Քննությունը թերացել է բանտում բջջայինների վաճառքի գործը քննելիս․ փաստաբան
«Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Արմեն Շամիրյանի հաղորդման վրա հարուցված քրեական գործն այն մասին, թե ՔԿՀ֊ում ապօրինաբար բջջային հեռախոսները են վաճառվել, Հատուկ քննչական ծառայությունը կարճել է։ Կարճման որոշման հետ համաձայն չեն Շամիրյանը և նրան ներկայացնող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը (ՀՔԱՎ), որոնք բողոքարկել են որոշումը Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում։
Խոսքը մոտ 5 միլիոն դրամի ընդհանուր արժեք ունեցող մոտ 600 բջջային հեռախոսներ դատապարտյալներին վաճառելու մասին է։ Հանցագործության մասին հաղորդումը Արմեն Շամիրյանը ներկայացրել էր 2014 թվականին՝ նշելով, որ «Հրազդան» ՔԿՀ-ի այն ժամանակվա ռեժիմային գծով պետի տեղակալ Սամվել Բաբայանի հետ պայմանավորվածություն է ունեցել վաճառել հեռախոսները և կիսել գումարը, սակայն ինքը գումարն այդպես էլ չի ստացել։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Շամիրյանի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի իրավաբան Արայիկ Զալյանն ասել է, որ քրեական գործի կարճման հիմքը, ըստ քննիչ Բեգոյանի, այն է, որ քննության ընթացքում չի ապացուցվել քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության մասնակցությունը հեռախոսների վաճառքին։
Հունվարի 25-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում Զալյանը ներկայացրել է բողոքի հիմնավորումը՝ մատնանշելով, որ քննությունը կատարվել է բազմաթիվ թերություններով ու բացթողումներով:
«Մասնավորապես, ուշադրություն հրավիրվեց այն հանգամանքին, որ ՔԿՀ ղեկավարությունը չի ժխտում Ա. Շամիրյանի կողմից, հսկողության շրջանցմամբ, քրեակատարողական հիմնարկ բջջային հեռախոսներ բերելու հանգամանքը, բայց և քննությամբ չի հաստատվել արտանետման կամ այլ եղանակով բջջային հեռախոսների փոխանցումը: Այս պայմաններում ակնհայտ է, որ քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության գծով աշխատակիցները թերացել են իրենց աշխատանքը կատարելիս, ինչին ևս պետք է իրավական գնահատական տրվի: Վարույթն իրականացնող մարմինը միջոցներ չի ձեռնարկել Արմեն Շամիրյանի ընտանիքի անդամների և գործով ներգրավված այլ անձանց (որոնք մասնակից են եղել քրեակատարողական հիմնարկ բջջային հեռախոսներ և այլ իրեր տեղափոխելուն) միջև առերես հարցաքննություններ կազմակերպելու, ինչպես նաև բջջային հեռախոսները հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Վկայակոչելով ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի զեկույցի տվյալները՝ Զալյանը նշեց, որ վերոնշյալ հանցագործության դեպքը բնութագրական է Հայաստանի քրեակատարողական համակարգի համար. որպես կանոն՝ՔԿՀ և ՔԿՎ (Քրեակատարողական վարչություն) ղեկավարության կողմից պատշաճ քննություն չի իրականացվում դրանց բացահայտման ուղղությամբ, ինչը հիմք է տալիս պնդելու, որ համակարգի մեծ թվով աշխատակիցներ ներգրավված են դրանցում: Եվ այս դեպքում քննչական մարմնի կողմից ոչ օբյեկտիվ գնահատական է տրվել՝ արժանահավատ համարելով միայն քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների ցուցմունքները: Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից այլ քննչական գործողություններ չեն իրականացվել», ֊ դիմումի հիմնավորումը ներկայացրել է է ՀՔԱՎ կայքը։

В преступлении с продажей сотовых участвовали многие сотрудники армянской тюрьмы - адвокат
Специальная следственная служба Армении закрыла уголовное дело о незаконной продаже в тюрьме сотовых телефонов, заведенное на основании сообщения арестанта уголовно-исполнительного учреждения «Раздан» Армена Шамиряна. С решением о закрытии несогласны Шамирян и представляющий его интересы ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи. Они обжаловали решение в суде общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун в Ереване.
Речь о продаже нескольких сотен сотовых телефонов общей стоимостью порядка 5 млн. драмов (более $10 300). Сообщение о преступлении Шамирян подал в 2014 году, отметив, что имел договоренность с занимавшим в то время должность заместителя начальника тюрьмы по режиму Самвелом Бабаяном продавать телефоны и делить прибыль, которую он, однако, так и не получил.
В беседе с Epress.am адвокат Шамиряна, юрист ванадзорского офиса ХГА Араик Залян заявил, что, по словам следователя Бегояна, основанием для закрытия дела послужил тот факт, что в ходе следствия не была доказана причастность руководства УИУ к продаже телефонов.
На судебном заседании 25 января Залян представил обоснование жалобы, отметив, что следствие проводилось с множеством нарушений.
«В частности, внимание было обращено на то обстоятельство, что руководство тюрьмы не отрицает, что Шамирян, в обход контролю, пронес сотовые телефоны в уголовно-исполнительное учреждение, но следствие не подтвердило вбрасывание в тюрьму или передачу сотовых телефонов иными способами. В этих условиях очевидны упущения в работе сотрудников службы безопасности УИУ, чему также необходимо дать правовую оценку. Орган, осуществляющий производство, не принял мер для организации очных ставок между членами семьи Армена Шамиряна и другими вовлеченными в дело людьми (участниками ввоза на территорию тюрьмы сотовых телефонов и других предметов), а также обнаружения сотовых телефонов.
Ссылаясь на данные доклада группы общественных наблюдателей, осуществляющих контроль в УИУ и органах при Минюсте Армении, Залян отметил, что вышеупомянутый случай преступления характерен для армянских тюрем, как правило, руководства УИУ и уголовно-исполнительного управления не проводят должного расследования для их раскрытия, что дает повод утверждать: в них вовлечено множество сотрудников системы. И в этом случае следственный орган дал необъективную оценку, посчитав достоверными показания только сотрудников УИУ. Других следственных действий орган, осуществляюший производство, не проводил», - говорится в обосновании заявления, опубликованном на сайте правозащитной организации.