Բանակը քննադատելու համար թերթի դեմ Հ1-ով հաղորդում են պատրաստել
Բանակի մասին «Հրապարակ» թերթում տպագրված քննադատական հոդվածից հետո Հանրային հեռուստատեսության «1-ին լրատվական» հաղորդման մի գլխավոր հատված տրամադրել են հոդվածի սևացմանը, հոդվածում բանակի մասին «վատ բաներ պատմող» կանանց քննադատությանը։ Իսկ հաղորդման հյուր, ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը կանանցից մեկին անվանել է հիվանդ։
«Ազատ խոսքի մասին միֆն այնքան հորինված է, որ իրենց կողմից անկառավարելի լրատվամիջոցների բերանը փակելու համար ողջ պետական մեքենան գործի են դրել։ Հրապարակը մտել է արգելված դաշտ, որտեղ այնպիսի ապօրինություններ կան, որոնց հրապարակումը խստիվ արգելված է», - անդրադառնալով Հ1-ի կողմից թերթի դեմ արշավին՝ «Այնքան պարապ եք՝ «Հրապարակի» հոդվածներն եք քննարկում» վերտառությամբ հոդվածում գրել է թերթը։
Իշխանություններին վրդովեցրած հոդվածում թերթը գրել էր զինվորի մոր և կին զինծառայողի պատմածները՝ հայկական բանակի կյանքի մասին։
Զինվորի մայրը պատմել էր՝ որդու փաստաթղթերում գրված է, որ նրա մոտ ախտորոշվել է «նևրասթենիա», սակայն բանակ է զորակոչվել։ Կինն ասել է․ «Կա՛մ ազատեք զինծառայությունից, կա՛մ այդ կետը հանեք տղայիս վրայից՝ նա նորմալ մարդ է, հոգեկան խնդիր չունի, ինչու՞ են հա՛մ բանակ տանում, հա՛մ պիտակ կպցնում»։
Զինծառայող կինը խոսել է բանակի ներքին վիճակի մասին, ասել, որ բանակի մասին ցանկացած քննադատություն ասողին կարող են հեռացնել կամ հոգեկան հիվանդի պիտակ կպցնել։ Կինը հատկապես սուր քննադատության էր ենթարկել Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին։
«Եվ դրա համար Արծրուն Հովհաննիսյանը, որը հոգեբույժ չէ, և որի պարտականությունները բոլորվին այլ են, «դիագնոզ» է դրել՝ հայտարարելով, որ խմբագրություն եկած կինը հոգեկան հիվանդ է», - թերթն ընդգծում է, որ նման խոսքերի համար խոսնակն առնվազն պետք է ազատվեր պաշտոնից, ներողություն խնդրեր՝ մարդու հոգեկան հիվանդ անվանելու համար, նրան դատի տային և այլն։

За критику в адрес армянской армии газета «удостоилась» внимания Первого канала
После опубликованной в газете «Грапарак» критической статьи большую часть передачи «Первый информационный» в эфире Общественного телевидения Армении посвятили ее очернению, критике в адрес женщин, высказавшихся нелицеприятно об армии. Одну из них гость передачи, пресс-секретарь Минобороны Арцрун Ованисян назвал душевнобольной.
«Миф о свободе слова настолько вымышлен, что была задействована вся госмашина с целью заткнуть неподвластные им СМИ. «Грапарак» проникла на запретную территорию, где творится такое беззаконие, разглашение которого запрещено», - так в статье «Обсуждаете статьи «Грапарак»» газета отреагировала на кампанию Первого канала против себя.
В возмутившей власть статье представлены рассказы матери солдата и женщины-военнослужащей о жизни в армянской армии. По словам матери, в документах сына сказано, что у него диагностирована неврастения, при этом парня призвали в армию. «Или освободите его от службы, или снимите с него этот диагноз, он нормальный человек, у него нет проблем с психикой. Почему его и в армию забирают, и клеймо вешают?».
Женщина-военнослужащая говорила о ситуации внутри армии, отметив, что любого, кто выступит с критикой в адрес структуры, могут либо устранить, либо начать выдавать за психически больного. Острой критике она подвергла министра обороны Вигена Саргсяна.
«И за это Арцрун Ованисян, который не является психиатром, и обязанности которого совершенно иные, поставил диагноз, заявив, что пришедшая в редакцию женщина – психически больная». Согласно изданию, за такие слова пресс-секретарь как минимум должен был быть уволен, попросить прощения, пойти под суд и т.д.