3 ամսվա մեջ՝ 16 մահացության դեպք բանակում․ ՀՔԱՎ
2017 թվականի հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերում և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակում մահացել է 16 շարքային և պայմանագրային զինծառայող։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեային Վանաձորի գրասենյակի ուսումնասիրության համաձայն՝ մահացության 16 դեպքերից 8-ը զինադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով են, 2-ը՝ սպանության (զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտում), 2-ը՝ դժբախտ պատահարների (1-ը՝ ավտովթարի, 1-ը՝ շմոլ գազի թունավորումից), 1-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու և 1-ը՝ առողջական խնդիրների պատճառով։ Եվս մեկ դեպք տեղի է ունեցել դեռևս չբացահայտված հանգամանքներում։
Մահացության դեպքերից 4 տեղի է ունեցել Հայաստանում, իսկ 12-ը՝ Լեռնային Ղարաբաղում։
Ուսումնասիրության մեջ նշվում է, որ 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածում ևս գրանցվել է մահացության 16 դեպք, որոնցից 3-ը տեղի է ունեցել հրադադարի ռեժիմի խախատման, 3-ը՝ սպանության, 5-ը՝ դժբախտ պատահարի, 5-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու։
«2017 թվականին հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևնաքով մահվան դեպքերը մոտ 3 անգամ աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Իսկ սպանության և ինքնասպանության դեպքերը նվազել են համապատսխանաբար 1-ով և 4-ով։ Այսպիսով՝ սպանոթյան և ինքնասպանության դեպքերի ընդհանուր թիվը 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածում 8 էր, իսկ 2017-ին՝ 3», -նշված է ուսումնասիրության մեջ։

За 3 месяца в армянской армии зафиксировано 16 случаев смерти - заявление
В январе-марте 2017г. в ВС Армении и Армии обороны Карабаха умерли 16 рядовых и военнослужащих-контрактников. По данным ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, 8 случаев смерти из 16-ти произошли вследствие нарушения режима прекращения огня, 2 - убийства (нарушение правил обращения с оружием), 2 несчастных случая (ДТП и отравление угарным газом), 1 случай самоубийства или доведения до самоубийства, в другом случае смерть наступила по причине проблем со здоровьем. Обстоятельства еще одного инцидента пока не установлены.
4 случая смерти зафиксировано в Армении, 12 - в Нагорном Карабахе.
В исследовании говорится, что за тот же период 2016г. также было зафиксировано 16 смертей: вследствие нарушения режима прекращения огня - 3, убийства - 3, несчастные случаи - 5, самоубийство или доведение до самоубийства - 5.
"По сравнению с тем же промежутком времени прошлого года, в 2017-ом почти втрое выросло количество смертей вследствие нарушения режима прекращения огня. Случаи убийств и самоубийств сократились на 1 и 4, соответственно. Таким образом, общее число убийств и самоубийств в 2016-ом составило 8, в 2017г. - 3", - говорится в исследовании.