բազմամշակութայնություն ու կանանց իրավունքների գաղափարները։ Չնայած նման առաջադիմական պատկերացումների խրախուսմանը, սակայն, Քլինթոնի վարչակազմը, միևնույն ժամանակ, ձգտում էր իր կողմ քաշել Ուոլ Ստրիթը։ Երկրի տնտեսության վերահսկողությունը հանձնելով «Գոլդման Սաքս» ներդրումային բանկին՝ վարչակազմը թուլացրեց բանկային համակարգի վերահսկողությունն ու սկսեց բանակցել ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրերի շուրջ, որոնք արագացրին ապաարդյունաբերականացման գործընթացը։
Արդյունքում, անտերության մատնված «Ժանգոտ գոտին»՝ «Նոր գործարքի» սոցիալ֊դեմոկրատիայի երբեմնի անկյունաքարը, այսօր ընտրազանգված ապահովեց Դոնալդ Թրամփի համար։ Այս տարածաշրջանը, Հարավի մյուս ավելի նոր արդյունաբերական կենտրոնների հետ միասին, կրեց վերջին երկու տասնամյակներին զարգացող ֆինանսականացման հիմնական հարվածը։ Քլինթոնի քաղաքական կուրսը, որին հետևեցին նաև նրա հետնորդները, այդ թվում՝ Բարաք Օբաման, վատթարացրեց բոլոր աշխատավորների դրությունը, բայց հատկապես տուժեցին արդյունաբերական բանվորները։ Կարճ ասած՝ քլինթոնիզմը կրում է արհմիությունների թուլացման, իրական աշխատավարձերի անկման, աշխատանքային անկայունության ու վերացված ընտանեկան աշխատավարձին (family wage` բազմանդամ ընտանիք պահելու համար բավականաչափ բարձր աշխատավարձ ֊ խմբ․) փոխարինման եկած գումար վաստակող երկու անդամ ունեցող ընտանիքների աճի համար պատասխանատվության առյուծի բաժինը։
Վերջին կետը վկայում է այն մասին, որ սոցիալական ապահովության համակարգի թիրախավորումը կոծկվել է նոր սոցիալական շարժումներից որդեգրված՝ ազատագրման համար պայքարի շղարշով։ Մինչ արդյունաբերությունն անկում էր ապրում, ողջ երկիրը թնդում էր «բազմազանության», «իրավազորման» և «հակախտրականության» մասին խոսակցություններով։ «Առաջադիմությունը» հավասարության փոխարեն մերիթոկրատիայի հետ նույնականացնելով՝ այս եզրերը «էմանսիպացիան» հավասարեցրին միշտ հաղթական կորպորատիվ աստիճանակարգում «տաղանդավոր» կանանց, փոքրամասնությունների ու նույնասեռականների փոքր վերնախավի ստեղծման հետ, այլ ոչ՝ հիերարխիայի ոչնչացման։ «Առաջադիմության» նման լիբերալ-անհատապաշտական ընկալումը աստիճանաբար փոխարինեց 1960-ականներին և 70-ականներին տարածված էմանսիպացիայի ավելի լայն՝ հակահիերարխիկ, իրավահավասար, դասակարգային֊գիտակից, հակակապիտալիստական ըմբռնումը։ Նոր ձախերի թուլացմանն զուգընթաց՝ կապիտալիստական հասարակության քննադատությունը հայտնվեց ստվերում, և երկրին բնորոշ լիբերալ-անհատապաշտական մտածողությունը վերահաստատեց իր դիրքը՝ աննկատելիորեն ճնշելով «առաջադեմների» ու ինքնահռչակ ձախերի ձգտումները։ Նեոլիբերալիզմի աճի հետ այս միտման համընկնումն էլ հենց ամրապնդեց վերոնշյալ պրոգրեսիվ֊նեոլիբերալ դաշինքը։ Կապիտալիստական տնտեսությունն ազատականացնել ձգտող կուսակցությունն իր կատարյալ դաշնակցին գտավ՝ ի դեմս «գործելու» ու «ապակե առաստաղը կոտրելու» վրա կենտրոնացած կորպորատիվ ֆեմինիզմի։
