ՄԻԵԴ֊ի որոշումով Հայաստանը 4100 եվրո կվճարի 7,5 տարի անարդար ազատազրկվածին․ նա շարունակելու է պայքարը
Վաղը ՀՀ Կառավարությունը չզեկուղցվող որոշումով պետբյուջեի պահուստային ֆոնդից 4100 եվրո է հատկացնելու՝ փոխհատուցելու 9 տարի ազատազրկման դատապարված Սիլվա Ասատրյանին։
Աստրյանը 2007 թվականին մեղավոր էր ճանաչվել նախկին պատգամավոր Մելիք Գասպարյանի դեմ մահափորձ կատարելու մեջ։ 10 տարի անց կինը հաղթել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։ Ըստ ՄԻԵԴ֊ի՝ Հայաստանը խախտել է արդար դատավարության իրավունքը, գործը պետք է վերաբացվի և գտնվի մահափորձի իրական հեղինակը։
Ինչպես ավելի վաղ Epress.am-ին ասել է 7.5 տարի բանտում անցկացրած Ասատրյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը, 4100 եվրոն չի կարող համարվել բավարար փոխհատուցում և իրենք պայքարելու են արդարացման որոշման համար, ինչից հետո դիմելու են քաղաքացիական հայցով՝ պահանջելով փոխհատուցում։
Նշենք, որ ՄԻԵԴ֊ում Հայաստանի դեմ գանգատների թիվը գնալով աճում է։ Ըստ 2016 թվականի տարեկան զեկույցի՝ անցյալ տարի դատարանը ստացել է 753 գանգատ, ինչը 6 անգամ ավելի շատ է, քան 2015 թվականին (122):

2026 г. 1 августа, суббота
7 сентября решением правительства Армении из резервного фонда госбюджета приговоренной к 9 годам тюрьмы Сильве Асатрян выплатят компенсацию в размере 4100 евро.
В 2007-ом ее признали виновной в попытке покушения на экс-депутата Мелика Гаспаряна. Через 10 лет женщина победила в Евросуде по правам человека. Согласно ЕСПЧ, Армения нарушила право на справедливое судебное разбирательство, необходимо провести повторное следствие по делу и найти истинных виновных.
Как ранее Epress.am сообщил Карен Межлумян, адвокат отсидевшей 7.5 лет женщины, назначенную компенсацию они считают недостаточной. Сторона намерена добиться оправдательного приговора, а также подать гражданский иск с требованием компенсации.
Число исков в Евросуде против Армении растет. Согласно докладу за 2016 год, в прошлом году в суд поступило 753 жалобы вместо 122, поданных в 2015-ом.