Կնոջ կյանքին վտանգ է սպառնում․ պետությունը ամուսնուց պաշտպանելու մեխանիզմ չունի
Ամիսներ շարունակ Նաիրա Սմբատյանն ահազանգում է, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում, իսկ ամուսինը՝ Արա Խաչատրյանը (ամուսնալուծությունն ընթացքի մեջ է), փորձում է խլել 3-ամյա որդուն։ Կինը և նրա փաստաբան՝ Նոնա Գալստյանն ահազանգում են, որ նախօրեին Խաչատրյանն ամուսինների 3 դստրերի միջոցով փորձել է գողանալ որդուն։ Մալաթիայի բաժնի ոստիկանները ոչինչ չեն ձեռնարկել՝ նշելով, որ իրենք մեխանիզմներ չունեն կնոջը պաշտպանելու, կարող են արձագանքնել, երբ ինչ-որ հանցագործություն տեղի ունենա։ Epress.am-ը զրուցել է կնոջ և նրա պաշտպանի հետ։
Ես ձեզ չե՞մ ասել, որ երեխային խլեք ձեռքից․ հայրը հրահանգում էր դստրերին
Սեպտեմբերի 13-ին Նաիրա Սմբատյանը 3-ամյա որդու, իսկ նրա ամուսինը՝ Արա Խաչատրյանն իր 3 դստրերի հետ գնացել էին «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ։ Ամուսինները դատարան ամուսնալուծության հայց են ներկայացրել։ Այդ պետք է փորձաքննություն իրականացվեր, փորձագետը զրուցեր երեխանների և երկու ծնողների հետ, պարզեր հոգեվիճակը, երեխաների կապվածությունը նրանց հետ և այլն։ Հետագայում այդ եզրակացությունը պետք է ուղարկվեր դատարան և որոշվեր, թե երեխաները ծնողներից ում մոտ պետք է մնան։
Նաիրա Սմբատյանը հիշում է, որ դեպքից առաջ, երբ փորձում էր հեռախոսով խոսել դստրերի հետ, լսում էր, որ ամուսինը հուշում էր՝ 13-ին կտեսնեք, թե ինչ կլինի․ «Իրենք արդեն նախապատրաստված են եղել, որ այդ օրը որդուս կխլեն»։
«Երեխաներին բերել էր կոնկրետ գործողություններ անելու՝ երեխային տանելու։ Ինքը սրբություն չունի, եթե իր երեխաներին սիրեր, հրահանգ չէր տա, որ նրանք խլեն եղբորը», ֊ պատմում է կինը։
Փորձաքննության ժամանակ Նաիրան և Արան եղել են տարբեր սենյակներում։ Իսկ 4 երեխաներին՝ ՊՈԱԿ-ի կին աշխատակիցներից մեկի հսկողության տակ են թողել։ Նաիրայի խոսքով՝ ինքն ասել է, որ վախենում է՝ իր և որդու կյանքին վտանգ է սպառնում։ Սակայն այնտեղ ասել են՝ մի՛ անհագստացեք, մենք ունենք ուժեղ անվտանգություն։
Նաիրան պատմում է, որ փորձաքննության ընթացքում ինքն անընդհատ լսում էր Արայի բարձր ձայնը և աղմուկը․ «Ես հետո հասկացա, որ ինքը շոու էր անում, որ բոլորի ուշադրությունը շեղի։ Մարդիկ իրանով տարվեն»։
Այդ ընթացքում կինը լսում է որդու՝ Ֆելիքսի ձայնը։ Սենյակից դուրս գալով՝ կինը տեսել է, ինչպես են աղջիկները փախցնում երեխային․ «Մեծ աղջիկս դուռը պահել էր, որ ես չանցնեմ, իսկ մյուսները փախցնեն երեխային։ Ես գոռում էի՝ ինձ օգնեք, ու՞ր է անվտանգությունը»։
Նաիրան որդուն դժվարությամբ կարողանում է վերցնել աղջիկների ձեռքից․ «Այնտեղից Արան գոռում էր՝ երեխանե՛ր, ես ձեզ չէ՞ի ասել՝ վերցրեք, հրեք, գցեք դրան, վերցրեք»։
Երեխան գրկին Նաիրան պատստպարվում է հսկիչ անցագրային կետի փոքր սենյակում․ «Արան աղջիկներին որպես ախրանա կանգնեցրեց այդտեղ, ասաց՝ մուտքը փակեք, չթողնեք դուրս գա։ Մուտքը փակեցին, այդ փոքրիկ տնակում շատ շոգ էր, երեխան էլ վատ էր զգում իրեն»։
Նաիրայի խոսքով՝ ՊՈԱԿ-ի և իրեն այնտեղ բերած անվտանգության աշխատակիցները փորձել են հանդարտեցնել իրավիճակը, սակայն Խաչատրյանը հարձակվել է նրանց վրա։ Իսկ աղջիկները սկսել են գոռալ՝ մեզ բռնության մի՛ ենթարկեք․ «Այն դեպքում, երբ մարդիկ չեն էլ կպել նրանց»։
Արան իր հերթին է զանգահարում ոստիկանություն՝ ասելով, որ իր երեխաներին բռնության են ենթարկում, ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներն էլ՝ իրենց հերթին են զանգահարում․
«Այդ ընթացքում Արան ասում էր՝ ես քեզ կնստեցնեմ, ես բանտում էլ ծանոթ ունեմ, փող էլ ունեմ, դատավորներ էլ ծանոթ ունեմ, դուք կտեսնեք ձեր հալը»։
Նաիրան հիշում է, որ երբ 10-ամյա աղջիկը «մոռացել է կարծես՝ ինքն ուր է եկել, սկսել էր տերևներ հավաքել, Արան մեկ էլ թեևից քաշել է՝ գոռալով՝ ես քեզ ինչի՞ համար եմ բերել, դու ինչ ես անում»։
