«Ծառուկյան» դաշինքի անդամները հրաժարվեցին հրաժարվել մանդատներից
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր՝ մայիսի 3-ին, բավարարել է «Ծառուկյան» դաշինքի համամասնական ցուցակով ընտրված, սակայն ինքնաբացարկի մասին դիմում ներկայացրած թեկնածուների նոր դիմումները՝ ինքնաբացարկից հրաժարվելու և պատգամավորական մանդատ ստանալու ցանկության մասին։ Դիմումատուները, որոնց թիվը երկու օրվա ընթացքում ավելանում էր և դահլիճում որոշման հրապարակման պահին հասավ 12֊ի, պնդում էին, որ իրենք տեղյակ չեն եղել, որ իրենց անունից ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացվել և չեն էլ ցանկանում խոսել այն մասին, թե ո՞վ և ինչպե՞ս է դա արել։
Դիմումները հետ վերցնելու եկած թեկնածուները և նրանց պաշտպանները պնդում էին, որ ԿԸՀ է ներկայացվել 2017 թվականի փետրվարին ստորագրված փաստաթղթեր այն մասին, որ իրենք հանում են ընտրույթուններից իրենց թեկնածությունը։
«Իսկ հիմա թեկնածությունից հրաժարվելու դիմում ներկայացվել է որպես մանդատից հրաժարվելու դիմում։ Իսկ փետրվարին մարդը չէր կարող իմանալ ապրիլին ընտրվելու է, թե՝ ոչ։ Անտրամաբանական է»,֊ ասել է դիմումատու Սերգեյ Բագրատյանի փաստաբան Հարություն Հարությունյանը։
Այն հարցին, թե փետրվարին ինչո՞ւ են նման դիմում ստորագրել, Հարությունյանը ասաց․ «Դա արվում է զուտ նրա համար, որ եթե հիվանդության կամ հանրապետությունում չլինելու պատճառով չեն կարող մասնակցել ընտրություններին, չլինեն ցուցակներում»։
Նապալեոն Ազիզյանի փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանն այլ պատճառ է բերում․ «Ստորագրել է, քանի որ ընտրություններին մասնակցելու նպատակ չուներ, քանի որ միջոցներ չուներ։ Բայց պարոն Ծառուկյանը ֆինանսավորեց, էդ հնարավորությունն ընձեռեց»։
«Ծառուկյանը ֆինանսավորեց, հետո որոշեց, որ Ազիզյանը պիտի խորհրդարանում չլինի՞», հարցրել է լրագրողներից մեկը։
Հովհաննիսյանը, ինչպես ավելի վաղ այլ փաստաբանները, խուսափել է «քաղաքական բնույթի հարցերից»՝ ասելով․ «Սա քաղաքականություն ա, ես չեմ կարող ասել, թե Ծառուկյանն է որոշել, թե ով է որոշել»։
Արդյոք ներկայացված դիմումները մանդատից հրաժարվելու դիմումներ էին, թե ոչ․ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը ոչ հստակ, լղոզված պատասխան է տվել․ «Դրանց բովանդակությունից ակնհայտ է, որ դրանք վերաբերում էին մանդատներից հրաժարվելուն։ Դիմումից պետք է ընկալել դրա բովանդակային կողմը, բովանդակային շեշտադրումները»։
ԿԸՀ֊ն որոշել է, որ 12 դիմումատուներից 8-ը կստանան մանդատներ՝ Սերգեյ Բագրատյան, Խաչիկ Մանուկյան, Նապոլեոն Ազիզյան, Արարատ Զուրաբյան, Վահան Կարապետյան, Հարություն Ղարագյոզյան, Արտյոմ Ծառուկյան, Արթուր Մանուկյան։
4 հոգի՝ Հրանտ Դավթյան, Ալիկ Եղիկյան, Մուշեղ Սաղաթելյան և Մանուկ Սուքիասյան, մանդատ չեն ստանա․ Մուկուչյանի խոսքով՝ դա պարզ է դարձել «Ծառուկյան» դաշինքի ստացած ձայների հաշվարկից հետո։

Armenia's Central Election Commission today granted the appeals filed by eight men who were elected to the Armenian parliament on the Tsarukyan bloc ticket challenging bloc leader, businessman Gagik Tsarukyan's decision to give their parliament seats to other candidates. The applicants, the total number of whom equaled 12, claimed that the relinquishment letters previously submitted to the CEC by the alliance leadership had not actually been signed by them. They further added that they hadn't even been aware that such letters had been submitted on their behalf.
Speaking to reporters after the issuance of the CEC decision, the applicants who successfully reinstated their mandates, and their lawyers said the Commission had in fact been presented with documents signed by the then-candidates in February, according to which they were withdrawing their candidatures from the April 2 parliamentary elections.
“These old candidature withdrawal applications were presented to the CEC as a request for mandate relinquishment. But these men could not know in February whether they would be elected in April. It's illogical,” Harutyun Harutyunyan, a lawyer for reinstated deputy Sergey Bagratyan, told reporters.
When asked why the candidates had signed withdrawal applications in the first place, Harutyunyan said; “It's a routine document; so that in case of illness or absence from the country the candidates are not on the lists during the elections.”
Deputy Napoleon Azizyan's lawyer, Lernik Hovhannisyan, in turn, explained; “He signed the application because he did intend to participate in the election for lack of funds. But Tsarukyan financed him and gave him the opportunity to.”
“Tsarukyan financed Azizyan and then decided that he should not be in the parliament?” one of the reporters asked Hovhannisyan, who, as other lawyers before him, avoided answering “political questions.”
“This is politics. I can't say whether the decision was made by Tsarukyan or someone else,” he said.
CEC chairman Tigran Mukuchyan, for his part, gave a vague response when asked by reporters whether the submitted applications were for candidature withdrawal or mandate relinquishment. “Judging by their content, it is obvious that they were mandate resignations. The focus should be on the content side of the applications,” Mukuchyan said.
According to the CEC chairman, the Commission had decided to reinstate 8 of the 12 applicants because the other 4 “were not actually elected to the parliament in the first place.”