«Ծառուկյան» դաշինքի անդամները հրաժարվեցին հրաժարվել մանդատներից
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր՝ մայիսի 3-ին, բավարարել է «Ծառուկյան» դաշինքի համամասնական ցուցակով ընտրված, սակայն ինքնաբացարկի մասին դիմում ներկայացրած թեկնածուների նոր դիմումները՝ ինքնաբացարկից հրաժարվելու և պատգամավորական մանդատ ստանալու ցանկության մասին։ Դիմումատուները, որոնց թիվը երկու օրվա ընթացքում ավելանում էր և դահլիճում որոշման հրապարակման պահին հասավ 12֊ի, պնդում էին, որ իրենք տեղյակ չեն եղել, որ իրենց անունից ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացվել և չեն էլ ցանկանում խոսել այն մասին, թե ո՞վ և ինչպե՞ս է դա արել։
Դիմումները հետ վերցնելու եկած թեկնածուները և նրանց պաշտպանները պնդում էին, որ ԿԸՀ է ներկայացվել 2017 թվականի փետրվարին ստորագրված փաստաթղթեր այն մասին, որ իրենք հանում են ընտրույթուններից իրենց թեկնածությունը։
«Իսկ հիմա թեկնածությունից հրաժարվելու դիմում ներկայացվել է որպես մանդատից հրաժարվելու դիմում։ Իսկ փետրվարին մարդը չէր կարող իմանալ ապրիլին ընտրվելու է, թե՝ ոչ։ Անտրամաբանական է»,֊ ասել է դիմումատու Սերգեյ Բագրատյանի փաստաբան Հարություն Հարությունյանը։
Այն հարցին, թե փետրվարին ինչո՞ւ են նման դիմում ստորագրել, Հարությունյանը ասաց․ «Դա արվում է զուտ նրա համար, որ եթե հիվանդության կամ հանրապետությունում չլինելու պատճառով չեն կարող մասնակցել ընտրություններին, չլինեն ցուցակներում»։
Նապալեոն Ազիզյանի փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանն այլ պատճառ է բերում․ «Ստորագրել է, քանի որ ընտրություններին մասնակցելու նպատակ չուներ, քանի որ միջոցներ չուներ։ Բայց պարոն Ծառուկյանը ֆինանսավորեց, էդ հնարավորությունն ընձեռեց»։
«Ծառուկյանը ֆինանսավորեց, հետո որոշեց, որ Ազիզյանը պիտի խորհրդարանում չլինի՞», հարցրել է լրագրողներից մեկը։
Հովհաննիսյանը, ինչպես ավելի վաղ այլ փաստաբանները, խուսափել է «քաղաքական բնույթի հարցերից»՝ ասելով․ «Սա քաղաքականություն ա, ես չեմ կարող ասել, թե Ծառուկյանն է որոշել, թե ով է որոշել»։
Արդյոք ներկայացված դիմումները մանդատից հրաժարվելու դիմումներ էին, թե ոչ․ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը ոչ հստակ, լղոզված պատասխան է տվել․ «Դրանց բովանդակությունից ակնհայտ է, որ դրանք վերաբերում էին մանդատներից հրաժարվելուն։ Դիմումից պետք է ընկալել դրա բովանդակային կողմը, բովանդակային շեշտադրումները»։
ԿԸՀ֊ն որոշել է, որ 12 դիմումատուներից 8-ը կստանան մանդատներ՝ Սերգեյ Բագրատյան, Խաչիկ Մանուկյան, Նապոլեոն Ազիզյան, Արարատ Զուրաբյան, Վահան Կարապետյան, Հարություն Ղարագյոզյան, Արտյոմ Ծառուկյան, Արթուր Մանուկյան։
4 հոգի՝ Հրանտ Դավթյան, Ալիկ Եղիկյան, Մուշեղ Սաղաթելյան և Մանուկ Սուքիասյան, մանդատ չեն ստանա․ Մուկուչյանի խոսքով՝ դա պարզ է դարձել «Ծառուկյան» դաշինքի ստացած ձայների հաշվարկից հետո։

Члены блока «Царукян» отказались отказаться от депутатских мандатов
3 мая Центризбирком удовлетворил новые заявления избравшихся по пропорциональному списку блока «Царукян», однако подавших заявления о самоотводе кандидатов: они отказались от самоотвода, выразив желание получить депутатский мандат. Заявители, количество которых росло в течение двух дней и на момент оглашения решения в зале достигло 12-ти, утверждали: им не было известно, что от их имени подано заявление о самоотводе, кроме того, они и говорить не хотят о том, кто и как это сделал.
Прибывшие с целью отозвать заявления кандидаты и их адвокаты говорят, что ЦИК были представлены подписанные в феврале 2017г. документы о том, что они снимают свои кандидатуры с парламентских выборов. «А теперь заявления о снятии кандидатуры представлены в качестве отказа от мандата. Человек не мог знать в феврале, будет ли он избран в апреле. Это нелогично», - считает Арутюн Арутюнян, адвокат заявителя Сергея Багратяна.
На вопрос, почему в феврале они подписали подобные заявления, Арутюнян ответил: «Это делается только потому, что в случае болезни или отсутствия из страны участвовать в выборах они не могут, чтобы их не было в списках».
Адвокат Наполеона Азизяна Лерник Ованисян привел иную причину: «Подписал, так как за неимением средств не преследовал цели участвовать в выборах. Но господин Царукян профинансировал, предоставил такую возможность».
«Царукян профинансировал, а потом решил, что Азизяна не должно быть в парламенте?», - уточнили журналисты. Однако Ованисян, как это ранее сделали другие адвокаты, не стал отвечать на «вопросы политического характера»: «Это политика. Я не могу сказать, Царукян принял такое решение или кто-то еще».
На вопрос о том, говорилось ли в поданных заявлениях об отказе от мандатов, председатель ЦИК Тигран Мукучян дал расплывчатый ответ. «Судя по содержанию, очевидно, что в них говорилось об отказе от мандатов. В заявлении нужно обращать внимание на его содержательную сторону, делать акцент на содержание».
Центральная избирательная комиссия решила, что мандаты получат 8 из 12-ти заявителей: Сергей Багратян, Хачик Манукян, Наполеон Азизян, Арарат Зурабян, Ваган Карапетян, Арутюн Гарагезян, Артем Царукян, Артур Манукян.
Мандаты не получат Грант Давтян, Алик Егикян, Мушег Сагателян и Манук Сукиасян. По словам Мукучяна, это стало ясно после подсчета голосов блока «Царукян».