Երբ ժամանել են ոստիկանության աշխատողները՝ Նաիրային և որդուն բաժին տանելու և բացատրություն վերցնելու համար, Արան երկու անչափահաս երեխաներին կանգանցրել է մեքենայի հետևում, իսկ ինքը կանգնել է առջևի մասում՝ ճանապարհը փակելու համար։
«Այդ ամենը կատարվել է ոստիկաննների աչքի առաջ, հետո ոստիկանության շենքի մոտ էլ ասում էր՝ մտնես, այնտեղից դուրս չես գա։ Ոստիկանության բաժանմունքը ոչինչ չարեց մեզ օգնելու համար։ Ասացին միայն՝ մենք ոչինչ չենք կարող անել, մարդն իր տղային է ուզում տեսնել»։
Արա Խաչատրյանը ոստիկանությունում որևէ ցուցմունք, բացատրություն չի տվել, թեև ահազանգողը ինքն է եղել։
Նաիրան մեր թղթակցին ասել է, որ ինքը շատ է վախենում Խաչատրյանից և իրեն ապահովված չի զգում․ «Միակ իմ հույսը կանանց աջակցությունն է (կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունների֊խմբ․), եթե ինձ չպաշտպանեն, ես ոչ մի կառույցի կողմից ինձ պաշտպանված չեմ զգում»։
Դեպքից հետո Նաիրայի 3-ամյա որդին վախեցած է, նա քնած ժամանակ անընդհատ ցնցվում է, երազում ասում է․ «Ոտքերս, բաց թողեք»։
Եթե որևէ հանցագործություն կատարվի պատասխանատվությունը կրում է պետությունը․ փաստաբան
«Պետական որևէ մարմին մինչ օրս ադեկվատ ու իրավաչափ չի արձագանքում Արա Խաչատրյանի անօրինական գործողություններին։ Ստացվում է՝ նա, երբ ուզի, ինչ ուզի, ինչպես ուզի կարող է անհնագստացնել կնոջը, բռնություն գործադրել կնոջ և երեխայի նկատմամբ, և որևէ մարմին ո՛չ անվտանգությունն է ապահովում, ո՛չ երեխայի շահերից բխող գործողություն է կատարում», -մեզ հետ զրույցում ասել է Սմբատյանի պաշտպան՝ փաստաբան Նոնա Գալստյանը։ Նա նշել է, որ արդեն մի քանի անգամ ոստիկանությունն ասել է՝ ես այստեղ անելիք չունեմ, չունեմ մեխանիզմներ, ձեր խնդիրն է, գնացեք, ոնց ուզում եք հարցերը լուծեք։
«Փաստորեն մենք չունենք, որևէ պետական մարմին, որ քաղաքացու անվտանգությունը ապահովի, եթե կա վտանգ, քաղաքացին ինքը պետք է իրեն պաշտպանի», ֊ ընդգծում է Գալստյանը։
Փաստաբանը շեշտել է, որ եթե այս դեպքում տեղի ունենա որևէ հանցագործություն, ապա ինքը պնդում է, որ ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է պետության վրա։
Նոնա Գալստյանը հիշեցրել է 2016 թվականին տեղի ունեցած Թագուհի Մանսուրյանի դեպքը, երբ վերջինիս նախկին ամուսին Վլադիկ Մարտիրոսյանը կացնահարել էր Թագուհուն և նրա ծնողներին։ Վիրավորումից մահացել էր մայրը՝ Կարինե Մանսուրյանը։ Դեպքից ժամեր առաջ նախկին ամուսնու կողմից սպառնալիքների մասին Թագուհին ոստիկանությունում հաղորդում էր տվել։ Երբ կեսգիշերին վերջինս և մայրը վերդարձել են տուն, խնդրել են ոստիկաններին իրենց ուղեկցել մինչև տան մուտքի մոտ՝ վախենալով, որ Մարտիրոսյանը կարող է այնտեղ դարանակալած լինեն։ Ոստիկանության աշխատակիցները մեքենայից նայել էին միայն շուրջը և ասել, որ ամեն ինչ կարգին է։ Հենց բնակարանի մուտքի մոտ էլ տեղի էր ունեցել սպանությունը։

Yerevan Woman’s Life in Danger; State Has ‘No Mechanisms’ to Protect Her From Husband
Naira Smbatyan has been saying for months that her life is in danger, and that her husband Ara Khachatryan (the spouses are currently in a divorce process) wants to take away their 3-year-old son. The woman and her lawyer Nona Galstan now report that the previous night Khachatryan tried to steal the boy with the help of their daughters. Police in Yerevan’s Malatia district took no action to help Smbatyan, insisting that they do not have any mechanisms for her protection; the officers further said they could only respond in case of a crime. Epress.am spoke about the incident with Naira Sambatyan and her lawyer.
