Քննությունը թերացել է բանտում բջջայինների վաճառքի գործը քննելիս․ փաստաբան
«Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Արմեն Շամիրյանի հաղորդման վրա հարուցված քրեական գործն այն մասին, թե ՔԿՀ֊ում ապօրինաբար բջջային հեռախոսները են վաճառվել, Հատուկ քննչական ծառայությունը կարճել է։ Կարճման որոշման հետ համաձայն չեն Շամիրյանը և նրան ներկայացնող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը (ՀՔԱՎ), որոնք բողոքարկել են որոշումը Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում։
Խոսքը մոտ 5 միլիոն դրամի ընդհանուր արժեք ունեցող մոտ 600 բջջային հեռախոսներ դատապարտյալներին վաճառելու մասին է։ Հանցագործության մասին հաղորդումը Արմեն Շամիրյանը ներկայացրել էր 2014 թվականին՝ նշելով, որ «Հրազդան» ՔԿՀ-ի այն ժամանակվա ռեժիմային գծով պետի տեղակալ Սամվել Բաբայանի հետ պայմանավորվածություն է ունեցել վաճառել հեռախոսները և կիսել գումարը, սակայն ինքը գումարն այդպես էլ չի ստացել։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Շամիրյանի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի իրավաբան Արայիկ Զալյանն ասել է, որ քրեական գործի կարճման հիմքը, ըստ քննիչ Բեգոյանի, այն է, որ քննության ընթացքում չի ապացուցվել քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության մասնակցությունը հեռախոսների վաճառքին։
Հունվարի 25-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում Զալյանը ներկայացրել է բողոքի հիմնավորումը՝ մատնանշելով, որ քննությունը կատարվել է բազմաթիվ թերություններով ու բացթողումներով:
«Մասնավորապես, ուշադրություն հրավիրվեց այն հանգամանքին, որ ՔԿՀ ղեկավարությունը չի ժխտում Ա. Շամիրյանի կողմից, հսկողության շրջանցմամբ, քրեակատարողական հիմնարկ բջջային հեռախոսներ բերելու հանգամանքը, բայց և քննությամբ չի հաստատվել արտանետման կամ այլ եղանակով բջջային հեռախոսների փոխանցումը: Այս պայմաններում ակնհայտ է, որ քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության գծով աշխատակիցները թերացել են իրենց աշխատանքը կատարելիս, ինչին ևս պետք է իրավական գնահատական տրվի: Վարույթն իրականացնող մարմինը միջոցներ չի ձեռնարկել Արմեն Շամիրյանի ընտանիքի անդամների և գործով ներգրավված այլ անձանց (որոնք մասնակից են եղել քրեակատարողական հիմնարկ բջջային հեռախոսներ և այլ իրեր տեղափոխելուն) միջև առերես հարցաքննություններ կազմակերպելու, ինչպես նաև բջջային հեռախոսները հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Վկայակոչելով ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի զեկույցի տվյալները՝ Զալյանը նշեց, որ վերոնշյալ հանցագործության դեպքը բնութագրական է Հայաստանի քրեակատարողական համակարգի համար. որպես կանոն՝ՔԿՀ և ՔԿՎ (Քրեակատարողական վարչություն) ղեկավարության կողմից պատշաճ քննություն չի իրականացվում դրանց բացահայտման ուղղությամբ, ինչը հիմք է տալիս պնդելու, որ համակարգի մեծ թվով աշխատակիցներ ներգրավված են դրանցում: Եվ այս դեպքում քննչական մարմնի կողմից ոչ օբյեկտիվ գնահատական է տրվել՝ արժանահավատ համարելով միայն քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների ցուցմունքները: Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից այլ քննչական գործողություններ չեն իրականացվել», ֊ դիմումի հիմնավորումը ներկայացրել է է ՀՔԱՎ կայքը։

Authorities have again terminated the investigation into the allegations of abuse of official position for personal gain committed by Hrazdan prison deputy warden Samvel Babayan and officer Leonid Mkrtchyan. The complaint had been filed by former Hrazdan inmate Armen Shamiryan, who claimed that he had come to an agreement with Babayan over selling mobile phones inside the prison. The inmate's family and friends would buy the phones, while Samvel Babayan would allow their entry into the prison. The profit from the sales was to be split equally between the parties, however, as stated by Shamiryan, the deputy head went back on the agreement, transferred the prisoner to Nubarashen jail, and kept the entire money for himself.
The Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office (HCAV), which represents Shamiryan, has appealed the termination decision issued by the Armenian Special Investigation Service at the Arabkir and Qanaqer-Zeytun district court, according to a statement issued by HCAV on Friday.
Speaking to Epress.am, HCAV lawyer Arayik Zalyan said that investigator Begoyan's decision was based on the fact that the investigation had found no evidence of the prison officials' involvement in the illegal sale of cell phones.
Zalyan, for his part, insisted during a January 25 court hearing that officials have conducted a faulty and incompetent investigation, the HCAV statement reads.
“It was pointed out that the prison management does not deny the fact that Shamiryan, bypassing checkup, had carried cell phones into the prison; at the same time, however, the investigation has failed to confirm that the phones had been thrown over the prison walls or otherwise smuggled onto the premises. It is thereby evident that the prison security personnel have failed to perform their responsibilities properly, which also needs to be legally assessed. The authority conducting the proceedings took no measures to hold confrontations between Armen Shamiryan's family members and other people involved in the case, nor did it attempt to locate the cell phones,” HCAV said, arguing that the SIS has issued a biased decision in favor of the prison officials.