3 ամսվա մեջ՝ 16 մահացության դեպք բանակում․ ՀՔԱՎ
2017 թվականի հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերում և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակում մահացել է 16 շարքային և պայմանագրային զինծառայող։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեային Վանաձորի գրասենյակի ուսումնասիրության համաձայն՝ մահացության 16 դեպքերից 8-ը զինադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով են, 2-ը՝ սպանության (զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտում), 2-ը՝ դժբախտ պատահարների (1-ը՝ ավտովթարի, 1-ը՝ շմոլ գազի թունավորումից), 1-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու և 1-ը՝ առողջական խնդիրների պատճառով։ Եվս մեկ դեպք տեղի է ունեցել դեռևս չբացահայտված հանգամանքներում։
Մահացության դեպքերից 4 տեղի է ունեցել Հայաստանում, իսկ 12-ը՝ Լեռնային Ղարաբաղում։
Ուսումնասիրության մեջ նշվում է, որ 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածում ևս գրանցվել է մահացության 16 դեպք, որոնցից 3-ը տեղի է ունեցել հրադադարի ռեժիմի խախատման, 3-ը՝ սպանության, 5-ը՝ դժբախտ պատահարի, 5-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու։
«2017 թվականին հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևնաքով մահվան դեպքերը մոտ 3 անգամ աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Իսկ սպանության և ինքնասպանության դեպքերը նվազել են համապատսխանաբար 1-ով և 4-ով։ Այսպիսով՝ սպանոթյան և ինքնասպանության դեպքերի ընդհանուր թիվը 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածում 8 էր, իսկ 2017-ին՝ 3», -նշված է ուսումնասիրության մեջ։

16 Soldiers Died in Armenia and Karabakh Armies in First Three Months of 2017
Sixteen servicemen have died in Armenia's Armed Forces (4) and the Nagorno-Karabakh Defense Army (12) in the first three months of 2017, according to a report issued on Tuesday by the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office (HCAV).
Eight of the servicemen, HCAV said, were killed in ceasefire violations; the remaining deaths were attributed by military officials to a group of causes – suicide, breach of combat duty rules, carbon monoxide poisoning, accident. The circumstances of one soldier's death still remain unknown.
The number of army deaths, the report added, remained unchanged compared with the same period last year; meanwhile, the number of deaths in ceasefire violations has nearly tripled - from 3 in 2016 to 8 this year, whereas the suicide rate in the army decreased in 2017 from 8 to 3 deaths.