Արդյունքն էմանսիպացիայի աղավաղված պատկերացումներն ու ֆինանսականացման ճակատագրական ձևերը միախառնող «առաջադեմ նեոլիբերալիզմն» էր։ Հենց այս խառնուրդն էլ արժանացավ Թրամփի ընտրողների լիակատար մերժմանը։ Այս համարձակ նոր կոսմոպոլիտ աշխարհից դուրս մնացին ոչ միայն արդյունաբերական բանվորները, այլև՝ կառավարիչները, փոքր գործարարները, և, ընդհանրապես, բոլոր նրանք, ովքեր կախված էին «ժանգոտ գոտու» և հարավի արդյունաբերությունից, ինչպես նաև՝ գործազրկության և թմրանյութերի հետևանքով կործանված գավառականները։ Պրոգրեսիվ մոռալիզմի կողմից նրանց տրված մշակութապես հետամնացի կարգավիճակն էլ ավելի վատթարացրեց այս բնակչության համար ապաարդյունաբերականացման վնասը։ Մերժելով գլոբալացումը՝ Թրամփի ընտրողները նաև ժխտեցին դրա հետ նույնացվող լիբերալ կոսմոպոլիտիզմը։ Ոմանց համար (թեև, իհարկե, ոչ բոլորի) դա իրենց վատթարացող պայմանների համար քաղաքական կոռեկտությունը, ոչ սպիտակ բնակչությանը, ներգաղթյալներին ու մահմեդականներին մեղադրելու ամենակարճ ճանապարհն էր։ Իսկ ֆեմինիստներն ու Ուոլ Ստրիթը նրանց աչքերում անքակտելիորեն ձուլված են ու մարմնավորվում են Հիլարի Քլինթոնի կերպարի մեջ։
Այս միաձուլումը հնարավոր դարձավ իրական ու հետևողական ձախերի բացակայության շնորհիվ։ Չհաշված պարբերական պոռթկումները, ինպիսին էր, օրինակ, բավական վաղանցիկ «Գրավիր Ուոլ Ստրիթը» շարժումը, վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ֊ում կայուն ձախ ներկայություն գրեթե չկար։ Չկար նաև որևէ համապարփակ ձախ նարատիվ, որը կարող էր Թրամփի աջակիցների արդարացի դժգոհությունը կապել ֆինանսականացման բազմակողմանի քննադատության հետ մի կողմից, և էմանսիպացիայի հակառասիստական, հակասեքսիստական ու հակահիերարխիական տեսլականի հետ՝ մյուս կողմից։ Բանվոր դասակարգի ու նոր սոցիալական շարժումների միջև հնարավոր ու նույնքան կործանարար կապերը նույնպես անտեսվեցին։ Կենսունակ ձախ քաղաքականության այս երկու անփոխարիների ասպեկտներն անջատվեցին միմյանցից, որպեսզի որոշ ժամանակ անց ընդհանրապես հակադրվեն իրար։
Այսպես շարունակվեց առնվազն մինչև Բեռնի Սանդերսի ակնառու քարոզարշավի սկիզբը, որը փորձեց վերամիավորել դրանք՝ հղվելով Black Lives Matter (Սևամորթների կյանքերը կարևոր են) շարժմանը։ Պայթեցնելով գերիշխող նեոլիբերալ մտածողությունը՝ Սանդերսի ընդվզումը դեմոկրատական ճամբարում էր հավասարազոր էր Թրամփի գործողություններին։ Եվ մինչ Թրամփը գլխիվայր էր շուռ տալիս ողջ հանրապետական իսթեբլիշմենթը, Բերնին աներևակայելիորեն մոտ եկավ Օբամայի օծյալ իրավահաջորդին հաղթելուն, որի ապարատչիկները վերահսկում էին Դեմոկրատական կուսակցությունում իշխանության բոլոր լծակները։ Սանդերսի ու Թրամփի շնորհիվ ամերիկացի ընտրողների ճնշող մեծամասնությունն արթնացավ։ Բայց փրայմերիզը հաղթահարեց միայն Թրամփի ռեակցիոն պոպուլիզմը։ Նա հեշտությամբ ջախջախեց իր հանրապետական հակառակորդներին, այդ թվում նրանց, որոնց աջակցում էին խոշոր դոնորներն ու կուսակցական ղեկավարությունը, մինչդեռ Սանդերսի ապստամբությունը հաջողությամբ սանձահարվեց ոչ այնքան էլ ժողովրդավարական Դեմոկրատական կուսակցության կողմից։ Հիմնական ընտրություններին ընդառաջ՝ ձախ ալընտրանքն արդեն ճնշվել էր։ Մնացել էր միայն ընտրություն առանց ընտրության հնարավորության՝ ռեակցիոն պոպուլիզմի ու պրոգրեսիվ նեոլիբերալիզմի միջև։ Պարտությունը գրանցվեց այն պահին, երբ, այսպես կոչված, ձախերը կանգնեցին Հիլարի Քլինթոնի կողքին։
