Ռուսաց լեզուն օգնում է լավ ֆիզիկոսներ պատրաստել․ ԿԳ նախարարը՝ լեզվի հայեցակարգի մասին
Կրթության և գիտության նախարար, դաշնակցական Լևոն Մկրտչյանը լրագրողներին բացատրել է՝ ինչու է ռուսաց լեզուն Հայաստանում այլ լեզուներից կարևոր։
Օրեր առաջ իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքը ներկայացրել էր ՀՀ դպրոցներում օտար լեզուների դասավանդման հայեցակարգը։ Այն բուռն արձագանքներ էր առաջացրել, քանի որ ռուսաց լեզվի հայեցակարգը ներկայացվել էր մյուս օտար լեզուներից առանձին։ Շրջանառվում էր այն միտքը, որ դա Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հովանավորվող քաղաքական ենթատեքստ պարունակող քայլ է, որը միտված է ռուսաց լեզվին հայերենին հավասար կարգավիճակ տալուն։
Երևանում անցկացվող «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի այսօրվա նիստի ընդմիջման ժամանակ Լևոն Մկրտչյանը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին, թե ինչու է ռուսաց լեզվի հայեցակարգը առանձին, ասել է․ «Նախ մնացյալը լատինատառ հիմքի վրա են, ռուսերենը՝ կիրիլիցայով է։ Երկրորդ՝ ռուսերենը 2-րդ դասարանից պարտադիր է ՀՀ-ում՝ իբրև օտար լեզու, իսկ անգլերենը, ֆրանսերենը, գերմաներենը դպրոցներն ընտրում են։ Երրորդ՝ մեր մասնագիտական գրականությունը, որը համալսարաններում է, գրադարաննում է, բացարձակ մեծամասնությամբ ռուսերենով է։ Այսինքն, եթե մենք ուզում ենք լավ ֆիզիկոս ունենանք, ապա ռուսաց մասնագիտական գրականությունը շատ ավելի էժան է և ավելի մատչելի է մեր հասարակության համար»։
Այնուամենայնիվ, նա շեշտել է, որ Հայաստանում «հավետ միակ պետական լեզուն հայերենն է լինելու», դա օրենքով պաշտպանված է։
Մկրտչյանն ընդգծել է, որ տվյալ հարցում չի կարող լինել որևէ քաղաքական ենթատեքստ, և նման քննարկումները՝ «կեղծ օրակարգ» են։

Armenian minister of education and science, member of the nationalist party Dashnaktsutyun  Levon Mkrtchyan explained to journalists why the Russian is more important in Armenia than other foreign languages.
The website designed for the publication of draft legal acts (e-draft.am) recently introduced the concept of teaching foreign languages in Armenian schools. The publication caused a stormy reaction in the country as the concept of the Russian language was presented separately from other foreign languages. Many alleged that this step contained political overtones and was lobbied by the Russian Federation in order to make Russian an official language in Armenia.
Minister Mkrtchyan commented on the situation in a conversation with journalists during a break at the Armenia-Diaspora Sixth Pan-Armenian Forum in Yerevan, saying; “First of all, the rest have Latin basis, and Russian - Cyrillic. Secondly, Russian is a mandatory foreign language in Armenian schools starting from the second grade, while English, French, German are optional. And thirdly, our specialized literature in universities and libraries is predominantly in Russian. That is, if we want to have good physicists, then specialized literature in Russian is cheaper and more affordable for  our society.”
Nevertheless, the minister insisted that “the Armenian language will always remain the only official language in Armenia;” this, he said, is backed by the law. Mkrtchyan added that there could be no political overtones in the issue, and all such discussions “have a false agenda.”