Խաղաղությունը և Լևոն Տեր -Պետրոսյանի էլեգանտ հեռանալը
Արթուր Մինասյանը ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո ֆեյսբուքյան իր էջում արտատպել է իր մարտի 22-ի գրառումը Լևոն Տեր֊Պետրոսյանի, Կոնգրես֊ՀԺԿ դաշինքի քարոզարշավի, խաղաղության գաղափարի մասին։
ՀԱԿ-ն ամենայն հավանականությամբ խորհրդարան չի անցնելու: Դա ակնհայտ էր դեռ քարոզչության մեկնարկից առաջ ու դրանից էլ ավելի առաջ անգամ, իսկ հիմա, երբ քվեարկությանը մնացել ա մոտ 10 օր, դա էլ ավելի ակնհայտ ա: Տեր-Պետրոսյանն էլ դա շատ լավ հասկանում էր: Սա էր պատճառը, որ խաղաղությունը հռչակեց ընտրություններին մասնակցության լոզունգ: Քաղաքական արենայից էլեգանտ ա պետք հեռանալ, իսկ ով-ով՝ Տեր-Պետրոսյանը դա շատ լավ անել գիտի:
Ղարաբաղի հարցը լուծած սերունդները կասեն՝ Հայաստանի հիմնադիր նախագահ, որը երկու անգամ էլ քաղաքական դաշտից հեռացավ՝ չհասկացված լինելով խաղաղությունը չգնահատող ժողովրդի մեծամասնության կողմից, լինելով իր ժամանակից շատ առաջ: Դե իսկ Կոնգրեսի՝ իբրև կազմակերպության գոյատևման մինիմալ ապագան էլ ապահովվում է. խաղաղությունը մի թեմա ա, որ մշտապես ակտուալ ա: Կլինեն արտախորհրդարանական՝ անունով կուսակցություն, էությամբ հասարակական կազմակերպություն: Peacebuilding-ի: Խաղաղարարական գրանտներ էլ գուցե ստանան, եթե հաջողացնեն կուսակցությանը կից հ/կ-ներ ստեղծել: Կարճ ասած՝ կմնան հասարակական ջրի երեսին ինչ-որ կերպ: Մինչև ավելի լավ ժամանակներ:
Սա, իհարկե, Տեր-Պետրոսյանի պլան մինիմումն ա, թեև հենց էս տարբերակն ա կարծես աշխատում: Պլան մաքսիմումը կլիներ 7 տոկոսը: Կարելի էր, իրականում, խաղաղության լոզունգով 7 տոկոս ստանալ ու կուսակցությունը պահել քաղաքական արենայում: Խաղաղության լոզունգի համար թե՛ ներսում, թե՛ դրսերում առնվազն 7 տոկոսանոց Կոնգրեսի խմբակցություն լինելու շահագրգիռ մարդիկ/ուժեր/պետություններ կան: Բայց այդ 7 տոկոսը նկարել ու սկուտեղի վրա մատուցել Կոնգրեսին ոչ ոք չի կարող: Աջակցել՝ այո, օժանդակել՝ այո, քվեները չխլել՝ այո, բայց Կոնգրեսը ի՛նքը պիտի 7 տոկոս՝ մոտ 70-80 հազար մարդու համոզի ձայն տալ իրեն: Իսկ դրա համար որակյալ քարոզչություն ա պետք, ոչ թե էն ոչ պրոֆեսիոնալ զավեշտը, որն իրականացնում են Տեր-Պետրոսյանի շուրջը հավաքվածները:
Տեր-Պետրոսյանն առավելագույն հնարավորն արեց իր կուսակցության համար: Կուսակցությունն ապաշնորհ դուրս եկավ: Թե ինչու էդքան տաղանդավոր ու հանճարեղ մարդու կողքին էտքան անտաղանդ մարդիկ են հավաքված՝ այլ հարց ա: Ափսոս, որ Կոնգրեսը կընկնի 2000-ականների ՀՀՇ-ի օրին:

Примирение и элегантный уход Левона Тер-Петросяна
Журналист Артур Минасян перепостил на своей странице в "Фейсбук"-е свой пост от 22 марта о первом президенте, лидере "Армянского национального конгресса" Левоне Тер-Петросяне, предвыборной кампании союза "Конгресс-Народная партия Армении" и идее о мире. Напомним, что девиз союза к парламентским выборам гласил "Мир. Примирение. Добрососедство".
По всей вероятности, в парламент АНК не пройдет. Это было очевидно еще до начала агитации и даже раньше, а теперь, когда до дня голосования осталось дней 10, это еще очевиднее. Тер-Петросян это прекрасно понимал. Вот почему он провозгласил мир лозунгом к парламентским выборам. Уходить с политической арены нужно элегантно, уж кто-кто, а Тер-Петросян умеет это делать.
Поколения, которые решат карабахский конфликт, скажут: президент-основатель Армении, который оба раза уходил из политики, будучи непонятым неценящим мир большинством народа, намного опережая свое время. Ну, и минимальный уровень выживания Конгресса в будущем обеспечивается: мир - всегда актуальная тема. Будут внепарламентские по своему имени партии, по сути - общественные организации. Peacebuilding. Возможно, и гранты на миротворчество получат, если им удастся создать общественные организации при партии. Короче говоря, каким-то образом останутся на поверхности общественной воды. До лучших времен.
Это, конечно, план-минимум Тер-Петросяна, хотя, похоже, срабатывает именно этот вариант. План-максимум выражался бы в 7 процентах . На самом деле, под лозунгом мира можно было получить 7% и оставить партию на политической арене. Для лозунга о мире как внутри страны, так и за ее пределами есть 7% людей/сил/государств, заинтересованных в том, чтобы Конгресс был фракцией. Но никто не может нарисовать эти 7% и преподнести их Конгрессу на блюдечке. Поспособствовать - да, оказать содействие - да, но Конгресс сам должен уговорить 7% - порядка 70-80 тысяч человек - отдать ему свои голоса. А для этого нужна качественная агитация, а не тот непрофессиональный водевиль, организованный сплочившимися вокруг Тер-Петросяна.
Тер-Петросян сделал для своей партии максимально возможное. Партия оказалась бездарной. Почему вокруг такого талантливого и гениального человека собрались настолько бездарные люди - это другой вопрос. Жаль, что Конгресс ждет участь Армянского общенационального движения 2000-х.