«ՀՀԿ իրավունքների պաշտպան»․ ակցիա օմբուդսմենի ասուլիսի ժամանակ
Ակցիան չի ստիպել Թաթոյանին ընդհատել ասուլիսը, նա շարունակել է խոսել, իսկ նրա աշխատակիցը սեղանից պոկել է լուսանկարները։
Ասուլիսի ավարտից քիչ անց օմբուդսմենի գրասենյակը դեպքի առնչությամբ հայտարարություն է տարածել․ «Անդրադառնալով իմ ասուլիսի ընթացքում քաղաքացիական հասարակության գործողություններին՝ ուզում եմ նշել, որ խորապես վստահ եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը ենթադրում է նաև քննադատություններ և անհամաձայնության նման դրսևորումներ: Բազմիցս նշել եմ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակություն դերի բարձրացման անհրաժեշտությունը. նորմալ եմ համարում, որ ինքս էլ կարող եմ որոշ շրջանակների կողմից քննադատության ենթարկվել: Մարդու իրավունքների պաշտպանը, անկախ ցանկացած հանգամանքից, գործել և շարունակելու է գործել բացառապես օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում՝ տուրք չտալով այս կամ այն կողմի հնչեցրած դիրքորոշումներին: Ուղղախոսությունն ավելի թանկ է, քան պոպուլիզմը»։
Նշենք, որ Թաթոյանը պաշտոնավարում է 2016 թվականից փետրվարից, նրա թեկնածությունն առաջարկել էր իշխող Հանրապետական կուսակցությունը․ նա ԱԺ֊ում ըտրվել էր 96 կողմ, 7 դեմ և 4 անվավեր ձայների հարաբերակցությամբ։
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի հուլիսին «Սասնա ծռեր» խմբի անդամները գրավել էին Էրեբունի թաղամասում գտնվող Ոստիկանության պարեկապահակային գունդը, իսկ խմբի աջակիցներն այդ ընթացքում ցույցեր են անցկացրել Ազատության հրապարակում, Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում, որոնց ժամանակ բռնության են ենթարկվել ոստիկանների կողմից։ Իրավապահների գործողությունների հետևանքով տասնյակ մարդիկ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով հոսպիտալացվել են։

Омбудсмена Армении окрестили защитником прав правящей партии
В пятницу, 21 апреля, Защитник прав человека, бывший замминистра юстиции Арман Татоян представлял на пресс-конференции доклад о событиях июля 2016 года, когда в зал вошла группа людей и прикрепила к его столу фотографии, отображающие действия стражей правопорядка в ходе июльских протестов. На одном из фото видно, как замначальника полиции Армении Левон Ераносян бросает гранату в направлении демонстрантов. На другом изображен пострадавший от действий полиции молодой человек, лежащий с окровавленным носом. Помимо фотографий, организаторы акции оставили здесь же плакат с надписью «Защитник прав РПА» (правящей Республиканской партии Армении).
Схожая надпись появилась и на вывеске у входа в здание.
Омбудсмен не прервал встречу с журналистами и прожолжал выступать, в то время, как фото были сорваны одним из сотрудников офиса.
Позже офис распространил заявление: «Комментируя действия гражданского общества в ходе моей пресс-конференции, хочу отметить, что глубоко уверен, что работа Защитника прав человека предполагает и критику, и подобные проявления несогласия. Я неоднократно заявлял о необходимости повышения роли гражданского общества. Считаю нормальным, что и сам могу подвергаться критике определенных кругов. Защитник прав человека, несмотря ни на что, действовал и будет продолжать действовать исключительно в рамках наделенных ему законом полномочий, не обращая внимания на позиции той или иной стороны».
Татоян занял должность в феврале 2016 года, его кандидатуру предложила Республиканская партия. 96 депутатов проголосовали за, 7 против, 4 голоса были признаны недействительными.
В июле 2016-ого члены группы «Сасна Црер» захватили полк патрульно-постовой службы полиции, а их единомышленники начали протесты на площади Свободы, на улице Хоренаци и в районе Сари Тах, в ходе которых подверглись насилию со стороны полицейских. Вследствие действий правоохранителей были госпитализированы десятки людей с телесными повреждениями различной степени тяжести.