Պատգամավորն աշխատողներին ստիպում է վերագրանցվել իր ընտրատեղամասում․ Փաշինյան
Քաղաքացիներից բազմաթիվ նամակներ են ստացվում, որ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Սարգսյանն իրեն պատկանող «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի աշխատողներին ստիպում է դուրս գալ գրանցումից և վերագրանցվել այն ընտրատարածքում, որտեղ ինքն է առաջադրվելու։ Այս մասին այսօր ԱԺ քառօրյա նիստում հայտարարել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատգամավորն այս հարցին է անդրադարձել, երբ ներկայացնում էր բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց եկամուտների ձևավորման աղբյուրներն ուսումնասիրելու համար ԱԺ-ում ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու իր առաջարկը, որը նախորդ շաբաթ մերժվել էր պետաիրավական հանձնաժողովի կողմից:
«Մեզ համար ընտրական և ընդհանրապես քաղաքական պրոցեսն առաջին հերթին քաղաքական բովանդակության և մեխանիզմների քննարկման հարթակ է և ոչ թե պասպորտների քսերոքսներ հավաքելու գործընթաց։ Ի դեպ, պարոն Արտակ Սարգսյան, ես հիմա բազմաթիվ նամակներ եմ ստանում, որոնց հեղինակները ահազանգում են, որ դուք «ՍԱՍ» սուպերմարկետների աշխատողներին ստիպում եք դուրս գալ գրանցումից և վերագրանցվել այն ընտրատարածքում, որտեղ դուք եք առաջադրված։ Ես ձեր անունը տվեցի, որ դուք հարավորություն ունենաք գրանցվել և պարզաբանել, թե ինչքանով են այդ տեղեկությունները համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է ունենան ամբողջական տեղեկություններ վերջին 20 տարում Հայաստանի պետական ունեցվածքի մասին․ «Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա մի հարցի պատասխան, թե ինչո՞ւ 25 տարվա պետականությունն ունի ընդամենը 2.7 միլիարդանոց բյուջե, և Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, չի կարողանում բավարարել իր ամենակենսական կարիքները, իսկ միևնույն ժամանակ ՀՀ բազմաթիվ պաշտոնյաներ լողանում են հարստության մեջ»։
Նիստերի դահլիճից դուրս գալուց հետո Արտակ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Փաշինյանի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Նշենք, որ Արտակ Սարգսյանը 2012 թվականին ընտրվել է մեծամասնական ընտրակարգով Արաբկիրից։ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին նա կրկին պատրաստվում է առաջադրել իր թեկնածությունը։

A great number of citizens have been reporting that ruling Republican Party MP Artak Sargsyan is making the employees of his SAS supermarkets chain change their registration address and re-register in the district where he intends to nominate his candidacy for the upcoming parliamentary elections, Nikol Pashinyan, a lawmaker with the opposition Armenian National Congress faction, announced at the National Assembly today when presenting his plan for creating an ad hoc committee which would look into the sources of income of Armenia’s high-ranking officials and their immediate relatives.
“The electoral and the political process in general is for us first of all a platform for discussing political content and mechanisms and not a process of collecting photocopies of Armenians’ passports. By the way, Mr. Artak Sargsyan, I’ve been receiving letters from citizens who report that you are forcing the employees of SAS supermarkets to re-register in your nomination district. I’m singling you out so that you are able today to explain [from the parliament floor] whether this information corresponds to the truth,” Pashinyan said.
Armenian citizens, the oppositionist went on, should have complete information on Armenia’s state property for the past 20 years; “The people should be given an answer to one question: how come a 25-year government has a budget of only 2.7 billion. Why is it that Armenia is, in fact, unable to meet its basic needs, while at the same time many high-ranking Armenian officials are swimming in wealth?”
Note, later on in an interview with reporters Artak Sargsyan, who will run in the 2017 parliamentary elections from Yerevan’s Arabkir administrative district, claimed that Pashinyan’s assertions regarding his employees were untrue.