21-րդ դարում Հայաստանը դեռ աղբավայրեր է կառուցում, այն էլ վարկերով․ ՀԲՃ
Հայաստանում, իհարկե, գոյություն ունեն մասնավոր ընկերություններ, որոնք զբաղվում են վերամշակմամբ՝ մեկը թղթի, մյուսը պոլիէթիլենային տոպրակների ու պլաստիկ շշերի, որոշները՝ մարտկոցների, մետաղների և այլն: Ու թեև տեղային լուծումները ավելի լավ են, քան դրանց իսպառ բացակայությունը, այնուամենայնիվ, համակարգային մոտեցումը միակ տարբերակն է ոչ միայն աղբի վերամշակման խնդիրն արագորեն լուծելու, այլ նաև հանրության շրջանում աղբի հանդեպ զգուշավոր վերաբերմունք ձևավորելու, աղբը տեսակավորելու, իրերը վերօգտագործելու: Իսկ արագ գործելն անհրաժեշտություն է, քանի որ արագ են նաև հողերի, ջրերի և օդի աղտոտման տեմպերը, ուստի և այս հարցին լուծում տալը բխում է բոլորիս՝ առողջ միջավայրում ապրելու կարիքից: Այս մասին գրում է «Հայկական բնապահպանական ճակատ» նախաձեռնությունը, որի տարածած հոդվածը ստորև․
«Սակայն Հայաստանում համակարգային, պետական մակարդակով ոչ միայն մինչ օրս չի տրվել լուծում աղբի վերամշակման խնդրին, այլև նորնորանոր վարկեր են տրամադրվում Հայաստանին «ավանդական» աղբավայր կառուցելու համար:
2015թ. հուլիսին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ստորագրվել է վարկային պայմանագիր, որով բանկը տրամադրում է 8 միլիոն եվրոյի վարկ (քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող մասնավոր ընկերությանը) Նուբարաշենի կողքին նոր աղբավայր կառուցելու համար: Լրացուցիչ 8 միլիոն եվրո վարկ տրամադրում է նաև Եվրոպական ներդրումային բանկը և ևս 8 միլիոն եվրո էլ տրամադրվում է ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքի կողմից գրանտի տեսքով: Նպատակն է` Նուբարաշենի չկարգավորվող աղբատեղին «տեխնիկական և բնապահպանական անթույլատրելի ստանդարտներից վերածել նոր սանիտարական աղբավայրի, որը կհամապատասխանի ԵՄ ստանդարտներին»:
Ըստ ծրագրի նկարագրության՝ այս աղբավայրը նաև բնապահպանական օգուտ կտա, քանի որ կկրճատվի 3000 տոննա մեթան գազի արտանետումը, ինչը համարժեք է 60.000 տոննա ածխաթթու գազին: Մեթան գազի առաջացման պատճառը աղբավայրում պարբերաբար բռնկվող հրդեհներն են:
Նուբարաշենի ներկայիս աղբավայրը գործում է 1960-ականներից և այնտեղ կուտակված է մոտ 6-ից 8 միլիոն տոննա կոշտ թափոն: Տարեկան այս աղբավայր է տեղափոխվում 300-360 000 տոննա ծավալով թափոն:
Նոր սանիտարական աղբավայրը նախատեսվում է կառուցել գործող աղբավայրի անմիջական հարևանությամբ՝ մոտ 29հա տարածքում: Այն նախատեսված է լինելու 28 տարվա համար և 40 մ բարձրությամբ առավելագույն լցման հասնելուց հետո ժամանակավոր մակերեսային մեկուսացում է նախատեսվում՝ 30 տարի հետսպասարկման փուլով (թափոնների կուտակման ավարտից հետո այս փուլում կարգավորվելու են աղբավայրից դուրս եկող արտահոսքերը՝ հող և ջուր հնարավոր ներթափանցումները կանխարգելելու համար):
Նոր աղբավայրի տարբերությունը հնից կայանում է նրանում, որ մեկուսացվելու է հիմքը, որպեսզի աղբի և հողի միջև չլինի շփում, բացի այդ պետք է լինեն սպասարկման կենտրոններ՝ աղբահավաք մեքենաների անիվների լվացման նպատակով, աղբավայրը պիտի լինի ցանկապատ և լուսավորված և այլն: Աղբավայրից արտահոսքերը հավաքվելու են դրա համար նախատեսված ռեզերվուարում: Իսկ թափոններից առաջացող գազերը հավաքվելու են գազահորերում և այրվելու են:
