ՀՀԿ֊ի վստահված անձի քույրը դատապարտվել է լրագրողի աշխատանքը խափանելու համար
Մարտի 13-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Սուրեն Բաղդասարյանը մեղավոր է ճանաչել քաղաքացի Մարիամ Ավագյանին 2016թ․ հոկտեմբերի 2-ին Վանաձորի ավագանու ընտրությունների ժամանակ Araratnews.am-ի լրագրող Շողիկ Գալստյանի աշխատանքը խոչընդոտելու համար:
Ավագյանին պարտավորեցրել են 700 հազար դրամ տուգանք վճարել և մեկ տարով զրկել են ընտրական գործընթացների մեջ որևէ կերպ ներգրավվելու իրավունքից:
Մարիամ Ավագյանը թիվ 30/47 ընտրատեղամասում պարբերաբար խոչընդոտել է Գալստյանի աշխատանքը՝ խանգարելով նրան հարցազրույցներ անել և տեսանկարել: Ի վերջո, Ավագյանը ֆիզիկական բռնություն է կիրառել, ճանկռել լրագրողի ձեռքը և ջարդել բջջային հեռախոսը, որով լրագրողը նկարահանում էր:
«Մարիամ Ավագյանն այդ տեղամասի հետ կապ չուներ, սակայն առավոտից այդտեղ էր, օգնում էր ընտրողներին, զրուցում էր ՀՀԿ վստահված անձի հետ, որը իր հարազատ եղբայրն էր (Ռոման Ավագյան)»,- Epress.am-ին պատմել է Շողիկ Գալստյանը:
Մարիամ Ավագյանի նկատմամբ լրագրողի դեմ ֆիզիկական բռնություն գործադրելու մեղադրանք չի առաջադրվել, քանի որ դատաբժշկական փորձաքննությունն անցկացվել է դեպքից 15 օր հետո, վնասվածքը չի արձանագրվել:
Գույքը վնասելու մասով կողմերը հաշտվել են, քանի որ մեղադրյալը նոր հեռախոս է տրամադրել տուժողին:
«Մարիամ Ավագյանը դատարանում արդարանում էր, թե չի ցանկացել, որ ես նկարեմ իր առօրյան: Ինչքանով է ընտրությունն իր առօրյայի մաս կազմում, չգիտեմ», - ասել է լրագրողը:

Сестру доверенного лица от правящей в Армении партии осудили за препятствование работе журналиста
13 марта суд общей юрисдикции Лорийской области Армении признал виновной гражданку Мариам Авагян в препятствовании работе журналиста Araratnews.am Шохик Галстян в ходе выборов в Совет старейшин города Ванадзор.
Авагян обязали выплатить штраф в размере порядка 1440 долларов, на год лишив права каким-либо образом участвовать в избирательном процессе.
На избирательном участке 30/47 Авагян периодически препятствовала работе Галстян, мешала журналисту брать интервью и вести съемку. Также она расцарапала руку Галстян и сломала сотовый телефон, при помощи которого производилась съемка.
«Мариам Авагян не имела отношения к данному избирательному участку, но находилась там с утра, помогала избирателям, беседовала с доверенным лицом Республиканской партии Армении, своим родным братом », - рассказала Галстян в беседе с Epress.am.
Обвинения на основе примененного к журналисту насилия предъявлено не было, так как судмедэкспертизу провели по прошествии 15 дней, травму не зафиксировали.
Стороны договорились по части порчи имущества: обвиняемая предоставила пострадавшей новый телефон.
«В суде Мариам Авагян оправдывалась, мол, не хотела, чтобы я снимала ее повседневную жизнь. Насколько выборы составляют часть ее повседневной жизни, мне неизвестно», - заявила журналист.