Առևտրի կենտրոնների աշխատակիցները պնդում են՝ հարկային տեռորի զոհ են
Այսօր երևանյան մի քանի տոնավաճառների հարյուրավոր աշխատողներ (հիմնականում «Առինջ մոլ» առևտրի կենտրոնից) ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ցույց են անցկացրել՝ հանդիպում պահանջելով ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ։
Ակցիայի մասնակից առևտրականները պնդում են, որ արդեն մի քանի օր է ինչ հարկային մարմինները իրենց տեռորի են ենթարկում, ստուգումներ են իրականացնում տոնավաճառներում՝ պահանջելով փաստաթղթեր ներկայացնել։
Ռուզաննա Քիչյանը, որն աշխատում է «Առինջ մոլ» առևտրի կենտրոնում, Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ հարկայինի աշխատողները մոտենում են իրենց և որոշակի գումար են պահանջում, իսկ չտալու դեպքում սպառնում են «հանգիստ չթողել»։
«Մոտենում են, ասում են՝ 100 հազար դրամ տուգանք գրենք, գնացեք մուծեք, մենք ձեզ էլ չենք կպնի։ Բայց մենք 100 հազար չենք աշխատում, որ մի հատ էլ հենց ընենց տանենք, փող մուծենք։ Ես հենց էդ խնդրի պատճառով 2 տարի առաջ հագուստի խանութս փակեցի։ Հիմա էլ աշխատում ենք «Առինջ մոլ»-ում, հարկայինը գալիս, ասում ա, պետք ա շատ գումար տպես կտրոնով, որ ամսական շատ հարկ վճարես։ Իրանք աբսուրդային թիվ են կրակում ու ասում են՝ պիտի վճարես»,- նշել է Ռուզաննան։
Նրա խոսքով՝ հարկային ահաբեկումն ահագնացել է վերջին 3 օրվա ընթացքում, երբ հարկայինի աշխատողները սկսել են իրենց պայուսակները ստուգել․ «Ես իմ ոչ աշխատանքային օրերին գնացել էի «Առինջ մոլ», որովհետև մեր տանը մոտ ա, և առանց պատճառաբանության հարկայինի աշխատողները սկսեցին պայուսակս ու գրպաններս խուզարկել, հետո էլ ամուսնուս մեքենան էին ստուգում, ինչ տեսնում են ասում են էս որտեղից, ինչից։ Իրանք ինչ իրավունք ունեն մտնեն իմ գրպանները»։
«Առինջ մոլում» աշխատողները նշում էին, որ իրենք չեն աշխատելու մինչև չլուծվի խնդիրը։
Առևտրականներից մի քանիսը կարծիք են հայտնել, որ նման գործելաոճը ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ծախսված գումաները հետ բերելու միջոց է։
«Ընտրությունները վերջացան, իրանք երևի մի քիչ գումար ծախսեցին, հիմա էլ եկել են ժողովրդի ջանից հանելու։ Իրանք փորձում են ամեն մեկի մոտ մի սխալ գտնեն ու տուգանեն»,- նշել է «Առինջ մոլ»-ի մեկ այլ աշխատող Լուսինե Հարությունյանը։
Նշենք, որ «Ժամանակ» օրաթերթն իր այսօրվա համարում գրել էր, թե վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հարկային մարմինների ուշադրությունը սևեռել է «Փեթակ», «Սուրմալու», «Առինջ մոլ» առևտրի կենտրոնների վրա․ հարկայինի աշխատակիցները գնում են այդ առևտրի կենտրոններ և տեղի-անտեղի անհանգստացնում են աշխատողներին, սպառնում, թե կտուգանեն: Ըստ թերթի՝ պատճառն այն է, որ վարչապետը փորձում է հիշյալ առևտրի կենտրոնների աշխատակիցներին բերել իր և ռուսաստանցի հայազգի գործարար Սամվել Կարապետյանի միջոցներով կառուցվող նոր առևտրի կենտրոն, որը գործելու է «Փեթակ» առևտրի կենտրոնի հարևանությամբ:

Hundreds of shopkeepers in various Yerevan shopping centers today held a demonstration outside the government offices demanding a meeting with prime minister Karen Karapetyan. The protesters claim that the Armenian tax authorities have been terrorizing them for the past several days by carrying out inspections at their shops and demanding their documents.
Ruzanna Kichyan, who works at Arinj Mall, said in conversation with Epress.am that officials from tax services demand money from the shopkeepers, otherwise threatening not to “leave them alone.”
“They just come up to us and say they'll write a 100-thousand dram fine and will 'not touch' us if we pay it. We don't even make 100 thousand, where are we supposed to get this money from? I closed a clothing store 2 years ago because of a similar issue. Now I work at Arinj Mall, and the tax services tell me I have to print large-sum checks to pay more taxes. They just come up with an absurd amount and demand that we pay it,” Kichyan complained.
According to the woman, “the tax terror” has intensified over the past 3 days, with the tax officials inspecting their bags; “I went to Arinj Mall on my day off because it's close to my house, and the tax officials began searching my bag and pockets without any explanation whatsoever. Then they searched my husband's car. What right do they have to search my pockets?”
The Arinj Mall shopkeepers collectively announced today that they would not go back to work until the issue is resolved. Some of the protesters even expressed the conviction that “the authorities are trying to get back the money they spent on bribes during the parliamentary elections.”
Note, the Zhamanak dialy wrote in its Friday issue that Armenian prime minister Karen Karapetyan has ordered the tax services to “keep their eyes” on Yerevan's Petak, Surmalu, and Arinj Mall shopping centers; over the past days, tax inspectors have been visiting the aforementioned centers and groundlessly threatening to fine the workers. According to the paper, the reason is that prime minister Karapetyan is trying to entice the shopkeepers in these malls to move to the soon to be opened shopping center, which is being built on his and Russian businessman Samvel Karapetyan's joint funds.