Պատգամավորն աշխատողներին ստիպում է վերագրանցվել իր ընտրատեղամասում․ Փաշինյան
Քաղաքացիներից բազմաթիվ նամակներ են ստացվում, որ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Սարգսյանն իրեն պատկանող «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի աշխատողներին ստիպում է դուրս գալ գրանցումից և վերագրանցվել այն ընտրատարածքում, որտեղ ինքն է առաջադրվելու։ Այս մասին այսօր ԱԺ քառօրյա նիստում հայտարարել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատգամավորն այս հարցին է անդրադարձել, երբ ներկայացնում էր բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց եկամուտների ձևավորման աղբյուրներն ուսումնասիրելու համար ԱԺ-ում ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու իր առաջարկը, որը նախորդ շաբաթ մերժվել էր պետաիրավական հանձնաժողովի կողմից:
«Մեզ համար ընտրական և ընդհանրապես քաղաքական պրոցեսն առաջին հերթին քաղաքական բովանդակության և մեխանիզմների քննարկման հարթակ է և ոչ թե պասպորտների քսերոքսներ հավաքելու գործընթաց։ Ի դեպ, պարոն Արտակ Սարգսյան, ես հիմա բազմաթիվ նամակներ եմ ստանում, որոնց հեղինակները ահազանգում են, որ դուք «ՍԱՍ» սուպերմարկետների աշխատողներին ստիպում եք դուրս գալ գրանցումից և վերագրանցվել այն ընտրատարածքում, որտեղ դուք եք առաջադրված։ Ես ձեր անունը տվեցի, որ դուք հարավորություն ունենաք գրանցվել և պարզաբանել, թե ինչքանով են այդ տեղեկությունները համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է ունենան ամբողջական տեղեկություններ վերջին 20 տարում Հայաստանի պետական ունեցվածքի մասին․ «Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա մի հարցի պատասխան, թե ինչո՞ւ 25 տարվա պետականությունն ունի ընդամենը 2.7 միլիարդանոց բյուջե, և Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, չի կարողանում բավարարել իր ամենակենսական կարիքները, իսկ միևնույն ժամանակ ՀՀ բազմաթիվ պաշտոնյաներ լողանում են հարստության մեջ»։
Նիստերի դահլիճից դուրս գալուց հետո Արտակ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Փաշինյանի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Նշենք, որ Արտակ Սարգսյանը 2012 թվականին ընտրվել է մեծամասնական ընտրակարգով Արաբկիրից։ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին նա կրկին պատրաստվում է առաջադրել իր թեկնածությունը։

Армянский депутат заставляет своих сотрудников менять прописку перед выборами - Пашинян
«От граждан поступает множество писем о том, что депутат от Республиканской партии Армении Артак Саргсян заставляет сотрудников принадлежащей ему сети супермаркетов «САС» менять прописку и регистрироваться на избирательном участке, где он выдвинул свою кандидатуру». Об этом в понедельник, 6 февраля, в Национальном Собрании заявил член оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян.
Парламентарий упомянул о республиканце, представляя свое предложение о создании временной парламентской комиссии для изучения источников формирования доходов высокопоставленных чиновников и связанных с ними лиц. На прошлой неделе предложение было отклонено Комиссией по государственно-правовым вопросам.
«Избирательный и политический процесс в целом является для нас в первую очередь площадкой для обсуждения политического содержания и механизмов, а не процессом сбора ксерокопий паспортов. Кстати, господин Артак Саргсян, в настоящее время я получаю множество писем, авторы которых заявляют, что вы заставляете сотрудников супермаркета «САС» поменять прописку и зарегистрироваться на избирательном участке, где вы выдвинулись. Я упомянул о вас, чтобы вы имели возможность зарегистрироваться и пояснить, насколько соответствует действительности эта информация», - сказал Пашинян.
Граждане Армении, добавил он, должны владеть полными данными о госимуществе страны за последние 20 лет: «Народ Армении должен иметь ответ на один вопрос: почему 25-летняя государственность имеет бюджет всего в 2.7 миллиардов, и Республика Армения, по сути, не в состоянии удовлетворить свои самые насущные нужды, а в это время множество должностных лиц Армении купаются в богатстве».
Позже в беседе с журналистами Артак Саргсян заявил, что предоставленная оппозиционером информация не соответствует действительности.
В 2012-ом Саргсян был избран по мажоритарной системе в ереванском административном районе Арабкир. Также он намерен баллотироваться на парламентских выборах 2017г.