“Didn’t I tell you to take the kid away from her?”
On September 13, Naira Smbatyan together with her son, and Khachatryan with their three daughters, went to the National Bureau of Expertise SNTO. The spouses have filed for divorce to a Yerevan court, and yesterday an expert of the Bureau was supposed to speak with the children and the parents to determine their emotional state and the level of the kids’ attachment to each parent.  The expert’s assessment will subsequently be sent to the court, which will decide who will get custody of the children.
Smbatyan recalls that when tried to talk to her daughter on the phone before the appointment, she overheard her husband saying at the other end; “Just wait and you’ll see what happens on the 13th.”
“They had already decided that they would take away my son on that day. He brought the children to the bureau with a specific aim because he holds nothing sacred. If he loved his children, he wouldn’t have told them to steal their brother,” Smbatyan says.
During the assessment, Naira and Ara were placed in separate rooms, while the children were left under the supervision of a female staffer of the bureau. According to Smbatyan, she admitted to the woman that she did not feel safe there. The woman, however, urged her not to worry because “the bureau has strong security.”
“I could constantly hear Ara’s loud voice and the noise he made throughout the assessment. I then realized that he was doing  show to divert the people’s attention to himself.”
At some point during the assessment, Smbatyan heard her son’s voice. Coming out of the room, the woman saw that her daughters were trying to kidnap the kid; “My eldest daughter was holding the door to prevent me from approaching the others. I yelled, ‘Help me! Where’s the security?’ When I finally managed to take back my son, I heard Ara shouting to the girls, ‘Didn’t I tell you to take away the kid? Push her to the ground and take the kid!’”
With the baby in her arms, Smbatyan was able to find shelter at the guards’ room outside the office. “Ara told the girls to stand at the door and block me inside. It was too hot in the room, and the kid was feeling unwell,” she recalls.
The security guards of the bureau, according to Smbatyan, tried to calm the situation, but Khachatryan attacked them, while the girls began to shout not to subject them to violence. “The guards hadn’t even touched them!”
Khachatryan then called the police and reported that his children were being subjected to physical violence; the employees of the bureau reacted by phoning the law-enforcement agency themselves.
“Ara kept saying that he would have me arrested, that he had money and connections in prisons, that he knew judges. He kept threatening everyone,” Smbatyan says.
The woman recalls that at one point her 10-year-old daughter began picking leaves off trees, prompting Khachatryan to grab her hand and yell at the kid; “What are you doing? I didn’t bring you here for this!”
When the police arrived to take the woman and her son to the station for questioning, Khachatryan told two of the girls to stand behind the car, while he stood in front, blocking the way. “All this happened right before the officers’ eyes. Later, when we were outside the police station, he told me I would never leave the building if I went in. The police did nothing to help us. They only said they could do nothing since ‘the man just wants to see his son.’”
According to Smbatyan, her son has been greatly affected by the incident and is still frightened. “He keeps shuddering in his sleep and begging to let go of his legs. I’m really scared of Ara; I don’t feel safe. My only hope is the Women’s Support Center. I have no one else to protect me but them.”
“The responsibility for any crime will fall on the state”
“No state agency has ever taken any adequate measures against Ara Khachatryan’s illegal actions. Turns out he can do whatever he wants, such as subjecting the wife and the kids to violence, and no agency wants to provide them with security or acts in the interests of the child,” Smbatyan’s lawyer, Nona Galstyan, says.
According to the lawyer, the police have already stated several that they are powerless - “we can’t do anything; we do not have mechanisms; it's your problem and you should deal with it however you like.”
“Thus, we have no government agency that would ensure the security of a citizen. If there is a threat, a citizen is left to their own devices,” Galstyan argues, insisting that all responsibility for any possible crime committed against her client will fall on the state.