Դատապարտյալն ահազանգել է՝ իրեն սպառնացել է բանտի ղեկավարությունը
«Արմավիր» ՔԿՀ֊ի ղեկավարությունը բանտի 11 աշխատակիցների միջոցով սպառնացել է դատապարտյալ Արմեն Շամիրյանը։ Այս մասին վերջինս հունիսի 21-ին հեռախոսազանգով հայտնել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին։
«Փոխանցում են պետի բառերը. եթե շարունակես դիմումներ գրել, բողոքել, քո համար վատ հետևանքներ կլինեն», - ասել է դատապարտյալը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ տարածքում տեղադրված տեսանկարահանող սարքերն արձանագրել են ՔԿՀ աշխատակիցների այցն իր խուց:
Տեղի ունեցածի ուղղությամբ ծառայողական քննություն իրականցնելու հարցով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ահազանգն ստանալու հաջորդ օրն իսկ գրությամբ դիմել է ՀՀ Արդարադատության նախարարություն:
Նախարարության Քրեակատարողական վարչությունը գրությանն արձագանքել է ավելի քան 1 ամիս անց։ Հուլիսի 25-ին իրավապաշտպան կազմակերպությանը հայտնել են, որ դատապարտյալի հետ ՔԿՀ աշխատակիցների հանդիպումը պայմանավորված է եղել նրա դրսևորած վարքագծով:
Համաձայն Քրեակատրողական վարչության պատասխանի, Շամիրյանը հրաժարվել է զբոսանքից հետո վերադառնալ խուց, ինչից հետո էլ դատապարտյալին «բացատրվել է, որ քրեակատարողական ծառայողների պահանջները չկատարելու և խուց չվերադառնալու դեպքում արարքը կարող է դիտվել որպես ներքին կանոնակարգի պահանջների խախտում, որի արդյունքում կարող է ենթարկվել կարգապահական տույժի»:
Դրանից հետո, համաձայն պաշտոնական մարմնի, դատապարտյալը ցանկություն է հայտնել խուց վերադառնալ և «քրեակատարողական ծառայողների կողմից ուղեկցվել է խուց»:
«Թե ինչ է տեղի ունեցել խուց ուղեկցելուց հետո, Քրեակատարողական վարչության պետի տեղակալ Ռ. Հովհաննիսյանը չի մանրամասնել: Սրանով անուղղակի կերպով հերքել է դատապարտյալ Շամիրյանին սպառնալու հանգամանքը, բայց և չի անդրադարձել նրա նկարագրած դեպքին», ֊ տարածած հաղորդագրության մեջ եզրակացնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:

Арестант сообщил об угрозах со стороны руководства армянской тюрьмы
Руководство тюрьмы «Армавир» угрожало осужденному Армену Шамиряну через 11 своих сотрудников. Об этом заключенный сообщил ванадзорскому офису Хельсинкской гражданской ассамблеи по телефону 21 июня.
«Передаю слова начальника: если будешь продожать писать заявления, жаловаться, будут плохие последствия», - сказал заключенный. По его словам, установленные видеоустройства зафиксировали визит сотрудников уголовно-исполнительного учреждения в его камеру. На следующий день после сообщения правозащитная организация обратилась в Минюст Армении по вопросу проведения служебного расследования.
Ответа Уголовно-исполнительного управления пришлось ждать больше месяца. 25 июля организации сообщили, что встреча сотрудников УИУ с заключенным была обусловлена его поведением. Согласно ответу, Шамирян отказался возвращаться в камеру после прогулки, ему «было объяснено, что в случае невыполнения требований служащих уголовно-исполнительного учреждения и отказа вернуться в камеру поступок может рассматриваться в качестве нарушения требований внутреннего регламента, вследствие чего на него могут наложить дисциплинарный штраф».
Затем, как сообщает официальный орган, осужденный выразил желание вернуться в камеру, куда его «сопроводили служащие».
«Что произошло после того, как его проводили в камеру, замначальника Уголовно-исполнительного управления Р. Ованисян не уточнил. Так, он косвенно опроверг обстоятельство угрозы, но и не коснулся описанного Шамиряном инцидента», - говорится в заявлении ванадзорского офиса ХГА.