Վթարային դպրոցի ուսուցիչները 15 տարի է հույսները չեն կտրում ՀՀԿ֊ից
Պտղունք գյուղի Տիգրան Մեծի անվան դպրոցի մասին թերթ չկա որ չի գրել։ Շենքը վթարային է, աշակերտները փախնում են հարևան համայքների դպրոցներ, մնացել են միայն ամենաանապահով ընտանիքիների երեխաները՝ 116 հոգի։ Իսկ իշխանությունները տարիներ շարունակ խոստանում են նոր դպրոց կառուցել, բայց չեն անում։ Տնօրենը չգիտի՝ ինչու, ասում է՝ ինչ֊ինչ պատճառներով։
Ուսուցիչները սեպտեմբերի 25-ին դպրոց այցելած լրագրողներին նկարագրում էին շենքի անմխիթարության աստիճանը՝ ձմռանը ջուր չկա, միակ ցայտաղբյուրը սառում է, ցուրտ է լինում, ամեն դասարանին հասնող 2 լիտր սալյարկան չի բավարարում սենյակը տաքացնելու համար՝ սպառվում է ավելի շուտ, քան դասերն են ավարտվում, ցրտին կողքի գոմերից առնետները լցվում են դպրոց, երեխաները վախենում են, սպորտդահլիճն այլևս վտանգավոր է օգտագործելու համար, առաստաղից կաթող ջրից վնասվում են հայրենասիրական պաստառները։ Այս պայմաններին հակառակ, նշում են ուսուցիչները, երեխաները սովորում են գերազանց, հաղթում են Օլիմպիադաներում, ավարտում ու ծառայում են բանակում՝ առաջին գծում։
«Մեր գյուղի մանկապարտեզն ամերիկացի հովանավոր ունի, ընտիր սարքված է։ Ամեն սեպտեմբերի 1֊ին դպրոցի բակում վայնասուն է, չեն ուզում մտնել շենք, ծնողներին ասում են՝ հետ գնանք մանկապարտեզ։ Քաղցր խոսքերով համոզում, ներս ենք բերում, հետո չեն ուզում դուրս գալ։ Էնքան լավն է մեր ուսուցչական անձնակազմը»,֊ ասում է տնօրեն Սիլվա Մկրտումյանը։
Շենքը խոստանում են վերանորոգել արդեն 15 տարի։ Ի զարմանս գյուղ եկած լրագրողների, ուսուցիչները շարունակում են հավատալ Հանրապետական կուսակցությանը, նրանք կուսակցական են։
«Միայն Հանրապետականն է անհանգստացած մեր դպրոցի համար»,֊ ասում է ուսուցիչներից մեկը։
Նրանք գոհ են նաև իրենց պատգամավոր ՀՀԿ֊ական Սեյրան Սարոյանից, քանի որ վերջինս, ըստ ուսուցիչների, դպրոցը վերակառուցելու խնդրանքով անձամբ դիմել է Սերժ Սարգսյանին առանձնազրույցի ժամանակ։

Учителя аварийной школы в армянском селе продолжают верить правящей партии
Не осталось газеты, которая не написала о школе им. Тиграна Великого в селе Птхунк Армавирской области Армении. Здание аварийное, ученики предпочитают переводиться в школы соседних общин, здесь остались дети только из самых необеспеченных семей: таких 116 человек. Власти годами обещают построить новую школу. О причинах невыполнения обещания директору неизвестно.
Посетившим школу 25 сентября журналистам учителя рассказали о степени неблагоустроенности здания, где зимой не бывает воды, единственный фонтанчик замерзает от холода, на каждый класс приходится по 2 литра солярки в день, которые расходуются до окончания занятий, в морозы крысы из соседних хлевов сбегаются в школу, проводить занятия в спортзале опасно, поэтому учащиеся играют только в шашки и шахматы, вода с потолка портит патриотические плакаты. Вопреки этому, дети учатся на отлично, говорят учителя, побеждают в олимпиадах, «а после окончания школы служат в армии на передовой».
«У сельского детсада американский спонсор, здание отлично отремонтировано. Каждое 1 сентября во дворе школы вопли, они не хотят входить в здание, родители говорят «лучше вернуться в детский сад». Уговариваем их, заводим внутрь, потом они не хотят уходить, такой у нас хороший персонал», - говорит директор Сильва Мкртумян.
Сделать ремонт обещают уже 15 лет. На удивление прибывших журналистов педагоги продолжают верить и состоять в правящей Республиканской партии.
«Только Республиканская партия тревожится о школе», - говорят они. Довольны учителя и избранным от области депутатом-республиканцем Сейраном Сарояном, который, по их словам, в ходе личной встречи обратился к главе государства, лидеру РПА Сержу Саргсяну: «Сказал: для себя я ничего не хочу, только отремонтируйте школу в Птхунке».