Այնուամենայնիվ, սա ընտրություն է, որից ձախերը այս պահից սկսած պետք է հրաժարվեն։ Քաղաքական դասերի կողմից մեր առջև դրված պայմանները ընդունելու փոխարեն, մենք պետք է աշխատենք այդ սահմանումների վերանայման ուղղությամբ՝ օգտագործելով ներկա կարգի նկատմամբ համատարած ու աճող սոցիալական հակակրանքը։ Սոցիալական ապահովության հաշվին ֆինանսականացման ու էմանսիպացիայի օգտին հանդես գալու փոխարեն, պետք է ստեղծենք էմանսիպացիայի ու սոցիալական ապահովության նոր դաշինք՝ ընդդեմ ֆինանսականացման։ Սանդերսի ծրագրի վրա հիմնված այս նախագծում էմանսիպացիան նշանակելու է ոչ թե կորպորատիվ հիերարխիայի բազմազայնացում, այլ՝ դրա ոչնչացում։ Իսկ բարգավաճումը նշանակելու է ոչ թե բաժնետոմսերի արժեքի աճ կամ կորպորատիվ շահույթ, այլ՝ նյութական նախադրյալներ բոլորի բարեկեցիկ կյանքի համար։ Այս համադրությունը ներկայիս իրավիճակում միակ հաղթական ու հետևողական արձագանքն է։
Անձամբ ես առաջադեմ նեոլիբերալիզմի պարտության համար չեմ տխրում։ Իհարկե, Թրամփի ռասիստական, հակամիգրանտական, հակաբնապահպանական վարչակազմն ահի տեղիք է տալիս։ Բայց պետք չէ սգալ ոչ նեոլիբերալ գերիշխանության կործանման համար, ոչ էլ նրա, որ Դեմոկրատական կուսակցությունը դուրս պրծավ քլինթոնիզմի երկաթե բռունցքներից։ Թրամփի հաղթանակն ազդարարեց էմանսիպացիայի ու ֆինանսականացման դաշինքի պարտությունը։ Բայց նրա նախագահությունը չի ենթադրում ելք ներկայիս ճգնաժամից, ոչ էլ խոստանում է նոր ռեժիմ կամ անվերապահ գերիշխանություն։ Փոխարենը, մենք բախվել ենք անցումային շրջանի, բաց ու անկայուն իրավիճակի, որում սրտերն ու մտքերը բաց են նոր գաղափարների համար։ Իսկ այս իրավիճակում կան ոչ միայն վտանգներ, այլև՝ հնարավորություններ․ հնարավորություն ձևավորելու նոր ձախ շարժում։
Դա տեղի կունենա, թե ոչ, մասամբ կախված կլինի Քլինթոնին աջակցած առաջադեմների պատրաստակամությունից ու նրանց լուրջ ինքնավերլուծությունից։ Նրանք պետք է հրաժարվեն այն մխիթարական բայց կեղծ առասպելից, թե իրենք պարտվել են Պուտինի ու ՀԴԲ աջակցությունն ստացած «ողորմելի անձանց կույտի» (ռասիստների, կնատյացների, իսլամաֆոբների ու հոմոֆոբների)։ Պետք է ընդունեն մեղքի իրենց բաժինը սոցիալական ապահովությունը, նյութական բարեկեցությունն ու բանվոր դասակարգի արժանապատվությունն էմանսիպացիայի կեղծ պատկերացումներին զոհաբերելու հարցում։ Պետք է խորը մտածեն, թե ինչպես կարող ենք վերափոխել ֆինանսականացված կապիտալիզմի քաղաքական տնտեսությունը՝ վերաիմաստավորելով «դեմոկրատական սոցիալիզմի» մասին Սանդերսի գաղափարն ու հասկանալով, թե դա ինչ կարող է նշանակել 21֊րդ դարում։ Առաջին հերթին, պետք է կապ հաստատեն Թրամփի ընտրազանգվածի հետ, որն ամենևին էլ կազմված չէ ոչ ռասիստներից ոչ էլ հավատարիմ աջերից, այլ՝ «կեղծված համակարգի» զոհերից, որոնք կարող են ու պետք է ներգրավվեն նոր ձախ հականեոլիբերալ նախագծին։