Չնայած որ նշված առավելությունները կարևոր են, սակայն աղբահանության խնդիրը, ըստ էության, լուծում չի ստանում այս ծրագրով, քանի որ հիմնական բնապահպանական խնդիրները մնում են չլուծված. դրանք են՝ աղբի վերամշակման խնդիրը, այրվող գազը որպես այլընտրանքային էներգիայի աղբյուր չկիրառելը, վտանգավոր թափոնների խնդիրը, քանի որ այս աղբավայրը նախատեսված է լինելու քաղաքային և նմանատիպ այլ ոչ վտանգավոր թափոնների համար:  Ծրագրում այդպես էլ նշված է, որ «աղբի վերամշակման ԵՄ պահանջը չի կարող կիրառվել այս մակարդակի ծրագրի համար, ուստի և սույն ծրագրի ազդեցությունից դուրս է համարվել»: Եվ դա այն դեպքում, երբ Նուբարաշենի կենցաղային աղբի 25%-ը բաղկացած է թափոններից, որոնք չեն կենսաքայքայվում, իսկ պլաստիկ թափոնների թիվը 1989թ.-ից ավելացել է 10 անգամ:
Ինչ վերաբերում է այրվող գազերից էներգիայի արտադրման հնարավորությանը՝ ապա այս տարբերակը ևս մերժվել է՝ այս տարբերակի շահագործման և տեխնիկական սպասարկման բարձր ինքնարժեքի, թափոնների այրման դեպքում այրման արգասիքները հեռացնելու համար լրացուցիչ տարածք հատկացնելու պատճառով:
Այսինքն, թափոնները վերամշակելու համար, միգուցե նաև էներգիա ստանալու համապատասխան համակարգեր տեղադրելու համար՝ հետագայում լրացուցիչ գումարներ կպահանջվեն, ամենայն հավանականությամբ վարկերի տեսքով:
Մինչդեռ դեռևս 2002 թ.-ից սկսած քաղաքապետարանի և ճապոնական «Շիմիձու» ընկերության միջև բանակցություններ էին ընթանում աղբավայրի 52.3 հա տարածքում իրականացնել կենսագազի օգտահանման և էլեկտրական էներգիայի արտադրման ծրագիր, որի շրջանակներում պետք է տեղադրվեր 1.4ՄՎտ հզորությամբ գազամխոցային շարժիչով էլեկտրաէներգիայի գեներատոր, որը կաշխատեր աղբավայրից ստացվող մեթան գազով:
Այդ ծրագրով ոչ միայն բնապահպանական լուծում կտրվեր գազի արտանետումներին, քանի որ դրանց ծավալը կկրճատվեր 21 անգամ, այլև Հայաստանը կունենար սեփական վերականգնվող հումքից էլեկտրաէներգիա, չհաշված տարեկան 550 հազար ԱՄՆ դոլար եկամուտը և տեղադրված համակարգը կառուցումից հետո անհատույց Երևանի քաղաքապետարանին փոխանցելը: Ճապոնական կողմն էլ այդ կերպ Կիոտոյի արձանագրությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները կիրականացներ՝ ուղղված մթնոլորտ ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման համար:
Սակայն հետագայում էկոնոմիկայի նախարարությունը վերապահումներ արեց ծրագրի իրականացման շուրջ՝ պատճառաբանելով, թե իբր ճապոնական ընկերությունը մենաշնորհային դիրք կունենա Նուբարաշենի աղբավայրում, որը կսահմանափակի աղբահանության բնագավառում այլ օպերատորների ներգրավման հնարավորությունը: Ընդ որում, այս որոշման մեջ դեր է խաղացել նաև Համաշխարհային բանկը, ով գնահատել էր նման ծրագիրը որպես «ֆինանսական ռիսկերի բարձր աստիճան» պարունակող, և դա այն դեպքում երբ ճապոնական կողմն ինքն էր փակում ողջ ծախսերը:
Արդեն 2009թ.-ին կնքված համաձայնագրի շրջանակներում ճապոնական ընկերությանը հատկացված մի փոքր հատվածում (7.5 հա) ընկերությունը տեղադրել է աղբավայրում առաջացող կենսագազի հավաքման կայան, ուր սակայն գազը պարզապես հավաքվում ու այրվում է և դրանից չի արտադրվում էներգիա: Չնայած դրան, ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն՝ 2009-ից մինչ օրս Նուբարաշենում բիոգազի այրման միջոցով ածխաթթու գազի արտանետումները կրճատվել են ավելի քան 100.000 տոննայով: Ճապոնական ծրագրի լիարժեք իրականացման դեպքում այս թիվը կեռապատկվեր:
Նշենք, որ ճապոնական ընկերությունը նախնական ծրագրով ներդնելու էր 8մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ արդեն ծրագրի իրականացման ողջ ժամանակահատվածի՝ 16 տարիների ընթացքում հայկական կողմի հասույթը կազմելու էր 8մլն 800 հազար ԱՄՆ դոլար: Այսինքն, Նուբարաշենի աղբավայրի կենսագազի այրումից ստացած եկամուտները կայանի՝ 2002թ-ից ի վեր գործարկելու դեպքում արդեն 2018թ.-ին հայկական կողմն ինքնուրույն կարող էր սկսել 8մլն ԱՄՆ դոլար ներդնել նոր աղբավայր կառուցելու ծրագրում, կամ էլ աշխատեր վերամշակման կայանների ստեղծման ուղղությամբ:
