Ապրիլյան քառօրյայի ժամանակ ավագ որդուն կորցրած մայրը հրաժարվում է կրտսերին ուղարկել բանակ․ nt.am
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում 18 անհետ կորած զինվորների թվում եղած Գրիգոր Հարությունյանի մայրը հրաժարվում է երկրորդ որդուն, ով նաև կնոջ միակ խնամատարն է, ուղարկել բանակ, գրում է nt.am-ը:
Ինչպես կայքի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է մայրը` Անահիտ Հարությունյանը, մինչև հուլիսի 31-ին իր որդուն՝ Սերյոժա Հարությունյանին բանակ զորակոչելը, ինքը դիմել էր Էրեբունի վարչական շրջանի զինկոմիսարիատ` որդուն ծառայությունից ազատելու խնդրանքով:
«Զինկոմիսարիատից ինձ կանչեցին, պահանջեցին որոշ փաստաթղթեր այն մասին, որ վերջին տասը տարիների ընթացքում իմ խնամատարները եղել են երկու որդիներս` Գրիգորը և Սերյոժան, իսկ Գրիգորի մահից հետո իմ խնամքով զբաղվում է միայն Սերյոժան: Նաև փաստաթղթեր եմ ներկայացրել առաջին ամուսնուցս ունեցած երկու երեխաներիս` Հասմիկի և Արամի, ինձանից հեռու ապրելու մասին»,- պատմել է Հարությունյանը` շեշտելով, որ ինքն առողջական խնդիրներ ունի արյան բարձր ճնշման հետ կապված:
Նա անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը` նոտարի և համատիրության կողմից հաստատված և կնքված, ներկայացրել է Էրեբունի վարչական շրջանի զինկոմիսարիատ, որտեղից էլ դրանք ուղարկվել են ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբ:
Հարությունյանն ընդգծում է, որ փաստաթղթերը Գլխավոր շտաբ են ուղարկվել մարտի 27-ին, իսկ չորս օր անց` մարտի 31-ին, Գլխավոր Շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը զեկուցագիր է ուղարկել` պարզաբանելով, որ օրենքի սահմաններում Սերյոժա Հարությունյանը չի կարող ազատվել ծառայությունից, սակայն հնարավոր է նույն փաստաթղթերի հիման վրա տարկետում ձևակերպել:
«Մեր զինկոմիսարիատը բոլոր փաստաթղթերը ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետարան, որը չմերժեց, և ինձ բոլորը վստահեցրեցին, որ տարկետում է լինելու: Որոշ ժամանակ անց զանգահարեցի զինկոմիսարիատ, հարցրեցի, թե Սերյոժայի փաստաթղթերից պատասխան կա, պարոն Մամիկոնյանն ինձ ասաց, որ հանգիստ լինեմ և սպասեմ, մինչև հուլիսյան զորակոչն ավարտվի, որից հետո պատասխանը կգա»,- պատմել է մայրը։
Նրա խոսքով, սակայն, երեկ՝ հուլիսի 31-ին, անսպասելի կերպով զինկոմիսարիատից զանգահարել են իրեն և տեղեկացրել, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարը չի հաստատել Սերյոժա Հարությունյանին տարկետում տալու դիմումը, հետևաբար վերջինիս զորակոչելու են Արարատի զորամաս:
Անակնկալի եկած կինը երեկ գնացել է Էրեբունի վարչական շրջանի զինկոմիսարիատ և դիմում է գրել` հրաժարվելով որդուն ուղարկել բանակ:
«Պաշտպանության նախարարը պետք է ընդառաջ գնա և որդուս ազատի ծառայությունից` հաշվի առնելով այն, որ նա միակողմանի ծնողազուրկ է, ապրում ենք սոցիալապես անապահով պայմաններում, ապրիլյան քառօրյայում խոշտանգված զինվորի եղբայր է և հիվանդ մոր միակ խնամատարը: Միայն դիակիս վրայով Սերյոժայիս կտանեն բանակ»,-կայքի հետ զրույցում ասել է մայրը։ Նա նաև հիշեցրել է Պաշտպանության նախարարին, որ վերջինս հրապարակայնորեն հայտարարել է, թե ՀՀ ՊՆ-ը մշտապես գտնվելու է զոհված զինծառայողների ընտանիքների կողքին:

Mother of Soldier Killed During ‘April War’ Refuses to Send Youngest Son to Army
The mother of Grigor Harutyunyan, one of the 18 soldiers went missing during the April 2016 escalation of the Karabakh conflict, refuses to send her youngest son and her sole caregiver to the army, nt.am reports. Anahit Harutyunyan has told the website's reporter that prior to her son being called for service on July 31, she had applied to the Erebuni enlistment office in Yerevan, requesting to exempt her son from military service.
“The enlistment office invited me in and told me to bring them documents which would prove that my two sons, Grigor and Seryozha, had been my caregivers for the past 10 years. I also gave them documents stating that my children from my first marriage, Hasmik and Aram, do not live close enough to me,” the woman said, adding that she had health issues related to high blood pressure.
The documents submitted by Harutyunyan were referred to the General Staff of the Armenian Armed Forces on March 27, and four days later, on March 31, General Staff Chief Movses Hakobyan replied that the law did not allow him to exempt Seryozha Harutyunyan from service but that the young man could get a deferment on the basis of the submitted documents.
“Our enlistment office submitted all the documents to the Yerevan municipality, where they assured me that my sound would get a deferment. After some time I called the enlistment office to ask whether there were any news regarding Seryozha’s documents, and Mr. Mamikonyan told me to wait patiently until the end of the July draft, after which there would be an answer,” the mother said.
According to Harutyunyan, however, on July 31 she received an unexpected phone call from the enlistment office and was informed that the deferment request had been denied, and Seryozha would therefore be drafted to serve in an Ararat military unit.
Immediately afterwards, the woman went to the Erebuni enlistment office and submitted an appeal, refusing to send her son to the army. “The minister of defense has to do me a favor and free my son from service, given that he does not have a father and that his family lives in difficult social conditions. He is also the brother of a soldier tortured during the April war and the sole caregiver of his mother. Seryozha will be taken to the army only over my dead body,” the woman charged, reminding the minister of defense of his promise to always support the families of killed soldiers.