Ռուսական քարոզչական ալիքը գայթակղում է հայալեզու օգտատերերին
Այս օրերին ռուսական Russia Today հեռուստաընկերությունը Ֆեյսբուքի հայկական սեգմենտում տարածում է իր էջի գովազդն՝ օգտագործելով 1976թ. Երևանյան լիճն ընկած տրոլեյբուսի 20 ուղևորներին փրկած Շավարշ Կարապետյանի լուսանկարը։ Կարապետյանի և լճում հայտնված տրոլեյբուսի ֆոտոները մակագրված են․ «Հավանի՛ր, եթե հպարտանում ես նրանով»։ Նման կերպ, սական, օգտատերը հավանում է ոչ թե տեղադրված լուսանկարները, այլ բաժանորդագրվում է RT-ի նորություններին։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» Խորհրդատվական Հասարակական կազմակերպության Sut.am կայքը համառոտ պատմում է, թե ինչ է Russia Today-ը, ինչ նպատակ է հետապնդում և թե էլ ինչ եղանակներ է օգտագործում լսարանին ապակողմնորոշելու համար։ RT-ն հայտնի է որպես Ռուսաստանի պետական պրոպագանդայի գործիք։ Դրա լսարանը հիմնականում արտասահմանյան է։ Այն նախատեսված է նաև Ռուսաստանից դուրս բնակվող ռուսների և ռուսախոս մարդկանց համար։ Հեռուստաընկերության նպատակն է այդ լսարանին հասցնել համաշխարհային հետաքրքրություն առաջացնող, ինչպես նաև տեղական նշանակության իրադարձությունների վերաբերյալ «տեսակետ Ռուսաստանից»։ Այս մասին դեռևս 2005թ., երբ նոր էր գործարկվում հեռուստաընկերությունը, անկաշկանդ ասել էր լրատվամիջոցի տնօրեն Մարգարիտա Սիմոնյանը։ 4 տարի անց՝ 2009-ից սկսած, Russia Today-ն իրեն սկսեց անվանել RT` նվազեցնելու հեռուստաընկերության ռուսական ազդեցության ակնհայտությունը։
Հեռուստաընկերության պահպանման համար Ռուսաստանը տարեկան հատկացնում է 300 միլիոն ամերիկյան դոլար։ RT-ն երբեք քննադատորեն չի լուսաբանում ՌԴ իշխանություններին, նախագահ Պուտինին։ Ընդհակառակը, ամեն կերպ «սևացնում» է արևմտյան քաղաքական գործիչներին, նրանց գործունեությունը։ Արևմտյան առաջնորդների բացասական կերպարի ստեղծմանը զուգահեռ, հեռուստաընկերությունը Վլադիմիր Պուտինին ամեն կերպ ներկայացնում է որպես համաշխարհային համբավ և հարգանք վայելող պետական գործիչ։
Մեկ այլ խնդիրն էլ այն է, որ RT-ն այդ շահեկան տեսակետը տեղ հասցնելու համար շատ հաճախ դիմում է տարատեսակ մանիպուլյացիաների, ապատեղեկատվությունների և կեղծ նորությունների տարածմանը։
Ինչպե՞ս է Russia Today-ը խաբում լսարանին
Russia Today-ում մարտից գործարկվել է այլ լրատվամիջոցների հրապարակած փաստերի ստուգման կայք, որը մոտ 9 ամսվա ընթացքում 18 հրապարակում է թողարկել։ Սակայն, ուշագրավ է հանգամանքը, որ հեռուստաընկերությունն ամենից հաճախ կեղծ լրատվություն տարածող լրատվամիջոցների շարքում է։Վլադիմիր Պուտինի ծննդյան նախօրեին հրապարակված ռեպորտաժն էր։ Տեսանյութում RT-ն պատմում էր Պուտինի ծննդյան կապակցությամբ Նյու Յորքի ռեստորաններից մեկում ՌԴ նախագահի պատվին մատուցվող տոնական բուրգերի մասին։ Հրապարակումից հետո հայտնի դարձավ, սակայն, որ նշված ռեստորանում նման բուրգեր չի մատուցվել, և հեռուստաընկերությունը բեմադրել է ռեպորտաժը ռեստորանի երկու աշխատակիցների մասնակցությամբ։ Ժամեր անց RT-ն իր Յութուբի ալիքից հեռացրեց ռեպորտաժը «խմբագրական չափանիշներին անհամապատասխանության» պատճառով։ «Պուտինբուրգերի» մասին պատմող տեսանյութի հատվածները, սակայն, արդեն հեռարձակվել էին և շարունակեցին հեռարձակվել «Ռոսսիա 24»-ով և ռուսական այլ հեռուստաընկերություններով։ Ռեպորտաժները պատմում էին Պուտինի «բացառիկ քաղաքական գործիչ» լինելու մասին։

Российский пропагандистский канал завлекает армяноязычных пользователей
В эти дни российская телекомпания Russia Today распространяет в армянском сегменте соцсети «Фейсбук» рекламу своей страницы, используя изображение спасшего в 1979 году 20 пассажиров упавшего в Ереванское озеро троллейбуса Шаварша Карапетяна. Фотографии Карапетяна и оказавшегося в озере троллейбуса надписаны «Поставь лайк, если гордишься им». Таким образом, однако, пользователь ставит «лайк» не под размещенными фото, а подписывается на новости RT.
Sut.am, сайт общественной организации «Союз информированных граждан», вкратце рассказывает о Russia Today: какие цели она преследует, какие еще фотографии использует для дезориентации аудитории. RT известна как орудие российской госпропаганды. У нее в основном зарубежная аудитория. Телеканал рассчитан на русских и русскоязычных людей за пределами РФ. Цель телекомпании – донести до аудитории «мнение из России» по поводу событий мирового и местного масштаба. Об этом в 2005 году, когда канал только запускался, без смущения заявила директор СМИ Маргарита Симонян. Начиная с 2009-ого, Russia Today стала называть себя RT, чтобы смягчить очевидность российского влияния.
На сохранение телекомпании Россия ежегодно выделяет 300 миллионов долларов. RT никогда не критикует российскую власть, президента Путина. Напротив, всячески очерняет западных политиков и их деятельность. Параллельно созданию отрицательного образа западных лидеров, Владимира Путина телекомпания представляет в качестве государственного деятеля, пользующегося мировой славой и уважением.
Для того, чтобы донести эту выгодную точку зрения, очень часто RT прибегает к различного рода манипуляциям, дезинформации и распространению фейковых новостей.
Как Russia Today обманывает аудиторию
С марта в Russia Today действует сайт для проверки фактов, опубликованных другими средствами массовой информации. Почти за 9 месяцев на сайте появилось 18 публикаций. Однако примечательно, что телекомпания чаще остальных попадает в список СМИ, распространяющих ложную информацию. Накануне дня рождения Путина был опубликован репортаж о праздничном бургере, подаваемом в одном из нью-йоркских ресторанов по случаю дня рождения президента РФ. После материала стало известно, что такого бургера в отмеченном ресторане не подавали, и телекомпания инсценировала репортаж с участием двух сотрудников заведения. Через несколько часов RT удалила репортаж со своего канала на Youtube из-за «несоответствия редакционным стандартам». Однако отрывки видеоматериала о «путинбургере» уже попали в эфир и продолжали появляться на «Россия-24» и других телеканалах. Репортажи рассказывали о Путине как об «исключительном политическом деятеле».