Ավելին, 2014թ.-ին ՎԶԵԲ-ի տրամադրած 3.5 մլն եվրո վարկի փոխարեն, որով 8 նմանատիպ աղբավայր պետք է կառուցվի Կոտայք և Գեղարքունիք մարզերում, Հայաստանը կարող էր ինքնուրույն փակել ծախսերը:
Սակայն հայկական կողմը ոչ միայն առ այսօր հրաժարվում է ծրագրերից, որոնք լուծումներ կարող են տալ բնապահպանական խնդիրներին, այլև հրաժարվում է թեթևացնել Հայաստանի առանց այն էլ ծանր վարկային բեռը: Հիշեցնենք, որ 2016թ.-ի դրությամբ ՀՀ պարտքը կազմում է 5.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար, այսինքն ՀՆԱ-ի 55%-ը:
Հետաքրքրական է, որ 2013թ.-ին Հանրապետական կուսակցության Երևանի ավագանու նախընտրական ծրագրում առկա է եղել աղբահանության խնդրին լուծումներ տալու դրույթը, որով նախատեսված էր 5 տարվա մեջ աղբի տեսակավորման և վերամշակման ձեռնարկություններ հիմնել: Չնայած նախընտրական ծրագիրը չի իրականացվել՝ միանշանակ կարելի է եզրակացնել, որ իշխող խումբը շատ լավ գիտակցում է խնդրին լուծում տալու կարևորությունը, սակայն նրանց անգործությունն ու կամքի բացակայությունը թույլ են տալիս արձանագրել ներկայիս կառավարության պատճառով գլոբալ կլիմայական փոփոխություններում Հայաստանի բացասական ներդրումը, ինչպես նաև կառավարության կողմից մարդու՝ առողջ միջավայրում ապրելու իրավունքի խախտումը: Դե իսկ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները Հայաստանի առջև խիստ պահաջներ չդնելու և ոչ կայուն ծրագրեր ֆինանսավորելու արդյունքում դառնում են ներկայիս կառավարության գործած իրավախախտումների մեղսակից»:

In 21st Century International Banks Fund Landfills With No Recycling Facilities
- In Armenia there are some private companies which recycle paper, plastic, batteries, metals; however, while local solutions are better than nothing, only a systematic approach can give a fast solution to waste recycling, as well as change public’s attitude towards trash. We do need fast actions in this sphere as the pollution of soil, air and water is happening fast too, thus a solution in this field stems from our need to live in healthy and clean environment.However, in Armenia there is no systematic state approach to recycling issue, moreover, the state gets new loans for building “traditional” landfills.
In July 2015 European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Yerevan Municipality signed a loan contract of about 8 million euro (that will be granted to a company fully owned by the Municipality) for constructing a new landfill next to current Nubarashen landfill. Additional 8 million loan is given by European Investment Bank and another 8 million Euro grant by EU Neighborhood Investment Facility. The goal of this project is to “turn the uncontrolled dumpsite with unacceptable technical and environmental standards into new sanitary landfill matching the EU standards”. According to the project description, this new landfill will be environmentally beneficial, since “it will lead to the reduction of around 3000 tons of methane gas emissions, which is the equivalent of 60.000 tonnes of carbon dioxide”.  The cause of methane gas is the fire that often breaks in the landfill.