Սա չի նշանակում, որ պետք է աչք փակել ռասիզմի ու սեքսիզմի առկա խնդիրների վրա։ Բայց պետք է ցույց տալ, թե այս պատմական ճնշումներն ինչ ձևերով են արտահայտվում այսօրվա ֆինանսականացված կապիտալիզմի պայմաններում։ Հրաժարվելով նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում գերիշխող սխալ ու անհեռանկար մտածելակերպից՝ կանանց ու ոչ սպիտակ մարդկանց խնդիրները պետք է կապենք այն խնդիրներին, որոնց բախվում են Թրամփի ընտրողները։ Այդ դեպքում, նորացված ձախ շարժումը կկարողանա նոր ու հզոր դաշինքի հիմքեր դնել, որը կպայքարի բոլոր ճնշվածների համար։

The End of Progressive Neoliberalism
The election of Donald Trump represents one of a series of dramatic political uprisings that together signal a collapse of neoliberal hegemony. These uprisings include the Brexit vote in the United Kingdom, the rejection of the Renzi reforms in Italy, the Bernie Sanders campaign for the Democratic Party nomination in the United States, and rising support for the National Front in France, among others. Although they differ in ideology and goals, these electoral mutinies share a common target: all are rejections of corporate globalization, neoliberalism, and the political establishments that have promoted them. In every case, voters are saying “No!” to the lethal combination of austerity, free trade, predatory debt, and precarious, ill-paid work that characterize financialized capitalism today. Their votes are a response to the structural crisis of this form of capitalism, which first came into full view with the near meltdown of the global financial order in 2008.
Until recently, however, the chief response to the crisis was social protest—dramatic and lively, to be sure, but largely ephemeral. Political systems, by contrast, seemed relatively immune, still controlled by party functionaries and establishment elites, at least in powerful capitalist states like the United States, the United Kingdom, and Germany. Now, however, electoral shockwaves reverberate throughout the world, including in the citadels of global finance. Those who voted for Trump, like those who voted for Brexit and against the Italian reforms, have risen up against their political masters. Thumbing their noses at party establishments, they have repudiated the system that has eroded their living conditions for the last thirty years. The surprise is not that they have done so, but that it took them so long.
