Խաղաղությունը և Լևոն Տեր -Պետրոսյանի էլեգանտ հեռանալը
Արթուր Մինասյանը ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո ֆեյսբուքյան իր էջում արտատպել է իր մարտի 22-ի գրառումը Լևոն Տեր֊Պետրոսյանի, Կոնգրես֊ՀԺԿ դաշինքի քարոզարշավի, խաղաղության գաղափարի մասին։
ՀԱԿ-ն ամենայն հավանականությամբ խորհրդարան չի անցնելու: Դա ակնհայտ էր դեռ քարոզչության մեկնարկից առաջ ու դրանից էլ ավելի առաջ անգամ, իսկ հիմա, երբ քվեարկությանը մնացել ա մոտ 10 օր, դա էլ ավելի ակնհայտ ա: Տեր-Պետրոսյանն էլ դա շատ լավ հասկանում էր: Սա էր պատճառը, որ խաղաղությունը հռչակեց ընտրություններին մասնակցության լոզունգ: Քաղաքական արենայից էլեգանտ ա պետք հեռանալ, իսկ ով-ով՝ Տեր-Պետրոսյանը դա շատ լավ անել գիտի:
Ղարաբաղի հարցը լուծած սերունդները կասեն՝ Հայաստանի հիմնադիր նախագահ, որը երկու անգամ էլ քաղաքական դաշտից հեռացավ՝ չհասկացված լինելով խաղաղությունը չգնահատող ժողովրդի մեծամասնության կողմից, լինելով իր ժամանակից շատ առաջ: Դե իսկ Կոնգրեսի՝ իբրև կազմակերպության գոյատևման մինիմալ ապագան էլ ապահովվում է. խաղաղությունը մի թեմա ա, որ մշտապես ակտուալ ա: Կլինեն արտախորհրդարանական՝ անունով կուսակցություն, էությամբ հասարակական կազմակերպություն: Peacebuilding-ի: Խաղաղարարական գրանտներ էլ գուցե ստանան, եթե հաջողացնեն կուսակցությանը կից հ/կ-ներ ստեղծել: Կարճ ասած՝ կմնան հասարակական ջրի երեսին ինչ-որ կերպ: Մինչև ավելի լավ ժամանակներ:
Սա, իհարկե, Տեր-Պետրոսյանի պլան մինիմումն ա, թեև հենց էս տարբերակն ա կարծես աշխատում: Պլան մաքսիմումը կլիներ 7 տոկոսը: Կարելի էր, իրականում, խաղաղության լոզունգով 7 տոկոս ստանալ ու կուսակցությունը պահել քաղաքական արենայում: Խաղաղության լոզունգի համար թե՛ ներսում, թե՛ դրսերում առնվազն 7 տոկոսանոց Կոնգրեսի խմբակցություն լինելու շահագրգիռ մարդիկ/ուժեր/պետություններ կան: Բայց այդ 7 տոկոսը նկարել ու սկուտեղի վրա մատուցել Կոնգրեսին ոչ ոք չի կարող: Աջակցել՝ այո, օժանդակել՝ այո, քվեները չխլել՝ այո, բայց Կոնգրեսը ի՛նքը պիտի 7 տոկոս՝ մոտ 70-80 հազար մարդու համոզի ձայն տալ իրեն: Իսկ դրա համար որակյալ քարոզչություն ա պետք, ոչ թե էն ոչ պրոֆեսիոնալ զավեշտը, որն իրականացնում են Տեր-Պետրոսյանի շուրջը հավաքվածները:
Տեր-Պետրոսյանն առավելագույն հնարավորն արեց իր կուսակցության համար: Կուսակցությունն ապաշնորհ դուրս եկավ: Թե ինչու էդքան տաղանդավոր ու հանճարեղ մարդու կողքին էտքան անտաղանդ մարդիկ են հավաքված՝ այլ հարց ա: Ափսոս, որ Կոնգրեսը կընկնի 2000-ականների ՀՀՇ-ի օրին:

Peace and Levon Ter-Petrosyan's Elegant Exit from Politics
Journalist Artur Minasyan's Facebook post from March 22 regarding the then-upcoming Armenian parliamentary elections, first president Levon Ter-Petrosyan and his idea of peace, and the election campaign carried out by the Armenian National Congress - People's Party of Armenia opposition bloc.
Armenian National Congress, in all likelihood, will not take up seats in the National Assembly. It has been evident since the start of the election campaign and even before that; and now, when there are only ten days left to the elections, it is even more obvious. Ter-Petrosyan himself was perfectly aware of that. And that is the reason why he proclaimed peace as his campaign slogan. One should exit the political arena elegantly, and nobody does it better than Ter-Petrosyan.
The generations to solve the Karabakh conflict will call him the founding president of Armenia who twice left politics, being misunderstood by the majority of the people who do not value peace, far ahead of his time. And as for the Congress, the minimum level of its survival in the future is guaranteed: peace is always a relevant topic. They will be an extra-parliamentary party in name but in essence - a public organization. Of peace-building. They might even get peacemaking grants if they manage to found nonprofits under the party. In short, they will somehow remain on the surface of public water. Until better times.
This, of course, is Ter-Petrosyan plan minimum; although it seems to work well enough. The plan maximum would be the 7 percent threshold . They could, in fact, get their 7 percent and keep the party in the political arena using the peace slogan. Both within and outside the country, there are 7 percent of people/forces/states interested in making the Congress a faction for the sake of peace. But no one can draw these 7 percent and present them to the Congress on a silver platter. To support – yes, to contribute – of course, not to steal the votes – yes; but the Congress itself has to persuade these 7 percent – about 70-80 thousand people – to give their votes to the party. And this requires a quality campaign, not the unprofessional vaudeville carried out by those around Ter-Petrosyan.
Ter-Petrosyan has done his very best for his party. But the party proved worthless. As to why such a talented and ingenious person is surrounded by such inept people, that is a completely different story. It's a pity that the Congress is bound to suffer the same fate as the of 2000s.