Nubarashen landfill operates since 1960s and around 6-8 million tons of solid waste has generated there. Annually 300-360 thousand tons of waste is transported to this landfill.
New sanitary landfill is planned to be built next to the old one, on an area of 29 hectares. The lifespan of the landfill will be 28 years and the filling capacity is 40 m in height. After the closure of the landfill the aftercare will take another 30 years.
The difference between old and new landfills is that in the new landfill there will be a layer between the dumps and the soil to prevent leaks into the soil and water, there will be service centers washing the wheels of the garbage transporting trucks, the landfill will be fenced and will have electricity. The leaks from the landfill will be stored in a reservoir, while the gases generated from the landfill will be collected and burned.
All these advantages of the new landfill are important, however, in their essence they give no solution to the main environmental problem, i.e. absence of recycling, wasting the burning gas and not using it for producing electricity, not dealing with toxic waste, as this landfill will be solely used for municipal and similar non-hazardous solid waste. The project states that “EU requirements related to waste sorting and recycling cannot be applied at the level of this project and this is considered to be outside the influence of the project under consideration”. And this is in case when 25% of household waste in Nubarashen is not biodegradable, while plastic waste increased tenfold since 1989.
The option of producing electricity out of burning biogas was also rejected due to “high cost of the operation and maintenance of this alternative” and the need of a special landfill to deposit the combustion residues.
This means that for implementing projects in the future for waste recycling as well as producing electricity out of burning gas, Armenia would need additional money which would most probably be in the form of loans.
Meanwhile in 2002 Yerevan Municipality and Japanese Shimidzu company were negotiating a project for collecting gases from 52.3 hectares of landfill in Nubarashen and producing electricity. In the framework of this project 1.4mWt electricity generator with gas pipeline engine would be installed working on methane gas from the landfill.  This would not only be an environmental solution for the gas emissions, as the latter would decrease 21 times, but Armenia would produce renewable energy.
Additionally, it would get 550.000 USD annual income and a gift in form of installed equipment without any charge. Japanese side in its turned would benefit from this project as it would implement its commitment laid by Kyoto protocol aimed at reducing greenhouse gases in the atmosphere. According to Kyoto protocol, similar projects can be implemented not only in developed but also developing countries. Japan had the obligation to reduce the emissions by 6% from 2008-2012. For that reason the Japanese side also covered all the costs of this landfill project.
However, Armenia’s Ministry of Economy raised its reservations regarding this project stating that the Japanese side would get a monopoly over Nubarashen landfill which would limit inclusion of other operators in the field of waste management. Moreover, World Bank played its role in this decision as it had assessed this project as “a project with high financial risks”. And that’s in case when the Japanese side bore the full cost of the project.
In 2009 based on an agreement with the Japanese company Shimidzu a small area of 7.5 hectares was allocated to the company, where it installed the biogas collecting facility. However, the gas gets burned here and no electricity is produced. Despite this, according to the UN data, as a result of biogas combustion at Nubarashen, carbon dioxide emissions have reduced by 100.000 tons since 2009. In case the Japanese project was realized in its full scale, this number would be threefold.
Besides, the Japanese company initially planned to invest 8 million USD, while during the project lifespan of 16 years Armenia would get income of about 8 million 800.000 USD. This means that had the project started in 2002 when the negotiations started, in 2018 Armenia would have earned first 8mln USD and could itself invest in constructing a new landfill or else in building recycling facilities.
Moreover, in 2014 EBRD provided another 3.5 million euro loan for constructing 8 similar landfills in Kotayk and Gegharkunik regions. Armenia could fund these landfills itself, had it implemented the project with the Japanese company.
However, Armenian government not only refuses to implement green sustainable projects, but also refuses to ease the loan burden of Republic of Armenia. As of 2016 Armenia’s debt amounts to 5.9 billion USD which makes 55% of its GDP.
Interestingly, in 2013 Republican party of Armenia included the issue of waste management in its election campaign for Yerevan Municipality’s Council of Elders. It planned to establish waste sorting and recycling enterprises within 5 years. Despite not implementing this point, one can certainly conclude that the ruling group clearly realizes the urgency of the problem however as a result of its lack of will, Armenia currently negatively contributes in global climate change, while the government violates the human right to live in a clean and healthy environment.