Nevertheless, Trump’s victory is not solely a revolt against global finance. What his voters rejected was not neoliberalism tout court, but progressive neoliberalism. This may sound to some like an oxymoron, but it is a real, if perverse, political alignment that holds the key to understanding the U.S. election results and perhaps some developments elsewhere too. In its U.S. form, progressive neoliberalism is an alliance of mainstream currents of new social movements (feminism, anti-racism, multiculturalism, and LGBTQ rights), on the one side, and high-end “symbolic” and service-based business sectors (Wall Street, Silicon Valley, and Hollywood), on the other. In this alliance, progressive forces are effectively joined with the forces of cognitive capitalism, especially financialization. However unwittingly, the former lend their charisma to the latter. Ideals like diversity and empowerment, which could in principle serve different ends, now gloss policies that have devastated manufacturing and what were once middle-class lives.
Progressive neoliberalism developed in the United States over the last three decades and was ratified with Bill Clinton’s election in 1992. Clinton was the principal engineer and standard-bearer of the “New Democrats,” the U.S. equivalent of Tony Blair’s “New Labor.” In place of the New Deal coalition of unionized manufacturing workers, African Americans, and the urban middle classes, he forged a new alliance of entrepreneurs, suburbanites, new social movements, and youth, all proclaiming their modern, progressive bona fides by embracing diversity, multiculturalism, and women’s rights. Even as it endorsed such progressive notions, the Clinton administration courted Wall Street. Turning the economy over to Goldman Sachs, it deregulated the banking system and negotiated the free-trade agreements that accelerated deindustrialization. What fell by the wayside was the Rust Belt—once the stronghold of New Deal social democracy, and now the region that delivered the electoral college to Donald Trump. That region, along with newer industrial centers in the South, took a major hit as runaway financialization unfolded over the course of the last two decades. Continued by his successors, including Barack Obama, Clinton’s policies degraded the living conditions of all working people, but especially those employed in industrial production. In short, Clintonism bears a heavy share of responsibility for the weakening of unions, the decline of real wages, the increasing precarity of work, and the rise of the two–earner family in place of the defunct family wage.
As that last point suggests, the assault on social security was glossed by a veneer of emancipatory charisma, borrowed from the new social movements. Throughout the years when manufacturing cratered, the country buzzed with talk of “diversity,” “empowerment,” and “non-discrimination.” Identifying “progress” with meritocracy instead of equality, these terms equated “emancipation” with the rise of a small elite of “talented” women, minorities, and gays in the winner-takes-all corporate hierarchy instead of with the latter’s abolition. These liberal-individualist understandings of “progress” gradually replaced the more expansive, anti-hierarchical, egalitarian, class-sensitive, anti-capitalist understandings of emancipation that had flourished in the 1960s and 1970s. As the New Left waned, its structural critique of capitalist society faded, and the country’s characteristic liberal-individualist mindset reasserted itself, imperceptibly shrinking the aspirations of “progressives” and self-proclaimed leftists. What sealed the deal, however, was the coincidence of this evolution with the rise of neoliberalism. A party bent on liberalizing the capitalist economy found its perfect mate in a meritocratic corporate feminism focused on “leaning in” and “cracking the glass ceiling.”
The result was a “progressive neoliberalism” that mixed together truncated ideals of emancipation and lethal forms of financialization. It was that mix that was rejected in toto by Trump’s voters. Prominent among those left behind in this brave new cosmopolitan world were industrial workers, to be sure, but also managers, small businessmen, and all who relied on industry in the Rust Belt and the South, as well as rural populations devastated by unemployment and drugs. For these populations, the injury of deindustrialization was compounded by the insult of progressive moralism, which routinely cast them as culturally backward. Rejecting globalization, Trump voters also repudiated the liberal cosmopolitanism identified with it. For some (though by no means all), it was a short step to blaming their worsening conditions on political correctness, people of color, immigrants, and Muslims. In their eyes, feminists and Wall Street were birds of a feather, perfectly united in the person of Hillary Clinton.
