Ուսանողները առաջարկում են բանակում ծառայելու նոր տարբերակ
Ակադեմիական տարկետման վերացման դեմ պայքարող «Հանուն գիտության զարգացման»  նախաձեռնության անդամները այսօր Ազգային ժողովում  իշխանությունների հետ կլոր սեղանի ընթացքում նոր առաջարկ են ներկայացրել։ «Մենք փորձել ենք մշակել մի առաջարկ, որը կպահպանի կրթության անընդհատության սկզբունքը և ավելի իրատեսական կդարձնի «բոլորը պետք է ծառայեն» սկզբունքը», - ասել է նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը։
Ուսանողները առաջարկում են պարտադիր զինվորական ծառայության 2 տարին բաշխվի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ծրագրերի  ընթացքում։ «4 տարվա բակալավրի ընթացքում բաշխենք 1.5 տարվա ծառայությունը, այսինքն մեկ տարվա ընթացքում 4 ամիս՝ երկու֊երկու ամսով։ Սա, իհարկե, կարելի է մանրամասն քննարկել։ Սա հնարավորություն է տալիս, որ ոչ թե մենք բուհը տանենք բանակ, այլ բանակը բերենք բուհ։ Ուսանողի կրթության անընդհատության սզբունքը չի խախտվում, միևնույն ժամանակ նա անցնում է ծառայություն»։
Այս առաջարկով, ըստ Պետրոսյանի, բանակը կհամալրվի գրագետ մարդկանցով, ուսանողները կծանոթանան բանակի խնդիրներին, կկարողանան այդ խնդիրների մասին գիտական աշխատանքներ գրել․
«Ընդհատուտմներով ծառայությունը կնպաստի նաև բանակում կոնֆլիկտների նվազեցմանը դրական ազդեցություն կունենա զինվոր֊զինվոր,  սպա֊զինվոր հարաբերությունների վրա։ Մյուս կարևոր հանգամանքը՝ զինվորը չի կտրվի քաղաքացիական կյանքից»։
Մագիստրատուրա սովորելու ընթացքում էլ ևս 6 ամիս ծառայություն են առաջարկում, ինչը թույլ կտա, որ մագիստրատուրան ավարտելուց հետո ուսանողը զորակոչվի որպես լեյտենանտ։
Նշենք, որ քննարկմանը Կառավարության կողմը ներկայացնում է Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկտրչյանը և Պաշտպանության փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը։ ԱԺ֊ից քննարկմանը մասնակցում են հանրապետականներ Ֆելիքս Ցոլակյանը և Էդուարդ Շարմազանովը, ով վարում է կլոր սեղանը, և ԲՀԿ֊ից՝ Վարդան Բոստանջյանը։

Армянские студенты предложили властям новый вариант службы в армии
Противники отмены академической отсрочки из инициативы «Ради развития науки» представили новые предложения в ходе круглого стола с властями. «Мы попытались разработать предложение, которое сохранит принцип непрерывности образования и сделает более реалистичным принцип «служить должны все», - сказал студент Давид Петросян.
Они предлагают распределить 2 года обязательной военной службы на время программ бакалавриата и магистратуры. «Распределить полтора года службы на 4 года бакалавра, то есть 4 месяца на один год. Это, конечно, можно обсудить подробно. Это позволяет не вуз забирать в армию, а перенести армию в вуз. Принцип непрерывности образования студента не нарушается, в то же время он переходит на службу».
Так, по словам Петросяна, армия пополнится грамотными людьми, студенты ознакомятся с проблемами армии, смогут писать о них научные труды. «Служба с перерывами поспособствует сокращению конфликтов в армии, положительно скажется на отношениях между солдатами и солдат с офицерами. Другое важное обстоятельство – солдат не оторвется от гражданской жизни».
А на время учебы в магистратуре предлагают 6-месячную службу, что позволит после окончания магистратуры призвать студента-лейтенанта.
Правительство представляют министр образования и науки Левон Мкртчян и замминистра обороны Артак Закарян. Из парламента в обсуждении участвуют члены партии президента Феликс Цолакян и Эдуард Шармазанов, который ведет круглый стол, и Вардан Бостанджян из второй по величине фракции «Процветающая Армения».