What made possible that conflation was the absence of any genuine left. Despite periodic outbursts such as Occupy Wall Street, which proved short-lived, there had been no sustained left presence in the United States for several decades. Nor was there in place any comprehensive left narrative that could link the legitimate grievances of Trump supporters with a fulsome critique of financialization, on the one hand, and with an anti-racist, anti-sexist, and anti-hierarchical vision of emancipation, on the other. Equally devastating, potential links between labor and new social movements were left to languish. Split off from one another, those indispensable poles of a viable left were miles apart, waiting to be counterposed as antithetical.
At least until the remarkable primary campaign of Bernie Sanders, who struggled to unite them after some prodding from Black Lives Matter. Exploding the reigning neoliberal commonsense, Sanders’s revolt was the parallel on the Democratic side to that of Trump. Even as Trump was upending the Republican establishment, Bernie came within a hair’s breadth of defeating Obama’s anointed successor, whose apparatchiks controlled every lever of power in the Democratic Party. Between them, Sanders and Trump galvanized a huge majority of American voters. But only Trump’s reactionary populism survived. While he easily routed his Republican rivals, including those favored by the big donors and party bosses, the Sanders insurrection was effectively checked by a far less democratic Democratic Party. By the time of the general election, the left alternative had been suppressed. What remained was the Hobson’s choice between reactionary populism and progressive neoliberalism. When the so-called left closed ranks with Hillary Clinton, the die was cast.
Nevertheless, and from this point on, this is a choice the left should refuse. Rather than accepting the terms presented to us by the political classes, which oppose emancipation to social protection, we should be working to redefine them by drawing on the vast and growing fund of social revulsion against the present order. Rather than siding with financialization-cum-emancipation against social protection, we should be building a new alliance of emancipation and social protection against financialization. In this project, which builds on that of Sanders, emancipation does not mean diversifying corporate hierarchy, but rather abolishing it. And prosperity does not mean rising share value or corporate profit, but the material prerequisites of a good life for all. This combination remains the only principled and winning response in the current conjuncture.
I, for one, shed no tears for the defeat of progressive neoliberalism. Certainly, there is much to fear from a racist, anti-immigrant, anti-ecological Trump administration. But we should mourn neither the implosion of neoliberal hegemony nor the shattering of Clintonism’s iron grip on the Democratic Party. Trump’s victory marked a defeat for the alliance of emancipation and financialization. But his presidency offers no resolution of the present crisis, no promise of a new regime, no secure hegemony. What we face, rather, is an interregnum, an open and unstable situation in which hearts and minds are up for grabs. In this situation, there is not only danger but also opportunity: the chance to build a new new left.
Whether that happens will depend in part on some serious soul-searching among the progressives who rallied to the Clinton campaign. They will need to drop the comforting but false myth that they lost to a “basket of deplorables” (racists, misogynists, Islamophobes, and homophobes) aided by Vladimir Putin and the FBI. They will need to acknowledge their own share of blame for sacrificing the cause of social protection, material well-being, and working-class dignity to faux understandings of emancipation in terms of meritocracy, diversity, and empowerment. They will need to think deeply about how we might transform the political economy of financialized capitalism, reviving Sanders’s catchphrase “democratic socialism” and figuring out what it might mean in the twenty-first century. They will need, above all, to reach out to the mass of Trump voters who are neither racists nor committed right-wingers, but themselves casualties of a “rigged system” who can and must be recruited to the anti-neoliberal project of a rejuvenated left.
This does not mean muting pressing concerns about racism or sexism. But it does mean showing how those longstanding historical oppressions find new expressions and grounds today, in financialized capitalism. Rebutting the false, zero-sum thinking that dominated the election campaign, we should link the harms suffered by women and people of color to those experienced by the many who voted for Trump. In that way, a revitalized left could lay the foundation for a powerful new coalition committed to fighting for all.